25 листопада
Завантажити ще

Як закривали Буковель

Як закривали Буковель
Фото: скріншот відео

Минулого тижня місцева влада героїчно закрили гірськолижний курорт "Буковель". У Мережі цю тему обговорювали досить активно, роблячи акценти на тому, кому належить курорт і що його закрили лише за два дні до закінчення сезону. Так, коментатори праві, але лише частково. Я теж хочу зробити кілька зауважень на цю тему, особливо з урахуванням того, що був присутній там в останні дні його роботи і бачив все на власні очі.

Андрій Гаценко

Андрій Гаценко

Андрій Гаценко.

Але почнемо з твердження, що курорт закрили в останні дні його роботи. Це не зовсім так - там немає певної дати закінчення сезону. Залежно від погоди буковелевскіе спуски можуть працювати мало не до початку травня. Подивіться погоду в Поляниці (село, де розташований сам гірськолижний курорт) на найближчі 10 днів - там синоптики обіцяють морози навіть удень. Так що курорт міг би ще працювати не один тиждень.

Чи постраждають власники курорту і бізнесмени, які вклалися в місцеві готелі і ресторани? Безумовно. Якщо будуть закриті підйомники, то пропадає його основна перевага. Але більше від закриття курорту постраждають ті, хто планував відпочити на лижах максимально бюджетно. Справа в тому, що з 18 березня в Буковелі повинен був початися так званий "низький сезон". У цей час діють знижки на все - від скі-пасів і їжі в місцевих ресторанах до номерів в готелях.

Наприклад, день катання 17 березня обійшовся б вам в 980 грн, а 18 березня ціна скі-пасу падала до 590 грн. У готелях ціни теж знижувалися майже в 2 рази. Та й в ресторанах зазвичай меню дешевшало мінімум на 30%. Загалом, якщо ви хотіли заощадити, то початок низького сезону - це була відмінна можливість "захопити" зимову погоду і не переплатити. Тобто основний прибуток господарі вже отримали з тих, хто відпочив у високий сезон, а в кінці березня початку квітня працювали з істотно меншою маржею, розраховуючи на більш бюджетну публіку. От саме цих людей і позбавили можливості покататися на лижах.

Тепер кілька слів про антіепідеміологіческіе заходи на курорті. Не знаю, як була справа в січні і лютому, але на початку березня майже всі заклади харчування на курорті працювали на винос. За чотири дні катання мені вдалося знайти всього один ресторан, який працював, дозволяючи клієнтам їсти й пити за столами в приміщенні. І складалося враження, що належить він комусь із місцевих чиновників - надто вже нахабно в ньому не виконувалися карантинні приписи. Решта закладу або винесли столи на відкрите повітря, продаючи їжу в одноразовому посуді, або просто закрилися.

Заразитися ж на підйомниках або на спусках, мені здається, досить складно. Справа в тому, що лижники і бордистів в більшості випадків носять спеціальні балаклави, які захищають їх від снігу, а заодно і виконують роль антивірусних масок. На руках у людей рукавички, на головах - шоломи і маски. Думаю, що більшість з них захищені від вірусу куди краще, ніж пасажири муніципального транспорту в будь-якому великому місті.

Але оголосити винним в розповсюдженні коронавируса вирішили саме гірськолижні курорти. З одного боку, це зручно - таким чином знімається соціальна напруга: дивіться, лижникам, у яких є гроші на відпочинок, теж доводиться страждати, сидячи вдома. З іншого боку, завжди можна сказати, що влада робить все від неї можливе для захисту населення - масову вакцинацію провалює, зате курорти успішно закриває. Правда, виникає резонне питання: чому лижні курорти не закрили раніше, коли тільки почала зростати крива заражень? До речі, Володимир Зеленський, який називав себе "майстром спорту" по боротьбі з коронавірусів, відпочивав в Буковелі в січні, і тоді ніхто не боявся поширення захворювання.

Ну і останній момент, на який хочеться звернути увагу, - то, як місцева влада закривала курорт. Рішення про закриття було ухвалене пізно ввечері в п'ятницю, а закрили підйомники в суботу вранці. Інтересами людей, які спланували свій відпочинок, оплатили готелі, взяли відпустку на певні дати, врешті-решт приїхали до закритих підйомників, чиновники традиційно пожертвували. Невже так важко було прийняти рішення про закриття на тиждень раніше?

До речі, серед місцевих була всього одна версія закриття курортів. У регіон міг прилетіти Зеленський, тому Буковель і вирішили закрити від гріха і президентського гніву подалі. А турбота про людей і їхнє здоров'я тут зовсім ні при чому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Працівники гірськолижних курортів Карпат : Дякуємо владі, нам такий формат локдауна підходить

Новини по темі: Відпочинок Карантин