22 листопада
Завантажити ще

«Гендерні особливості» COVID-19: смертність серед чоловіків удвічі вища

«Гендерні особливості» COVID-19: смертність серед чоловіків удвічі вища
Фото: Зображення lukasmilan із сайту Pixabay

Схоже, пандемія активно наближає людство до наступу «жіночої» ери та моделі матріархату. І справа не у посиленні влади жінок, а в тому, що вірус вбиває чоловіків набагато частіше. З урахуванням того, що сильна стать і без ковіда менше живе і частіше гине, до моменту розгрому COVID-19 чоловіки можуть опинитися на вагу золота.

Стать як ризик для життя

Вчені говорять і про біологічні, і про фізіологічні, і навіть психологічні чинники, що впливають на небезпеку хвороби для чоловіків. Їхню велику вразливість перед вірусом лікарі помітили ще на початку пандемії, але за ці минулі майже два роки чіткої відповіді, чому ковід виявився небезпечнішим для пацієнтів чоловічої статі, так і не з'явилося.

На думку доктора медичних наук, професора, завідувача кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медичного університету ім. Богомольця Олега Чабана, гендерні особливості COVID-19 виявив більш ніж чітко.

- У свіжій публікації журналу Lancet опубліковано результати дослідження, яке охопило величезну кількість пацієнтів, - розповів вчений на вебінарі, присвяченому чоловічому здоров'ю, який організував Центр громадського здоров'я МОЗ. - Вони свідчать про те, що і ковід, і постковідний період важче переносять жінки, переважно через емоційні розлади.

Тривожно-депресивних розладів у них значно більше, ніж у чоловіків. При цьому смертність від коронавірусу вдвічі вища у чоловіків. І основний чинник цього – так звана відстрочена медицина. Чоловіки лікуються набагато гірше, ніж жінки, і до лікарів звертаються набагато рідше. Вони можуть ще погодитись обстежитися, але не лікуватися, і терплять до останнього.

Українська статистика повною мірою підтверджує високий ступінь байдужості сильної статі до власного здоров'я.

"КП в Україні"

Жінок рятують гормони та особливості імунної системи

Невміння чи небажання вчасно звертатися до лікарів та «відстрочена» медична допомога – фактор хоч і не єдиний, але дуже важливий, що впливає на перебіг хронічних захворювань, що, як відомо, при ковіді є основним обтяжуючим моментом. Кардіологи та невропатологи вже років 10 твердять про помолоділі інфаркти, інсульти, ішемічну хворобу серця. Про те, що до 40 років чоловіки обзаводяться солідною купою болячок, але при цьому не хочуть ними займатися. Стало погано – випив таблетку – полегшало – пішов далі – ось наша класична модель поведінки.

До речі, за словами Олега Чабана, базовий вік чоловіка, його хвороби та ризики у житті залежать від того, як він «минув» період із 30 до 40 років.

- Чи сформується у нього залежність від алкоголю, кофеїну чи інтернет-залежність, чи він залишиться тверезим, чи досягає своєї мети, чи стане він узурпатором влади, чи тираном у власній родині – залежить від цих 10 років, - вважає вчений.

Щодо коронавірусу, тяжкому перебігу хвороби схильні люди з діабетом і гіпертонією, які у чоловіків з'являються в більш ранньому віці, на відміну від жінок.  Окрема «забійна стаття» - куріння та хронічні хвороби бронхо-легеневої системи, які і без ковіда посідають перші місця серед причин смерті українців. 

Крім стану здоров'я на високий рівень летальності може впливати і особливість імунної системи, яка у жінок сильніша. Американські вчені припускають, що наявність двох Х-хромосом у жінок забезпечують адекватну імунну відповідь, активізують вроджений імунітет. Чоловіки цим похвалитися не можуть, вони мають одну Х-хромосому.

Крім того, різну послугу надають статеві гормони: естроген у жінок блокує рецептор АСЕ2, який використовується вірусом для проникнення в організм. З чоловічими гормонами все складніше: є версія, що андроген «полегшує» процес зараження, а низький рівень тестостерону провокує розвиток серцево-судинних захворювань, що обтяжують перебіг ковіда.

І нікуди не дінеш низьку дисциплінованість чоловіків, яка стосується і шкідливих звичок, і ігнорування масок, санітайзерів, дотримання дистанції. І набагато сильнішу «волю до перемоги» у жінок, які у прагненні вижити вміють перемагати себе.

Чоловіки у стресі зляться і п'ють, жінки – розмовляють та їдять

Завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медичного університету ім. Богомольця Олег Чабан. Фото: neuropsychology.com.ua

Завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медичного університету ім. Богомольця Олег Чабан. Фото: neuropsychology.com.ua

Незважаючи на те, що світ воює за гендерну рівність, за права жінок, слабкою половиною людства виглядають чоловіки, які вмирають набагато швидше, не встигаючи «завоювати».

Світова статистика говорить про те, що, незалежно від рівня розвитку країни (чи то США, чи Папуа Нова Гвінея), чоловіки в ній помирають раніше. І тут питання ставлення до цього факту: вважати, що коротше чоловіче життя – це генетичний фатум чи щось інше, що можна спробувати змінити?

Порівняльна статистика, на жаль, сумна: хоч різниця в тривалості життя чоловіків і жінок, хоч у смертності від самогубств, де розрив просто шокуючий. І оскільки ця тенденція залишається непорушною, можливо, це якась генетична програма? - Задається питанням Олег Чабан. І цей генетичний фатум все одно призводитиме до того, що чоловіки раніше вмиратимуть?

– У науковій літературі існує ідея доцільності генетичної еволюційності, – каже психотерапевт. – Щодо чоловічої статі працює, можливо, цинічна, але біологічно зрозуміла програма: живи швидко, тиражуй себе якісно і вчасно відійди (помри молодим), щоб дати місце іншим.

Проте поборотися за чоловіків можна і потрібно, адже багаторічні дослідження вчених довели, що тривалість життя та повнота функціонування більшою мірою залежать від соціально-психологічних факторів, ніж від біологічних, наприклад, генетичних.

За словами Олега Чабана, чоловіки у своєму житті проходять певні психологічні кризи, які кардинально відрізняються від жіночих більш ризикованою поведінкою. Той самий хронічний стрес, у якому живуть усі, незалежно від статі, ми переносимо зовсім по-різному. Чоловіки - зляться, замовкають, виявляють агресію та п'ють. Жінки – скаржаться, розмовляють, шукають підтримки та «заїдають».

ДО РЕЧІ

Чоловіки стали жіночнішими

На вебінарі, присвяченому чоловічому здоров'ю, пролунали цікаві «підсумки» – як за останні 100 років змінилися чоловіки? Не можна сказати, що вони покращилися: так, збільшилися у зріст на 12 см, але при цьому стали більш огрядними, жіночнішими за своїми психологічними функціями, швидше знизили IQ, ніж жінки, і стали менш концентрованими, тобто більш розсіяними.

В ТЕМУ

Життя чоловікові продовжує молода та розумна дружина

Статистикою, опитуваннями та дослідженнями вчених доведено, що здоровіше і довше чоловіки живуть із дружинами молодшими за себе. При цьому раніше вважалося, що жінки з молодшими чоловіками мають ту ж перевагу, але виявилося, що ні. Старший чоловік означає для дружини більш коротке життя, молодий чоловік - взагалі зло. У шлюбах, де партнер молодший на 7 років, рівень смертності жінок зростає на 20%. Тобто пані, які хочуть пожити довше, мають обирати у чоловіки своїх однолітків.

І ще одна цікава закономірність. Шведські вчені, які досліджували кілька тисяч пар, вивчаючи тривалість життя чоловіків, дійшли несподіваного висновку: вони живуть довше там, де IQ жінки вище.