22 листопада
Завантажити ще

«Омікрон» в Україні: легкість нового штаму перевіримо до Нового року

«Омікрон» в Україні: легкість нового штаму перевіримо до Нового року
Фото: REUTERS/Дадо Рувік/Ілюстрація

Молодий + щеплений + перехворів = захищений

Анонсувавши появу нового штаму в Україні вже цього тижня, секретар РНБО Олексій Данилов одразу втішив повідомленням, що, за прогнозами, епідемічна ситуація в країні на свята «має бути стабільною».

Такий довгостроковий оптимізм, ймовірно, викликаний згаданими ним результатами перших досліджень у країнах, де вже вирує «Омікрон». За словами Данилова, вони продемонстрували, що новий варіант вірусу викликає легший перебіг хвороби, аніж попередні штами.

На цій позитивній ноті українці готуються до Нового року, чиновники розробляють протиепідемічні заходи щодо роботи гірськолижних курортів та проведення святкових масових заходів. І всі разом чекаємо на появу «легенького» «Омікрону», розбиратися з яким будемо, коли він з'явиться. Діяти на випередження не входить до наших основних традицій.

При цьому навколо цієї легкості не вщухають суперечки лікарів, учених та математиків, більшість яких сходиться на думці, що від важкої течії можуть бути захищені лише молоді, вакциновані й, ймовірно, ті, хто перехворів. І статистика з ПАР не працює на користь "легкості": За минулий тиждень кільість пацієнтів, які потрапили до стаціонару, зросла на 76%.

Невтішні прогнози і з Данії, де «Омікрон» розганяється, а «Дельта» не вщухає. Там за частотою госпіталізацій новий штам обганяє свого попередника, і ефективність щеплень теж не на користь "Омікрону" - ним заразилися 9% ревакцинованих, тоді як "Дельтою" - 4%.

Коронавірус вміє поширюватися тихо

Силу нового штаму, який пробиває вакцинацію, підтвердили і дослідження вчених Інституту медичної вірусології у Франкфурті-на Майні. Антитіла, що утворюються після щеплення, не захищають від зараження «Омікроном» - такого висновку дійшли німецькі вірусологи.

Через півроку після вакцинації у тих, хто був щеплений «Пфайзером», «Модерною» та поєднанням «Пфайзер» + «АстраЗенека», нейтралізація нового варіанту вірусу дорівнює нулю. А через три місяці після введення бустерної дози за умови, що всі три вакцини були від "Пфайзера", нейтралізація вірусу становила 25%.

У той же час у шведських і британських учених результати досліджень вийшли «веселіше»: перші виявили, що антитіла захищають від «Омікрону» гірше, ніж від попередніх варіантів, але «гірше» не означає «ніяк».

А у дослідників з Оксфорду вийшло, що нейтралізація вірусу після двох доз "Пфайзера" ослаблена, але є. Неясного, як і раніше, дуже багато, але те, що недооцінювати супротивника не можна, це абсолютно точно.

Як зазначає на своїй сторінці у соцмережі лікар, співробітник Інституту біохімії НАН України Володимир Галицький, довіри до повідомлень про легку течію «Омікрону» в українських учених не було вже у листопаді, коли новий штам тільки-но розпочав свою ходу.

По-перше, вибірка, на якій робилися такі висновки, була нерелевантною. По-друге, до цього моменту епідемія в ПАР протікала щонайменше у півтора рази легше, ніж в Україні. Та й коронавірус у всіх його випадках вміє поширюватися тихо.

«Звучать повідомлення, що інфіковані «Омікроном» почуваються досить непогано. Але за попередніх хвиль перші, хто захворів, були такими ж, і завдяки цьому вірус непомітно прослизнув у всі куточки планети», - пише вчений.

Що ж відбувається у країнах, де «Омікрон» з'явився раніше?

ПАР: президент захворів - люди почали боятися

Інформація, що захворюваність в ПАР пішла на спад і спалах ось-ось загасне, виявилася не реальним зменшенням нових випадків, а проблемами з програмним забезпеченням в інституті, який веде статистику. Через оновлення програмного забезпечення частина випадків до цієї статистики просто не потрапила, потім їх приплюсували до нових, тож після падіння вийшов новий сплеск. І як результат – низька об'єктивність даних, що наразі озвучуються.

Тим часом президент ПАР Сиріл Рамафоса лікується від ковіду, за офіційною інформацією, у нього легкі симптоми та гарний настрій. Він знаходиться на самоізоляції, а країною керує його заступник.

Знедавна знаменита доктор Анжеліка Кутзеє, яка першою заявила про «Омікрон», продовжує говорити в інтерв'ю про його легкість і про те, що протягом п'яти днів одужують і старі, і молоді, і щеплені, і нещеплені.

Але загальна смертність від ковіду в Гаутенгу щотижня збільшується вдвічі. Зріст числа нових випадків фіксується у всіх провінціях, найшвидше - у другій за величиною Квазулу-Натал. Там за два тижні госпіталізації виросли у дев'ять разів. І на цьому фоні не дивно, що мешканці ПАР знов почали боятися, знову носять маски і дотримуютьсяся дистанції, та й навіть темпи вакцинації пішли вгору.

Британія: захворюваність досягла пікового рівня січня

У Великій Британії рівень епідемічної загрози вперше з травня підвищили до 4 при максимальних 5. І це означає високий ризик поширення вірусу та високе навантаження на систему охорони здоров'я. Найшвидше «Омікрон» поширюється в Англії та Шотландії.

В Англії кількість випадків з «Омікроном» подвоюється кожні 2-3 дні. Найшвидший зріст фіксують у Лондоні, де на новий штам припадає близько 50% усіх випадків і хворіють уже не лише молоді.

За словами головного радника британського МОЗ Сьюзан Хопкінс, йде велика хвиля, і навіть якщо «Омікрон» виявиться вдвічі м'якішим за «Дельту», країна зіткнеться з дуже великою кількістю госпіталізацій та потенційних смертей. І не лише потенційних – у країні вже зафіксували першу смерть пацієнта із штамом «Омікрон». Вона ж – перша у світі.

Після отримання даних про низьку ефективність вакцин проти «Омікрону» у Британії запросили на бустер усіх, у кого після щеплення минуло понад три місяці. Охочих забронювати третю дозу виявилося так багато, що «ліг» сайт міністерства охорони здоров'я. При цьому близько 80% британців старше 40 років вже зробили бустер, а двома дозами щеплено 97% людей старше 60 років.

У Великій Британії, де вже помер пацієнт з «Омікроном», масово пропонують бустерну дозу вакцини. Фото: REUTERS/Toby Melville

У Великій Британії, де вже помер пацієнт з «Омікроном», масово пропонують бустерну дозу вакцини. Фото: REUTERS/Toby Melville

Данія: «Омікрон» став домінуючим

У Данії, де новий штам виявляють ПЛР-тести, його частка зростає семимильними кроками. Якщо тиждень тому вона досягала 8%, то до 14 грудня на нього почало припадати більше половини нових випадків. Кожні два дні кількість підтверджених діагнозів подвоюється.

Основний приріст тут припадає на молодь від 20 до 29 років, для категорії 50-64 роки це 5%, серед пацієнтів старше 65 років - 3%.

Враховуючи швидкість поширення, «Омікрон» загрожує стати домінуючим у Канаді вже цього тижня, у Фінляндії – наступного. Росія та Білорусь – експортери нового штаму. В Ізраїлі його виявили у туриста, що приїхав з Білорусі, у Південній Кореї - у туриста з Росії. Випадки «Омікрону», які виявлені у самій Росії, завезені з ПАР.

Він великий мандрівник і не знає меж, ось тільки уявляти швидку зустріч із ним зовсім не хочеться. Як кажуть математики, маленький відсоток дуже великого числа - це все одно велике число. І навіть якщо «Омікрон» виявиться не небезпечнішим за «Дельту» за тяжкістю перебігу та летальністю, інфікованих буде багато.

І саме час дозволити бустер - хоча б медпрацівникам, яких прищеплювали першими, та активізувати вакцинацію літніх людей. Але вигадувати запобіжні заходи для курортів та ялинок, звичайно, набагато цікавіше.