25 листопада
Завантажити ще

На Росію насувається фінансовий армагеддон: Центробанк РФ підняв ключову ставку до рекордних 20%

На Росію насувається фінансовий армагеддон: Центробанк РФ підняв ключову ставку до рекордних 20%
Фото: https://mobile.twitter.com/taxfreelt/status/1497811678792138753

З понеділка 28 лютого Рада директорів Банку Росії ухвалила безпрецедентне рішення підвищити ключову ставку з 9,5% до 20% річних. Це значення є абсолютним рекордом в історії Росії. Досі максимумом були 17%: на цьому рівні ключова ставка Центробанку була наприкінці 2014 – на початку 2015-років.

Необхідність такого підвищення в ЦБ пояснили тим, що зовнішні умови для російської економіки «кардинально змінилися».

Втішно, що в Центробанку не поскупилися на визначення і все ж таки назвали нинішні зміни кардинальними, а не, наприклад, «невеликими» або «точковими». З іншого боку, й виходу особливого не було, оскільки зростання ключової ставки більш ніж удвічі народу та бізнесу треба якось пояснювати.

До того ж відключення Росії від SWIFT, що готується, важко не помітити або охарактеризувати як «нічого страшного». Ще 25 лютого один із найбільших банків РФ "ВТБ" попередив своїх клієнтів в інших країнах, включаючи Білорусь, що операції з їх карток Visa та Mastercard можуть бути обмежені. Це повідомлення разом із іншими негативними фінансовими новинами викликало паніку в самій Росії: у мережі розміщують фотографії та відео, де сотні людей вишикувалися в черги до банкоматів, щоб зняти готівку.

Чим це загрожує?

Зазначимо, що ключова ставка визначає всю грошово-кредитну політику країни. Вона є інструментом впливу на економіку РФ, зокрема, на рівень інфляції, відсоткові ставки за кредитами і депозитами.

З таким стрибком позики для бізнесу стануть непідйомними, а росіянам доведеться втридорога платити за іпотекою та автокредитами. Неважко прогнозувати, що зростуть обсяги проблемних кредитів, а це справжня міна уповільненої дії для банківської системи.

У ЦБ Росії спробували заспокоїти співгромадян, повідомивши, що ставки за депозитами також зростуть.

«Підвищення ключової ставки дозволить забезпечити збільшення депозитних ставок до рівнів, необхідних, щоб компенсувати девальваційні та інфляційні ризики, які зросли. Це дозволить підтримати фінансову і цінову стабільність та захистити заощадження громадян від знецінення», - йдеться у повідомленні російського регулятора.

Аналітик TeleTrade Сергій Родлер вважає, що це – очікувані дії Центробанку для стабілізації курсу рубля, який різко підскочив на тлі введення санкцій та посилення геополітичних ризиків.

- Зрозуміло, що подорожчання кредитів зараз мало турбують регулятора, тому що його головне завдання на поточний момент – досягти макроекономічної стабільності, – каже експерт. - Як довго триватиме турбулентність залежить лише від тривалості військових дій, тобто пом'якшення грошово-кредитної політики очікується лише після вирішення конфлікту.

За словами експерта, російська фінансова система страждає насамперед через санкції, тому, розмірковуючи про майбутнє російської економіки, необхідно стежити саме за наслідками санкцій і тим, як вдасться під них підлаштуватися.

Олексій Кущ: Росіяни мають пережити те, що ми переживали в 2014-2015, коли у нас був обвал курсу і зліт інфляції. Тільки у нас цей процес був розтягнутий на рік з невеликим, оскільки був викликаний економічною кризою, а не санкціями, а в них, найімовірніше, вкладеться у місяць.

Поки що в РФ продовжують вірити в те, що справді фатальних обмежень у ЄС та США не вводитимуть, тож колапсу все ж таки не станеться.

Як то кажуть, головне – вірити у краще. І все ж таки економісти сильно сумніваються в тому, що заощадження російських громадян вдасться зберегти. По-перше, ставки за кредитами зростуть миттєво, а за депозитами – можливо колись. По-друге, у самій РФ активно поширюються чутки, що вклади можуть заморозити, це стимулювало росіян штурмувати банки з метою повернути депозити та врятувати хоч щось.

І, нарешті, уточнює аналітик Олексій Кущ, про те, що підвищення відсоткової ставки є відображенням інфляції та вартості кредитів, можна було б говорити у нормальній ситуації. Але сьогодні безпрецедентне зростання ключової ставки говорить про безпрецедентне зростання ризиків у фінансово-економічній системі.

- Щоб було зрозуміліше, скажу так: росіяни мають пережити те, що ми переживали в 2014-2015, коли в нас був обвал курсу та зліт інфляції, - каже аналітик. – Тільки у нас цей процес був розтягнутий на рік з невеликим, оскільки був спричинений економічною кризою, а не санкціями, а у них, найімовірніше, укладеться в місяць. На Росію чекають колосальна девальвація рубля, а за цим - колосальне зростання цін. До того ж через санкції логістика купівлі всього стає або неможливою, або дуже дорогою, що також вкладає свій внесок в інфляцію. Все це цілком може призвести до нормованих продажів товарів та переходу до адміністративної економіки. Словом, на Росію чекає справжній фінансовий армагеддон.