Завантажити ще

Ліна Костенко в інтерв'ю Жадану розповіла про зустріч із Павлом Тичиною

Ліна Костенко в інтерв'ю Жадану розповіла про зустріч із Павлом Тичиною
Фото: скриншот видео youtube.com/Радіо Хартія

Українська поетеса Ліна Костенко у рідкісному інтерв'ю Сергію Жадану розповіла про свою зустріч із Павлом Тичиною. За словами Ліни Василівної, вона познайомилася із поетом у день випускного іспиту у школі. На той час Тичина був міністром освіти УРСР.

- Був випускний іспит. І ми писали щось на іспиті. І раптом чутка – Тичина приїжджає. А він тоді був міністром освіти. І так я вперше побачила Тичину. Так якось усе було гарно, урочисто, – згадала письменниця.

Костенко уточнила, у школі вже тоді знали про її літературні здібності та називали "поетісткою". Того дня співробітники закладу розповіли про неї Тичині, показавши її вірші.

- А у школі вважали, що я в них, як казала одна вчителька, "поетістка". Тичині сказали, що тут є така "поетістка". До нього потрапили мої вірші. Я знаю, що він дуже добре поставився до мене, - уточнила Костенко.

Костенко додала, що незважаючи на цю доброзичливість, вона відмовилася брати від Тичини рекомендацію до Спілки письменників, оскільки зауважила негласні натяки поета на те, що їхня розмова прослуховується.

Окрім того, глибокий слід у пам'яті Ліни Василівної залишила трансформація самого Павла Тичини. Письменниця з болем згадала, як той, хто був для неї взірцем геніального поета, став частиною радянської системи та перетворився на автора віршів на замовлення влади.

– Знаєте, що це все дуже сумна історія. Тичина був геніальним поетом періоду "Замісць сонетів та октав", - поділилася Костенко. – Я як подумаю: таких поетів у світі замало. А потім раптом він став одописцем. З ними з усіма сталося таке. І з Бажаном це сталося, і з Рильським сталося. Але дякувати Богу, ми тоді не знали ще цього. Це ж я навчалася у школі ще.

Окремо Костенко згадала і вірш "Партія веде", написаний Тичиною за його повної лояльності до радянської ідеології. Поетеса уточнила, що вже тоді було зрозуміло, що у Тичини змінився не лише стиль, а й внутрішнє творче наповнення.

Інтерв'ю, яке Костенко дала Жадану, складається із трьох частин. У першій частині поетеса розповіла про свій новий історичний роман, про джерела імперського мислення, а також про ідеї Феофана Прокоповича "від яких ми зараз задихаємося". У другій частині поетеса розповіла історії зі свого життя та культури ХХ століття. У третій частині Сергій Жадан та Ліна Костенко будуть говорити про інших поетес та поетів.