25 листопада
Завантажити ще

7 помилок, що руйнують сімейний бюджет

7 помилок, що руйнують сімейний бюджет
Фото: whatmomslove.com

Зростання цін було однією з найпопулярніших тем 2021 року і після свят залишиться такою і у 2022 році. Навіть за статистикою, яка зазвичай дещо згладжує об'єктивну реальність, з початку року подорожчало все – від продуктів та ширвжитку до оренди та комуналки. Опитування демонструють ще більш гнітючу картину.

Як показало недавнє дослідження, проведене компанією Gradus, збільшення цінників відзначають дев'ять із десяти наших співгромадян. При цьому чверть опитаних через роки таки прислухалася до поради соціального ексміністра Андрія Реви і у відповідь на подорожчання продуктів стала менше їсти. Але, як неважко зрозуміти, цей резерв не нескінченний - щось їсти все ж таки доводиться.

Середньостатистичний українець ніколи не міг похвалитися великим багатством, але другий рік перманентних карантинів та локдаунів, відпусток за власний рахунок та зниження зарплат, закриття бізнесів та безробіття, на які до того ж наклалася загальна фінансова безграмотність, просто добили сімейні бюджети багатьох українських родин.

Експерти закликають: треба щось міняти! І називають кілька помилок, які найруйнівнішим чином діють на стан наших гаманців.

1. Незнання структури власних витрат

Більшість людей, які не ведуть облік витрат, зовсім не уявляють , куди йдуть їхні гроші. В результаті здається, що гроші витікають крізь пальці, і спланувати бюджет у такій ситуації неможливо.

Щоб у ваших витратах не залишилося "білих плям", експерти пропонують розділити витрати на кілька категорій:

  • обов'язкові (орендна плата, комунальні послуги, навчання, мобільний зв'язок тощо),
  • необхідні (їжа, ліки, транспортні витрати),
  • додаткові нерегулярні (ремонт побутової техніки, медичні витрати тощо),
  • необов'язкові (шопінг, розваги, відпочинок).

Таке структурування допомагає зрозуміти, скільки грошей йде на обов'язкові та необхідні витрати та скільки залишається на реалізацію своїх бажань.

2. Життя без плану

Найголовніше у правильному розподілі сімейного бюджету криється саме у його плануванні, пише кадровий портал. Відсутність чітких фінансових планів призводить до хаосу та до того, що гроші закінчуються задовго до наступної зарплати.

3. Безконтрольні витрати

Загалом до безконтрольних витрат призводить все та ж відсутність плану або несерйозне ставлення до нього.

Насправді записувати кожну випиту філіжанку кави і кожну з'їдену шоколадку не здається однозначно правильним рішенням. Справді: філіжанка кави коштує не так і багато, важко повірити, що вона впливає на стан сімейного бюджету. І все ж давайте порахуємо: одна чашка кави – це мінімум 20 грн. на день, або 600 грн. на місяць. А якщо ви звикли випивати дві-три чашки на день?

Експерти кажуть, що безконтрольні витрати активізуються у період великих розпродажів, і тут уже 20 гривнями не обійдешся. Так, " чорна п'ятниця " вже позаду, але попереду маячать новорічно-різдвяні розпродажі. І головне правило на них - по можливості не приймати рішення спонтанно, даючи собі тайм-аут: це дозволяє не зробити покупки, про які з часом доведеться пошкодувати.

4. Відсутність заощаджень

Дехто вважає, що економити - це неправильна стратегія, жити треба тут і зараз. Але це помилка: непередбачувані обставини, які, як правило, тягнуть за собою витрати, можуть статися в неслушний час. І якщо є резервний фонд, який можна використати, людині не доведеться залазити у борги.

Експерти стверджують, що 10% можна відкладати практично з будь-якого прибутку. Головне - робити це відразу в день зарплати, тоді таке "вилучення" виявиться практично непомітним.

5. Відсутність довгострокових цілей

Одна справа – пообіцяти собі відкласти 10% доходу та зовсім інша – зробити це. Фахівці пояснюють: не виключено, що проблема криється у відсутності довгострокових цілей. Якщо ви просто мрієте про покупку квартири чи машини, але не ставите собі конкретні завдання з точними термінами та сумами, мрії так і залишаються мріями.

6. Непродумані кредити

Безперечно, є випадки, коли кредит – це неминучість. Наприклад, він виправданий, якщо береться на розширення бізнесу, або з'ясовний, якщо йдеться про іпотеку або необхідність дорогого лікування. Проте більшість кредитів береться зовсім не на бізнес чи лікування: українці купують у кредит побутову техніку, електроніку, які ще й часто не по кишені. Та що там говорити, коли навіть у "чорну п'ятницю" українці примудрялися купувати товари у борг.

Поради економістів прості: брати кредит лише у виняткових випадках і лише у тій валюті, у якій отримуєте дохід.

7. Занадто жорсткі рамки

Транжирити гроші направо і наліво - це, звичайно, неправильно, але не варто впадати в іншу крайність, намагаючись зберегти кожну копійку. Занадто жорсткий фінансовий план не лише робить життя нестерпним, а й може провалитися у разі запровадження повторного локдауну чи навіть зростання цін.

Тому правильна стратегія - ставити цілі, дотримуватися плану, але знати міру і не відмовляти собі у всьому. Накопичуйте, раціонально витрачайте і не забувайте про відпочинок, щоб все життя не пройшло в суцільних обмеженнях.

Новини по темі: бюджет Витрати