25 листопада
Завантажити ще

ПриватБанк та Ощадбанк почнуть готувати до продажу. Що ще вимагає від України новий меморандум з МВФ?

ПриватБанк та Ощадбанк почнуть готувати до продажу. Що ще вимагає від України новий меморандум з МВФ?
Фото: REUTERS.

Міжнародний валютний фонд опублікував новий меморандум щодо програми stand-by з Україною та супровідні документи до нього. МВФ на початку тижня провів перший перегляд програми, продовживши її ще на пів року - до червня 2022 року, а також перерахував Україні транш на майже 700 млн доларів. Тепер черга за нашою країною – документ містить безліч нових структурних маяків, які свідчать про те, що Україна справляється зі своїми зобов'язаннями. Про це 24 листопада повідомляється на сайті МВФ.

Загалом у меморандумі зазначено 12 "маяків", 8 із яких потрібно виконати до наступного перегляду програми, запланованого на початок березня 2022-го.

До кінця листопада, серед іншого, українська влада має затвердити бюджет на 2022 рік із загальним дефіцитом у розмірі 3,5% ВВП, як це було погоджено з МВФ. Ймовірно, ці плани зсунуться на початок грудня.

Також найближчим часом Україні необхідно скасувати послаблення критеріїв відбору представників держави у наглядових радах державних банків. Також потрібно затвердити плани наступності із зазначенням термінів для наглядових рад кожного з держбанків у рамках стратегій фінустанов на 2021-2024 роки.

До кінця грудня цього року буде завершено та опубліковано аудит коштів Covid-фонду; Нацбанк відповідно до Фонду прийме план дій із зазначенням термінів підвищення професійних можливостей банківського нагляду, а Офіс генпрокурора опублікує піврічний звіт про результати кримінальних розглядів щодо колишніх власників, менеджерів та пов'язаних осіб збанкрутілих з 2014 року банків. У цьому звіті мають бути зазначені агреговані дані про кількість осіб, щодо яких було проведено розслідування та яких було засуджено, а також розмір штрафів та відшкодування збитків.

Потім до кінця січня Кабінет міністрів затвердить дорожню карту, в якій буде викладено кроки, необхідні для виведення ПриватБанку й Ощадбанку на ринок для часткової або повної приватизації та залучення авторитетних міжнародних інвесторів.

Наступним за часом структурним маяком зазначено опублікування до кінця лютого 2022 року комплексного стратегічного документа та плану дій щодо повернення активів збанкрутілих банків.

– На сьогоднішній день прогрес був мінімальним. Необхідні дії на урядовому рівні, щоб продемонструвати прихильність до повернення активів, - йдеться у меморандумі.

У меморандумі Україна також взяла зобов'язання до кінця березня наступного року внести поправки до закону про Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП), щоб покращити процедури відбору її посадових осіб, посилити її здатність регулювати оргдіяльність та встановити механізми підзвітності керівництва.

До цього ж терміну намічено розробити та надати всім постачальникам газу базу даних споживачів з усією інформацією, необхідною новому постачальнику для виставлення рахунків домогосподарствам.

Нарешті, до кінця квітня Україна має завершити разову перевірку доброчесності існуючих членів Вищої ради юстиції (ВРЮ) Радою з етики відповідно до положень нового закону про ВРЮ, а ще через місяць призначити наглядову раду "Енергоатому" з більшістю незалежних членів, обраних у рамках прозорої та надійної процедури.

Згідно з оприлюдненими документами, оновлена програма, яку МВФ продовжив з грудня цього до кінця червня наступного року, передбачає ще два перегляди, за підсумками яких Україна може отримати третій та четвертий транші – відповідно SDR500 (близько $700 млн) та SDR1,1 млрд. Другий перегляд програми, якщо все піде за планом, очікується у березні 2022 року, після чого Україна може отримати транш у розмірі 700 млн. доларів. Залишок коштів МВФ планує виділити вже у червні напередодні завершення програми.