22 листопада
Завантажити ще

10 тисяч доларів. Кожному! Як працюватиме економічний паспорт українця

10 тисяч доларів. Кожному! Як працюватиме економічний паспорт українця
Фото: Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Президент Зеленський до 10 грудня внесе законопроект про економічний паспорт українця. Про це він заявив у рамках щорічного послання до Верховної Ради. Таким чином, Зеленський збирається розпочати виконання однієї зі своїх передвиборчих обіцянок, які дав понад 2,5 року тому. Ідея економічного паспорту полягає в тому, що плата за використання надр країни накопичуватиметься на персональних рахунках дітей - громадян України.

Теоретично все зрозуміло

Про економічний паспорт українця країна вперше почула у лютому 2019-го. Тоді кандидат у президенти Володимир Зеленський пообіцяв: кожна українська дитина отримає право накопичувати на своєму рахунку частину реалізації державою природних благ, а після досягнення повноліття отримає ці накопичення як власний стартовий капітал.

Багато хто тут же провів паралелі з ОАЕ, де при народженні кожен громадянин Еміратів отримує землю і 60 тис. доларів на рахунок, а після закінчення школи держава оплачує навчання у будь-якій країні світу. Теоретично ідея зрозуміла і цілком виправдана: ми вже втомилися від цього, що надра за Конституцією належать народові, але на практиці - деяким конкретним людям.

1 грудня 2021 року Володимир Зеленський повернувся до старої ідеї.

– До 10 грудня вперше за всю історію я внесу законопроект про економічний паспорт українця. Відповідно до нього ці кошти – плата за використання наших надр – накопичуватимуться на персональних рахунках дітей - громадян України. Після досягнення повноліття діти можуть використати ці накопичення для здобуття освіти або купівлі власного житла, - зазначив президент.

А трохи згодом додаткові пояснення дав голова податкового комітету Данило Гетьманцев.

– У нас народжується близько 300 тисяч дітей на рік, – нагадав Гетьманцев. – Є певні відрахування від ренти. Я не виключаю, що відрахування будуть не лише від ренти, але й від інших платежів. Наприклад, від приватизації, імпортного ПДВ. Поки що ми говоримо тільки про ренту. Рента розподіляється між дітьми, які народилися та мають економічний паспорт українця. Якщо ця сума менша за встановлену законопроектом, то різниця дотується за рахунок держави.

Інфляція з'їсть половину

Аналітик Олексій Кущ зазначає: за винятком кількох арабських країн, ніхто у світі гроші населенню не виплачує. Експерт наводить приклад найбільшого в Європі норвезького національного резервного фонду, який дозволяє відстежити, скільки грошей припадає на кожного норвежця, але на руки ці гроші отримати не можна. Цей фонд вкладає кошти в активи у всьому світі і розпечатує цю «скарбничку» лише у крайніх випадках. Наприклад, у 2020-му з неї було виділено 30 млрд доларів для покриття дефіциту бюджету.

Такими темпами 10 тисяч доларів через 20 років не вистачить ані на освіту, ані на перший внесок за іпотекою, ані на менш амбітні придбання

Загалом експерти, опитані "КП" в Україні", вважають ідею економічного паспорта утопією. Але, припустимо, що сталося неймовірне і все справді вийшло - у чому накопичуватимуть ці гроші і чи вдасться їх зберегти від крадіжки та інфляції?

У президентській команді очікують, що діти, які матимуть економічний паспорт та отримуватимуть на спецрахунки кошти від рентних платежів, на момент досягнення повноліття отримають суми у гривні, які в еквіваленті становитимуть по 10 000 доларів. Така кругла сума в експертів одразу викликала сумніви щодо того, що проводилися хоча б якісь розрахунки. Чотири нулі прямо вказують на те, що головне тут – «краса».

- Зробити так, щоб гроші не вкрали, нескладно, але головна проблема полягає в тому, що ми не маємо нафти, як в ОАЕ, а населення - багато, - пояснив у розмові з «КП" в Україні» президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. - Тому на таких рахунках навіть 1000 доларів заощадити не вийде, а вже 10 тисяч – це взагалі якийсь фейк.

За словами Охріменка, рентні платежі у нас низькі, і навіть реалізація «антиолігархічного» закону 5600 мало що змінить. Фактично цю ренту можна брати лише із залізної руди, каже Охріменко, але там і так високі рентні платежі. Що стосується нафти і газу, то у нас їх так мало, що навіть підвищення ренти щодо них у 100 разів нічого не змінить.

Єдине, з чим погоджуться більшість опитаних експертів, то це з тим, що рахунки мають бути в національній валюті. Олексій Кущ пояснює: оскільки рентні платежі надходять у гривні, переведення цих грошей у долари зробить дірку у платіжному балансі країни. У доларах можна було б частково зберігати в тому випадку, якби рахунки формувалися і за рахунок експортного мита, але поки що про це не йдеться.

Втім, навіть долари не змогли б урятувати ці гроші від інфляції, адже 15-18 років – це дуже тривалий термін. За оцінками Олексія Куща, через знецінення грошей від рахунків у доларах через півтора десятка років збережеться близько 60% їх реальної вартості, від рахунків у гривні - у кращому разі половина.

Аналітик TeleTrade Сергій Родлер погоджується: 10 тисяч доларів через 18 років можуть виявитися зовсім не такою привабливою сумою, якою вона здаються сьогодні. І щоб у цьому переконатись, досить згадати купівельну спроможність долара на початку 1990-х і порівняти її із сьогоднішньою.

- З урахуванням інфляції один долар на той час дорівнював 2,3 сьогоднішнім доларам, - вважає Родлер. - Лише у 2020 році у рамках боротьби з економічними наслідками пандемії було надруковано 20% від загальної доларової маси на ринку. Такими темпами 10 тисяч доларів через 20 років не вистачить ані на освіту, ані на перший внесок за іпотекою, ані на менш амбітні придбання.

До речі, на думку Родлера, гривня не підходить для зберігання подібних заощаджень, і справа не лише у її ненадійності. Експерт вважає, що при зберіганні коштів у гривні є ризик, що їх буде використано для фінансування державного боргу або порятунку збиткових вітчизняних компаній під соусом інвестування. Подібна стратегія ні до чого доброго не призведе.

Кому дадуть

Спочатку передбачалося, що все йтиме по порядку: спочатку з'явиться законопроект, якому знадобиться якийсь час, щоб стати законом, і ще більший час – щоб набути чинності. І поки все це стосувалося майбутніх, ще не народжених дітей, усі відчували себе більш-менш «рівно». Але загальний спокій порушив Данило Гетьманцев, який у кулуарах Ради повідомив журналістам, що не відкидає: економічні паспорти можуть видавати дітям, народженим з 2019 року.

І це відразу викликало цілу бурю емоцій з боку молодих мам.

«Це що ж виходить, той, хто народився 1 січня 2019-го, отримає гроші, а той, хто 31 грудня 2018-го, – ні? - обурюються мами дітей переважно 2018 року народження. - А якщо дитина, наприклад, передчасно народилася і довідка є?!»

І їх можна зрозуміти. Прикро, звичайно, якщо народила дитину на пару місяців, тижнів, днів і навіть хвилин раніше, і через цю зайву поспішність вона не підпадає під програму. Та й взагалі, як це виглядатиме, якщо в одному класі навчатимуться і майбутні «майже олігархи», які отримують ренту з надр, і прості смертні?

Експерти радять насамперед не гарячкувати, оскільки, по-перше, 10 тисяч доларів після досягнення 18 років - це ще, як кажуть, вилами по воді писано.

По-друге, будь-яке починання завжди стартує з якоїсь дати, і завжди знайдуться ті, хто до цієї дати недотягує. Навіть якщо піти назустріч усім, хто народився раніше терміну, та посунути дату на 15 грудня 2018-го, у нестямі від гніву будуть ті, хто народили своїх дітей 14 грудня, тож рухати дати для того, щоб задовольнити всіх, - це процес нескінченний і безперспективний.

По-третє, кажучи про дітей, народжених з 2019 року, Гетьманцев не говорив саме про 1 січня. Набагато логічніше, щоб на «Вовині 10 тисяч доларів» могли розраховувати не всі поспіль, а лише ті, хто народився за президента Зеленського – тобто з 20 травня 2019 року.

А що із соціальною справедливістю?

Виникає ще одне цілком закономірне питання – а як тут із соціальною справедливістю? З одного боку, нам не втомлюються повторювати, що пенсій через 15 років не буде, з іншого боку - через ці 15 років збираються роздавати по 10 тисяч доларів сотням тисяч молодих людей.

– Пенсій не буде тому, що вони створюються у реальному секторі економіки, а не у кабінетах корумпованих чиновників, – зазначив у коментарі «КП" в Україні» економіст Владислав Банков. - Все це звичайний популізм, який жодним чином не можна виправдати тим, що молоді потрібно допомагати. По-перше, це не скасовує того, що допомога не завадила б і пенсіонерам. По-друге, для надання реальної допомоги молодим людям жодного нового «паспорта» не потрібно. І, нарешті, по-третє, у контексті інфляційної монетарної моделі це взагалі повне марення. З цієї ж причини в нашій країні неможливо створення хоч якоїсь ефективної накопичувальної пенсійної системи, і солідарна модель залишається єдиним умовно робочим варіантом незважаючи на свою дотаційність.

Замість того, щоб забезпечити захист права власності, підтримати економічно активну частину населення і таким чином задати імпульс активному зросту економіки, влада посилює податковий тиск та регулювання, каже експерт. При цьому все це намагаються прикрити недоречним популістським маренням, яке не має нічого спільного не лише із соціальною справедливістю, а й взагалі з реальністю.

Олексій Кущ погоджується: соціальною справедливістю тут і не пахне, бо це не просто антисоціальний, але й антиконституційний законопроект. Адже, згідно з Конституцією, надра у нас належать усьому народові, а не лише ненародженим дітям.

– Нестиковок та перекосів маса, і справа не лише у пенсіонерах, – каже експерт. - Наприклад, є люди, які справно сплачують податки, але при цьому вони не мають дітей, або вони їх народили до 2019-го. А є люди, які не сплачують податки, але при цьому народять дітей після 2019-го. Виходить, що перші гарували без просвітку все життя, щоб утримувати дітей інших  Другий момент полягає в тому, що, згідно з ідеєю Зеленського, гроші отримають усі – і діти олігархів, і діти із бідних сімей. Одним цієї суми вистачить на похід до нічного клубу, а інші не вирішать за рахунок неї жодних матеріальних проблем.

Словом, резюмував експерт, ми бачимо абсолютно несправедливу модель, яка є частиною абсолютно неробочої системи.