22 листопада
Завантажити ще

Знову попросять прикрутити? Проблеми з газом можуть виникнути вже цієї зими

Знову попросять прикрутити? Проблеми з газом можуть виникнути вже цієї зими
Фото: Архів КП в Україні.

Останнім часом тема енергетичної безпеки країни знову стала однією з найактуальніших. Новини сиплються як із рогу достатку - то СБУ попереджає про загрозу зупинки тепло- та електропостачання через дефіцит вугілля та можливі техногенні катастрофи, то експерти кажуть, що до середини грудня ми вже витратили стільки газу зі сховищ, скільки закачали туди за весь рік, то голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко визнає, що наприкінці зими можуть виникнути проблеми.

"КП в Україні" розбиралася, куди пропав газ зі сховищ і що на нас чекає у цьому та наступному опалювальному сезонах.

Куди подівся газ

Почнемо із запасів газу, якого, за словами політиків та чиновників, мало б вистачити, але насправді він чомусь витрачається з лякаючою швидкістю. Так, ще влітку глава "Нафтогазу" Юрій Вітренко відрапортував, що план із закачування газу до сховищ виконано достроково.

"Доручення уряду було виконано достроково, за 2,5 місяці до початку опалювального сезону", - написав тоді Юрій Вітренко на своїй сторінці у фейсбуці.

Щоправда, вже тоді можна було запідозрити недобре. Глава "Нафтогазу" уточнив, що значна кількість газу, який на той момент зберігався у підземних сховищах України, належав комерційним компаніям, зокрема й іноземним. Після того, як ціни на газ у Європі злетіли, іноземці почали продавати газ із наших сховищ на європейські ринки.

До початку опалювального сезону, який цього року розпочався фактично на початку жовтня, у сховищах було 18,7 млрд кубометрів газу. Але вже до середини грудня газу у сховищах залишилося близько 15 млрд. кубометрів. За словами експертів, станом на 13 грудня зі сховищ відібрали 3,59 млрд кубометрів, і це рівно та кількість, яку закачали в них з початку року. Станом на 16 грудня у сховищах залишилося близько 14,9 млрд. кубометрів. І це ще сильного похолодання не було. Весь цей час на вулиці була погода, яка характерна для пізньої осені – з температурами близько нуля.

Хтось скаже, мовляв, майже 15 млрд кубометрів, що залишилися, нам має вистачити на всю зиму. Якщо дивитися з математичної точки зору, це справді так, але в енергетиці діє інший принцип. Справа в тому, що чим менше у сховищах газу, тим складніше його звідти швидко піднімати. Якщо згадати, як кілька років тому в березні вдарили морози, а через це різко зросло споживання палива, при цьому на той момент запаси газу впали нижче за 10 млрд кубометрів, то керівництво "Нафтогазу" просило людей "прикрутити" газові пальники. Справа в тому, що через низький тиск у самих сховищах енергетики не встигали піднімати необхідні обсяги.

Іншими словами, з нинішніх 15 млрд. кубометрів газу для проходження холодів у нас є трохи більше 5 млрд. кубометрів. Все, що опиниться в сховищах нижче за цю позначку, - це запаси, яких вистачає лише на відносно теплу погоду. Тобто за період до початку березня нам бажано витратити не більше 5-6 млрд. кубометрів палива

Куди ж поділося майже 4 млрд. кубометрів палива зі сховищ за перші два місяці? Експерти кажуть, що їх витратили через холодну зиму і вивезли нерезиденти.

За словами енергетичного експерта Юрія Корольчука, частина газу зберігалася у режимі митного складу. Тобто цей газ фактично не постачався в Україну, з нього не сплачувалися податки, а він перебував на звичайному зберіганні. І враховувати його в запасах можна було б тільки, якщо "Нафтогаз" його викупив би.

– Лише у листопаді трейдери продали до Європи близько 1,1 млрд кубометрів газу, – каже Юрій Корольчук. – Крім того, витрата збільшилася через те, що з'явилися незаплановані споживачі газу – це ТЕЦ. Вони почали спалювати газ для електроенергії.

Чи вистачить газу

Станом на 16 грудня з 14,9 млрд. кубометрів палива ще 0,2 млрд. знаходилося в режимі митного складу. Тобто, фактично, чистий обсяг палива, який ми можемо використовувати для опалення взимку, становить 14,7 млрд кубометрів. Чи вистачить цього?

Так, але за умови, що в Україні довгий час не буде сильних морозів. Експерти кажуть,  що холодніше, то більше газу витрачається населенням.
- Практика показує, що кожен градус зниження температури тягне за собою зростання споживання газу на 40-60 млн куб. м на місяць, – каже Юрій Корольчук.

У "Нафтогазі" визнають, що за нинішніх запасів палива ближче до весни можуть початися перебої.

- Якщо у лютому в Україні буде два тижні морозів до 15 градусів, то справді будуть проблеми, - заявив голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко.

Водночас, за його словами, зараз запаси газу у сховищі більші, ніж були в середньому на ці ж дати у 2015-2019 роках. Тобто газу має вистачити, але за умови, що морозу не буде.

Вугільний фактор

Ще одним фактором швидшого зменшення обсягів газу в сховищах може стати той факт, що Міністерство енергетики планує частину газу пустити на виробництво електроенергії. Про це йдеться у повідомленні відомства.

Чиновники кажуть, що передбачається використання газу не на постійній основі, а лише у разі потреби.

– Це не означає, що ми переводимо всі наші ТЕС та ТЕЦ на газ, – пояснив перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко. - Механізм, який буде імплементований, передбачає використання газу тільки для того обсягу генеруючих потужностей, якого може не вистачати в певний момент.

Чи багато чи мало витратять газу при такому використанні? Важко сказати, але в Міністерстві енергетики налаштовані оптимістично і кажуть, що у грудні очікується близько 1 млн. 950 тис. тонн постачання українського та імпортного вугілля загалом. При цьому заплановане споживання вугілля очікується на рівні близько 1,7 млн. тонн. Тобто, можливо, спалювати газ і не доведеться.

Готуйте ваші гаманці

Ще один знаковий момент, який можна відзначити за підсумками цього тижня – представники влади фактично визнали, що будуть змушені піднімати тарифи після цього опалювального сезону.

– Ми чесно говоримо, якщо збережуться поточні ціни на газ, ми як національна компанія не зможемо покривати таку велику різницю у тарифах між ціною газу в Європі та тарифом для населення, – каже Вітренко. - Тому буде серйозна розмова всередині країни: із депутатами, які фактично голосують за бюджет, які визначають джерела та використання коштів, із споживачами, з українцями. Ми дійсно разом сідатимемо і вирішуватимемо, як жити далі.

Причому експерти кажуть, що зараз населення та підприємства ТКЕ вже споживають більше газу, ніж видобуває державна компанія "Укргазвидобування".

– Видобуток падає, – каже Юрій Корольчук. - За підсумками цього року матимемо від 1 до 1,5 мільярда кубометрів різниці між тими обсягами, які споживають населення та підприємства ТКЕ, а це близько 14 млрд кубометрів, і тим, що видобуває "Укргазвидобування". Думаю, що видобуток буде близько 13 млрд. кубометрів.

Цікаво, що в "Нафтогазі" у всьому звинувачують марнотратних громадян. Адже якби споживання в нас було б як у Польщі, то країна змогла б не лише відмовитися від імпорту, а й експортувати паливо. Щоправда, Юрій Вітренко намагається оминати той момент, що саме "Натфогаз" провалив програму нарощування видобутку газу.

- Наприкінці 2016 року Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію розвитку газодобувної галузі України (Програма 20/20), яка передбачає, що "Укргазвидобування" збільшить видобуток газу з 14,5 млрд куб. м у 2016 році до 20 млрд. куб. м у 2020 році, – каже ексміністр ЖКГ Олексій Кучеренко. - За підсумками роботи у 2016-2020 роках. "Програму 20/20" було повністю провалено і замість 20 млрд кубів підприємством у 2021 році буде видобуто лише близько 13 млрд куб. м природного газу.

На тлі цього у "Нафтогазі" запропонували українцям "переходити із природного газу на біогаз".

– Біогаз можна робити з відходів сільськогосподарського виробництва, з переробки сміття, – заявив Вітренко. – Це треба робити. Україна може як мінімум 5 мільярдів кубометрів природного газу замінити на біогаз, потрібно збільшувати видобуток.

Експерти, у свою чергу, кажуть, що такі проекти швидко не реалізуються. А вирішувати, що робити з газом, доведеться вже за пів року.

– До кінця опалювального сезону ми підійдемо із повністю порожніми сховищами, – резюмує Юрій Корольчук. - Якщо не вдасться закупити необхідні обсяги газу після цього опалювального сезону, то Україна цілком може опинитися у критичній ситуації вже наступного опалювального сезону.