25 листопада
Завантажити ще

Скасування ПДВ на продукти: чи чекає на українців зниження цін на їжу

Скасування ПДВ на продукти: чи чекає на українців зниження цін на їжу
Фото: Кривякіна Олена

Останнім часом новини з супермаркетів, по-перше, швидко змінюються, по-друге, не тішать. Щойно обговорили подорожчання борщового набору, як на порядку денному опинилися молочні продукти, м'ясо та цукор. Не минуло й кількох днів – ЗМІ вже обговорюють подорожчання круп і чергове зростання цін на соняшникову олію.

У таких умовах навіть переконаним пофігістам очевидно: треба щось робити! Причому бажано швидше. І нардепи відреагували, зареєструвавши у ВР законопроект про тимчасове скасування ПДВ на українські продукти.

«КП в Україні» разом з економістами обговорила, наскільки реальними є шанси цього документа на прийняття і чи допоможе він знизити продуктові цінники.

Дорогою Європи

Реакцією на тотальне подорожчання продуктів, за яким українці спостерігають уже не перший місяць, став законопроект №7023, який сьогодні перебуває на розгляді у Верховній Раді.

Документ пропонує тимчасово скасувати ПДВ на вітчизняні продукти, оскільки зі ставкою 20% українська продукція є просто неконкурентоспроможною ні на внутрішньому, ні на зовнішньому ринках, а також знизити ПДВ на комунальні послуги.

Автори документа посилаються на досвід сусідів. Як ми вже писали днями, українські продукти сьогодні продаються набагато дорожче за європейські, і, схоже, тепер ситуація тільки погіршиться. З 1 лютого Польща зменшила ставку ПДВ на свої продукти до нуля. Інші країни ЄС планують вжити аналогічні заходи з 1 липня.

«Ринок сільськогосподарської продукції країн ЄС межує з українським, тому українська сільськогосподарська продукція та похідні від неї продукти харчування не можуть витримати конкуренцію за ціною, - йдеться у пояснювальній записці до документа. - Це призведе до обвалу сільськогосподарського ринку в Україні, зниження переробки всередині нашої країни та втрати позицій українських товаровиробників у торгових мережах та на міжнародному ринку. Внаслідок цього відбудеться заміщення товарів українських виробників імпортом».

Проїдаємо половину

Якщо згадати про те, що українці проїдають близько половини своїх доходів, то питання з продуктовими цінами не лише назріло, але вже й перезріло. Кожне подорожчання будь-якого продукту – від хліба та круп до овочів та молочки – боляче б'є по сімейних бюджетах, а останні два місяці ми бачимо не «одиночні постріли» по наших гаманцях, а справжню «кулеметну чергу».

Законодавці наводять дані моніторингу витрат на харчування у понад 100 країнах світу від Міністерства сільського господарства США. Україна в цьому списку посіла зовсім непочесне 93 місце: за даними американців, українці витрачають на продукти 42,2% своїх сукупних витрат, що становить близько 858 доларів на рік.

Найгірша ситуація – в лічених країнах: в Уганді (частка витрат на харчування – 44,2%), Казахстані (44,9%), Анголі (48,6%), Бангладеш (53,5%), Нігерії (59,0%) %).

А ось у країнах-сусідах, територіально близьких до України, цей показник значно менший. Зокрема, у Польщі, Словаччині, Угорщині, Туреччині витрати на харчування перебувають у діапазоні 16-25%, у Білорусі, Грузії, Росії – у межах 30%.

Чи варто за таких умов дивуватися, що українці не роблять заощадження? Очевидно, що справа не тільки і не так у повальній фінансовій безграмотності, як у банальній відсутності грошей.

Суцільні плюси

Творці документа впевнені, що реалізація їхньої ініціативи допоможе не лише українським споживачам, змученим космічними цінами на найпростіші продукти, а й виробникам. Так, бюджет чекає на зменшення податкових надходжень, але воно буде короткостроковим.

«Після прийняття та набуття чинності цим законом зниження надходжень буде надалі компенсовано надходженнями від податкових платежів українських виробників продуктів харчування, які в результаті реалізації цього закону продовжать свою діяльність на ринку, - пояснюють автори. – А ось неприйняття запропонованих законодавчих змін призведе до того, що українські виробники сільськогосподарської продукції та похідних від неї продуктів не зможуть витримати цінової конкуренції з виробниками відповідної продукції з країн ЄС».

Це, у свою чергу, призведе до обвалу сільськогосподарського ринку в Україні, зменшення переробки в межах нашої країни, імпортозаміщення товарів українських виробників та зрештою до банкрутства та закриття значної кількості українських підприємств, про що, до речі, вітчизняні виробники говорять із грудня минулого року.

А за таких умов на зростання податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів взагалі говорити не доводиться.

Навіть якщо приймуть, ціни не знизяться

Ми, звичайно, за будь-які заходи, які сприятимуть зниженню цін та підвищенню добробуту українців, але наскільки реальні шанси цього законопроекту на ухвалення? Думки українських економістів із цього приводу розділилися.

Так, наприклад, фінансист Сергій Фурса впевнений, що документ не ухвалять. Тієї самої думки дотримується й економіст Андрій Мартинюк, за словами якого у планах влади – підвищувати фіскальний тиск, а не послаблювати його.

Водночас, аналітик TeleTrade Сергій Родлер вважає, що загалом це реальна практика, яка дозволить хоч якось полегшити життя виробникам. Але, попереджає експерт, розраховувати на сильний ефект не варто.

По-перше, скасувати ПДВ пропонують лише до кінця року, що не дозволить досягти значного прогресу.

По-друге, це не вирішить фундаментальних проблем вітчизняних виробників.

- Поголів'я сільськогосподарської худоби скорочується вже не перший рік через постійно зростаючі витрати підприємців, - нагадує Родлер. - Наприклад, у 2019 році кількість великої рогатої худоби скоротилася на 6,5%, але жодних проблем із пандемією чи енергетичною кризою тоді не було. Це означає, що потрібно шукати не тимчасові шляхи вирішення проблем, а змінювати ситуацію в цілому.

Щодо Польщі, яку автори законопроекту навели як приклад, то, продовжує експерт, товари в цій країні були дешевшими, ніж в Україні, і до скасування податку. І це не дивно з огляду на те, що польський аграрний сектор на 60% дотується державою.

- Згідно з останнім доступним звітом Світового банку, Польща знаходиться на 40-му місці в рейтингу за простотою ведення бізнесу, а Україна - на 64-му, - наводить дані Родлер. – Це означає, що в Польщі загалом було створено сприятливіші умови, і справа була не в одному лише ПДВ. Думаю, що за поточних умов значного зниження цін на українські товари не відбудеться у жодному разі. Якщо закон буде прийнятий і запрацює, виробники просто зможуть підвищити ціни на свої товари в межах «пільги», що раптово виникла, чого вони не можуть зробити зараз через вкрай обмежені фінансові можливості українських покупців.

Аналітик Данило Монін також вважає, що ухвалити проект закону №7023 цілком реально, і погоджується: навіть у разі його прийняття очікувати на зниження цін на продукти не варто.

- Справа в тому, що спочатку доведеться дочекатися, щоб були продані продукти, в яких вже закладено 20% ПДВ, - зазначив аналітик у коментарі «КП в Україні». – І лише після цього, коли виробники почнуть виробляти нову продукцію з нульовим ПДВ, можливі зміни.

Втім, продовжує експерт, з урахуванням зростання цін на нафту, про зниження цін говорити не доводиться – швидше за все, про гальмування їх зростання. Якщо нічого не робити, ціни можуть зрости на 15% і більше, а ухвалення закону допоможе пригальмувати цей зліт до рівня 5-10%.