22 листопада
Завантажити ще

Як компенсують зруйноване житло і чи треба платити за нього іпотеку: 5 житлових питань воєнного часу

Як компенсують зруйноване житло і чи треба платити за нього іпотеку: 5 житлових питань воєнного часу
Фото: Міжнародний комітет Червоного Хреста/Роздатковий матеріал через REUTERS

За даними голови Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, на сьогодні в Україні зруйновано близько 8 тис. житлових багатоповерхових будинків, або близько 70 млн квадратних метрів житла. Сотні тисяч українців турбує питання: що далі? Чи компенсуватиметься знищене житло, як бути, якщо воно залишилося на окупованій території, і що робити, коли воно було взято в іпотеку?

Ясність у деякі питання вніс законопроект №7198 щодо компенсації за пошкодження та знищення окремих об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, завданих військовою агресією РФ.

Документ ще не прийнято, але на компенсацію вже подали понад 25 тисяч українців.

«КП" в Україні» розбиралася, як це працюватиме.

1. Яким чином можна подати заяву на компенсацію?

У разі знищення чи пошкодження житла власник зможе подати спеціальній комісії заяву про отримання компенсації. Згідно із законопроектом №7198, заяву можна буде подати у період ВС та 90 днів після його закінчення. Якщо власник матиме проблеми з документами (втрачено, знищено тощо), додати їх можна буде й пізніше зазначеного терміну.

Термін розгляду заяви про компенсацію – 30 днів із дня її подання.

На сьогодні заяву на компенсацію можна подати лише через додаток «Дія». Для цього потрібно оновити програму та у розділі «Послуги» обрати «Пошкоджене майно». Після чого заповнити форму, вказавши необхідну інформацію (дані про пошкоджений об'єкт, фото та опис пошкоджень, контактні дані), й чекати на інформацію про початок процедури оцінки й компенсації.

Як повідомив президент Володимир Зеленський у своєму відеозверненні 31 березня, лише за кілька днів було подано понад 25 тисяч заявок на компенсацію за зруйноване житло. Незабаром відповідний запит можна буде подати через ЦНАП (Центри надання адміністративних послуг. – Прим. авт.).

2. Що таке обіцяна компенсація?

Розмір компенсації визначатиметься у кожному разі індивідуально на підставі незалежної оцінки вартості відновлення житла.

Згідно з документом, компенсація може бути надана шляхом перерахування грошей на спеціальний рахунок заявника або у вигляді нового житла шляхом фінансування будівництва (до 150 кв. м.). Квартира може надаватися у тому самому будинку, де і була, а за неможливості - в межах кварталу або мікрорайону. Окремий будинок - на тій самій земельній ділянці, де розташовувався пошкоджений чи знищений.

Важливий момент: продати отримане в якості компенсації житло не можна протягом трьох років з моменту його надання.

3. Як компенсуватимуться витрати на зруйновані приватні будинки?

За словами юриста Якова Гольдарба, процедура така.

Оцінювач складе звіт про вартість відновлення, якщо будинок пошкоджений, або спорудження наново, якщо він зруйнований і економічного сенсу відновлювати будівлю немає. У межах цієї суми або буде перераховано гроші на спеціальний рахунок, або держава профінансує будівництво.

– Збережіть документи про право власності, попросіть по можливості рятувальників ДСНС скласти акт про пошкодження чи знищення, – радить юрист. - Можна скласти спільний із сусідами акт. Можливо, оцінювачу знадобляться фото будинку до та після пошкодження.

4. Що робити громадянам України, чиє майно зруйноване та залишилося на захопленій території?

Проектом не виділяються в окреме правове регулювання території, які не під контролем влади, пояснює Яків Гольдарб.

– Проаналізувавши норми законопроекту, можу припустити, що на такій території складно реалізуватиме право на компенсацію, оскільки для її надання необхідна процедура обстеження житла та оцінки, – каже юрист. – Тобто якщо цю процедуру провести неможливо, комісія не зможе ухвалити рішення.

Втім, залишається надія, що до тексту документа ще вноситимуться виправлення.

5. Чи потрібно платити іпотеку, якщо житло, на яке було взято кредит, зруйновано?

Як правило, в іпотечних договорах передбачено алгоритм дій на всі випадки життя. Наприклад, часто вказується, що договір іпотеки вважається припиненим, якщо його предмет знищено або вартість через пошкодження значно знизилася, пише будівельний портал.

Але і в цьому випадку не варто сподіватися, що договір перестане діяти за замовчуванням. Для того, щоб це сталося, потрібно письмово звернутися до установи, де ви оформляли кредит, та повідомити про подію з наданням відповідних доказів, а після відкриття держреєстрів внести до них відповідні дані.

Якщо іпотечний договір передбачає обов'язок іпотекодавця застрахувати об'єкт від певних видів знищення та пошкодження, необхідно у передбаченому договором страхування порядку звернутися до страхової компанії. Та у свою чергу має оцінити збитки та виплатити страховий платіж. Після цього іпотекодавець зобов'язаний відновити майно, але якщо це через якісь причини неможливо, договір іпотеки просто припиняє свою дію.

Якщо майно не застраховане та наслідки його знищення в договорі іпотеки не передбачені, необхідно керуватися умовами Закону України «Про іпотеку». Згідно з документом, іпотека припиняється у разі знищення (втрати) будівлі (споруди), що передається, якщо іпотекодавець не відновив її. Якщо ж предметом договору є земельна ділянка та розташована на ній будівля, то навіть у разі знищення будівлі іпотека земельної ділянки не припиняється.

У ТЕМУ

Нові будинки в Україні збудують із бомбосховищами

У Мінінфраструктури України планують проектувати нові будинки з уже укріпленим підземним паркінгом, який можна використовувати як бомбосховище.

«Матимемо можливість переосмислити та перезапустити життєдіяльність постраждалих міст, – зазначив міністр інфраструктури Олександр Кубраков. - Досвід війни підтверджує, що проектування нових будинків має відбуватися вже з укріпленим підземним паркінгом (на зразок того, як це роблять в Ізраїлі), з використанням енергозберігаючих технологій. Зокрема, про це були і є проекти "Велике будівництво" та "Енергетична незалежність" – про продумані рішення для розвитку сучасної захищеної України».