22 листопада
Завантажити ще

Майбутнє Twitter: Ілон Маск розблокує Трампа і сам піде у президенти?

Майбутнє Twitter: Ілон Маск розблокує Трампа і сам піде у президенти?
Фото: REUTERS/Дадо Рувік/Ілюстрація

Ілон Маск купив Твіттер за 44 млрд доларів, щоб просувати свободу слова. Як це вплине на чергові вибори в США? Чи стане Маск впливати на політичну ситуацію в Америці та світі? А може він сам захотів стати президентом? Про це ми поговорили з експертом-аналітиком із Техасу.

– Називайте просто мене – Метью, я вам не можу розповідати про себе більше. Це може мені зашкодити. Але повірте, я консультую дуже шановні та серйозні американські організації і знаюся на суті Twitter, - запевняє наш співрозмовник.

Ок, Метью, так Метью.

Купив Twitter заради свіжих ідей

- Метью, для чого Ілону Маску знадобилося таку дорогу покупку?

- Я давно стежу за цією темою і сам активно користуюся Twitter: для мене це робоча потреба. Саме в цій соцмережі провідні експерти діляться своїми дослідженнями та думками. Поки що цей ресурс не має альтернатив.

- Є ще Facebook?

- Twitter – головна соціальна мережа не лише у США – по всій Європі теж йде така тенденція. Серед російськомовної аудиторії популярніший Facebook, а у нас він для котиків та привітань з днем народження. У Facebook давно стало нудно: там немає вчених, які викладають свої нові ідеї, а в Twitter таких дуже багато.

– І які ідеї хоче просувати Ілон Маск?

– Ця новина про покупку Маском Twitter викликала широкий резонанс. Я і мої друзі запитували: «Що він хоче змінити?» Досі Маск розпливчасто висловлювався із цього приводу, його наміри не до кінця зрозумілі. Він казав, що купує Twitter не з комерційних міркувань, а заради свободи слова.

Аналітик: У Facebook давно стало нудно: там немає вчених, які викладають свої свіжі ідеї, а в Twitter таких дуже багато.

З одного боку, він думає про майбутнє людства – збирається колонізувати Марс, будує космічні кораблі тощо. Це добре: якщо людство почне освоювати космос, ми менше воюватимемо на Землі.

З іншого боку, він має своє уявлення про свободу слова, яке він хоче просувати. Маск розуміє свободу слова лібертаріанською. На мій погляд, лібертаріанство* – це про інтереси конкретної людини, якій не мусить заважати держава. Але щоб людство вижило, а тим більше полетіло в космос, воно має бути більш колективним. Тому я знаходжу тут протиріччя.

Благодатне поле для дезінформації

- Вже зрозуміло, що Ілон Маск має намір змінити у Twitter?

– Він хоче, щоб алгоритми стали прозорими. Хоча якщо вони стануть доступнішими, це розширить поле для маніпуляцій.

В одному зі своїх твітів Маск обговорював питання, чи потрібна в Twitter кнопка «Редагувати», якої досі немає (за цією посадою я вже тоді зрозумів, що він хоче купити соцмережу). Я вважаю, що кнопка «Редагувати» не потрібна: люди реагують на твіт, а якщо потім можна змінити сенс сказаного – це обнуляє всі коментарі. Благодатне поле для дезінформації.

Аналітик: Якщо Маск просуватиме своє уявлення про свободу слова, то жодні країни на це не погоджуватимуться.

Я не вважаю, що Twitter потрібно міняти. Тому в мене та моїх друзів ця новина викликала подив. Згодом ми зрозуміли, що придбання соцмережі пов'язане з політикою. Ілон Маск виступає проти банів, страйків за контент та ін. Саме це має змінитися.

- Маск щось говорить про майбутню політику Twitter?

- Він вважає, що Twitter повинен дотримуватися законів тих країн, в яких він існує, але при цьому не можна допускати обмеження свободи слова. Однак якщо він просуватиме своє уявлення про свободу слова, то жодні країни на це не погоджуватимуться. Наприклад, агресивний до трансгендерів контент не влаштує країн ЄС. У результаті вони почнуть обмежувати діяльність Twitter.

Власники Twitter давно все продумали. Вони розуміють: щоб легально працювати у всьому світі, потрібні компроміси та обмеження певного роду контенту. Ідея про те, що Twitter визначатиме, що добре, а що погано – неправильна. Це визначатимуть держави. По суті, із тією ж проблемою зіткнувся Telegram. Дуров розуміє: щоб продовжувати працювати в ОАЕ, йому потрібно погоджуватися на різні компроміси.

Якщо Маск хоче витратити на спробу просунути свободу слова 44 млрд. доларів – нехай спробує. Мені дуже цікаво, чим це скінчиться. У цьому є плюс – у Конгресі США ми почнемо обговорювати, де межі свободи слова, які обмеження законні, а які ні, які конституційні, а які – ні. Тепер це будуть не просто філософські розмови між обивателями - ми говоритимемо про це предметно на політичному рівні.

Боюся, що мінуси переважать плюси

- А що щодо звичайної політики? Чи розблокує Ілон Макс колишнього президента США?

- Маск казав, що політичні діячі не повинні отримувати бан і збирався розблокувати Трампа. Ідея про те, що не має бути жодних обмежень – дуже слизький момент: у сучасному світі висловлювання політиків відіграють велику роль. Якби якийсь умовний Гітлер мав би доступ до Twitter, яких наслідків це могло призвести?

– Може, Ілон Маск сам захотів стати президентом?

- Я так не думаю. («Він хоче стати главою міжгалактичної цивілізації», – жартує друг Метью, який присутній за нашої розмови). Швидше, це робить з ідеологічних міркувань. Маск вважає, що несе правду та прогрес у розвиток людства. Я можу в це повірити, знаючи його і скільки в нього грошей... Інше питання, чи вийде?

Маск казав: тепер ми не будемо нікого банити! І в якогось умовного Трампа з'являється карт-бланш на будь-які дикі висловлювання, які можуть мати серйозні наслідки. Як це позначиться на політиці США та інших країн? Світові лідери можуть наслідувати приклад того ж Трампа.

Є ще один варіант розвитку подій. Маск дотримується своєї версії свободи слова, а потім країни Європи кажуть: ми не можемо допускати такий Twitter у ЄС – і він стає менш вагомим. Якщо контент Twitter почнуть інтерпретувати як заклик до насильства проти тих самих трансгендерів, його можуть заблокувати в Німеччині та інших країнах ЄС. У цьому випадку він уже не буде світовою соцмережею – для мене це стане трагедією.

Аналітик: Якщо нікого не банити, то у якогось умовного Трампа з'являється карт-бланш на будь-які дикі висловлювання, які можуть мати серйозні наслідки.

Не хотілося б, щоб Twitter перетворився на умовний Parler**, де сидять самі лібертаріанці. Наразі консерватори, ліваки та ліберали спокійно користуються Twitter. Не бачу сенсу розгойдувати цей човен.

Якщо експеримент Маска буде невдалим, старі власники Twitter можуть заявити, що створять інший Twitter, який виявиться таким, як раніше. Я бачу величезні ризики, тому я не став би відразу радіти цій новині.

- Чи можна сказати, що для Маска покупка Twitter - дорога іграшка?

- Загалом, так. Я, звичайно, бажаю йому успіху і хочу, щоб вийшло все, як він задумав. Але боюсь, що мінуси переважать плюси. Ми можемо отримати менш корисний Twitter ніж той, який є зараз.

– А які партії підтримував Ілон Маск? Він і демократів спонсорував і республіканцям допомагав.

- Так. Але це можна пояснити: треба бути гнучким і підтримувати нормальних людей з обох партій.

А В ЦЕЙ ЧАС

Трамп залишиться у Truth

Колишній президент США Дональд Трамп, якого минулого року забанило керівництво Twitter, вже заявив про те, що повертатися до соцмережі не збирається. При цьому він радий, що Twitter належатиме Ілону Маску.

- Я сподіваюся, Ілон купить Twitter, тому що він його покращить, він хороша людина. Але я залишусь у Truth, - написав Трамп, маючи на увазі власну соцмережу, відкриту у лютому.

ДОСТАЧ""

Реакція політиків

Офіційний представник Білого дому Джен Псакі заявила, що президент США Джо Байден давно стурбований впливом великих соціальних мереж незалежно від того, хто володіє або управляє Twitter.

Сенатор-демократ Елізабет Уоррен зазначила, що покупка компанії Twitter становить небезпеку для демократії. При цьому вона наполягала на введенні податку на багатство та жорстких правил для притягнення до відповідальності великих техкомпаній.

А ось сенатор-республіканець Марша Блекберн сприйняла покупку Twitter як «обнадійливий день для свободи слова».

[h5_tt class="orange_h5_title" text="ДОВІДКА «КП»

Ілон Маск - давній користувач Twitter із 80 млн передплатниками. Він регулярно використовує соцмережу, щоб ділитися новинами SpaceX та Neuralink, а будь-які його заяви моментально розлітаються через інтернет.

У середині квітня Ілон заявив, що хоче купити Twitter, щоб перетворити соцмережу на місце «вираження свободи слова по всьому світу», якій, як він вважає, не вистачає цієї соціальної мережі.

– Свобода слова – це основа функціонуючої демократії, а Twitter – це цифровий майданчик, де обговорюються життєво важливі для майбутнього людства питання, – сказав Маск.

- Під «свободою слова» я просто маю на увазі те, що відповідає закону. Я проти цензури, яка виходить далеко за межі закону. Якщо люди хочуть менше свободи слова, вони проситимуть уряд прийняти відповідні закони. Тому вихід за межі закону суперечить волі народу.

 

Засновник Twitter Джек Дорсі заявив, що Маск - саме та людина, яка може вирішити проблеми компанії, що накопичувалися роками.

Словничок "КП"

* Лібертаріанство - сукупність політичних філософій та рухів, що підтримують свободу як основний принцип. Представники лібертаріанства прагнуть максимізувати політичну свободу та автономію, підкреслюючи свободу вибору, добровільне об'єднання та індивідуальне судження.

** Parler - американський сервіс мікроблогів та соціальна мережа. Позиціонує себе як альтернативу Twitter. Подейкують, що в основному Parler користуються косерватори та послідовники теорій змови (наприклад, ідей ідеї QAnon) та ультраправих екстремістів, а також ті, хто виступає проти політики модерації та прибічники Трампа. Користувачів – близько 10 млн осіб. (Для порівняння у Twitter - 1,3 млрд)

Новини по темі: Твіттер Ілон Маск