22 листопада
Завантажити ще

Експерти про подорожчання продуктів: Для воєнного часу ціни цілком нормальні

Експерти про подорожчання продуктів: Для воєнного часу ціни цілком нормальні
Фото: Леон Ніл/Getty Images

Новини із продуктового ринку оптимістичними назвати важко. То молочка подорожчала, то овочі борщового набору зросли в ціні, то цукор та крупи поповзли вгору. Чому ціни на продукти ніяк не зупиняються, що на нас чекає у травні і чи не загрожує Україні голод через те, що росіяни крадуть зерно та громять елеватори?

Ці питання КП в Україні обговорила з економістами.

Все вище і вище

Ціни, що зростають, продовжують спустошувати українські гаманці. За даними порталу «Мінфін», який регулярно відстежує ціни на продукти та публікує відповідні продуктові індекси, за останній місяць подорожчала молочка. Так, літр молока став дорожчим на 1-2 грн, а, наприклад, 200-грамова пачка вершкового масла - на 2-6 грн залежно від торгової марки.

Середня ціна на цукор у квітні зросла з 26,25 до 26,90 грн/кг, трохи подорожчали крупи.

Зростають ціни на овочі борщового набору. Наприклад, вартість білокачанної капусти становить 25 грн за кіло, що майже вдвічі вище, ніж у цей час минулого року. Молода капуста продається за 43 грн за кіло.

А ось ціни на олію нарешті зупинилися і навіть потихеньку почали знижуватися. Поки щоправда на копійки, але відсутність зростання – це вже добре.

Економіст Владислав Банков пояснює: ціна на соняшникову олію була вищою за рівень ринкової рівноваги, ось тепер і здає назад. А президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що сьогодні соняшникової олії в країні надлишок, тож і ціни знизилися.

– В Україні ринкова модель економіки, і тому ціни формує ринок, – нагадує Охріменко. - Навесні цінники змінюються з урахуванням зміни попиту на продукти – наприклад, зростає попит на молочну продукцію та овочі. Відповідно, ціни на них зростають. При цьому ціна м'яса трохи знижується, дешевшає сало.

При цьому заступник директора компанії ProAgro Марія Колесник у бесіді з «КП в Україні» зазначила, що олія дешевшає внаслідок зниження закупівельних цін на насіння через різке скорочення експорту. Що ж до подорожчання інших товарів, воно є наслідком продуктової інфляції, що у свою чергу пов'язане з війною.

«У травні тенденції продовжаться»

На думку Охріменка, у травні нинішні тенденції продовжаться: ціни на ранні овочі та фрукти за традицією зашкалюватимуть.

– Люди у травні більше купують фрукти, ніж м'ясо, – констатує експерт. – До того ж змінюється структура споживання м'яса – найчастіше віддають перевагу птиці. Ось вона  і дорожчатиме.

При цьому економіст звертає увагу, що в Україні навіть за умов війни ціни є відносно низькими. За його словами, якщо в інших країнах у воєнний час доводилося вводити продуктові картки, то в нас таких проблем немає.

Економіст Андрій Мартинюк погоджується: овочі та фрукти дорожчатимуть. Але при цьому, каже експерт, зростання цін зумовлене не так зростанням попиту, як відсутністю імпорту. Тепличних овочів не так уже й багато, і вони досить дорогі. Так що ціни не знизяться доти, доки не прийдуть перші поставки з відкритого ґрунту.

Будуть дорожчими ті продукти, на які є постійний попит і в ціні яких значну частину становлять логістичні витрати, додав Владислав Банков. Тобто, знов-таки йдеться про овочі борщового набору, оскільки логістичні ланцюжки порушені: з окупованих південних та східних регіонів продукція сьогодні не надходить.

Якщо в середньому на продуктовому ринку експерти прогнозують 2-3% зростання цін у травні, то овочі цілком можуть зрости на 8-10%.

Голоду не буде!

Інформація про те, що війна на території України загрожує нестачею продуктів у тих чи інших країнах, з'являється із завидною регулярністю. А новини про те, що росіяни крадуть зерно та громять українські елеватори, лякає ще більше: невже нам доведеться пережити ще й голод?

Нагадаємо, що, як розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, росіяни використовують тактику початку ХХ століття з крадіжкою зерна та вивезенням його з України. З тимчасово окупованих територій у Луганській, Донецькій, Херсонській, Запорізькій областях вже вивезено кілька сотень тисяч тонн зернових.

Експерти заспокоюють: голоду в Україні не буде.

– До голоду це не призведе, але зруйнує бізнес підприємств, які стали жертвами «російського миру» – насамперед елеваторів та сільськогосподарських виробників, – вважає Банков. – Ще один тривожний момент, пов'язаний із війною, полягає у ускладненні логістики та збільшенні транспортних витрат для традиційного експорту.

Можна однозначно стверджувати, що голод Україні не загрожує, погоджується Охріменко. За словами експерта, у нашій країні вирощується вп'ятеро більше продуктів, ніж можуть з'їсти самі українці.

У свою чергу, Марія Колесник зазначає, що існуючих запасів зерна Україні вистачить більш ніж на повний додатковий рік споживання. До того ж, ці запаси не сконцентровані в окупованих областях, тому вкрасти все росіянам не вдасться.

- Щодо майбутнього, то посівна йде хорошими темпами, і наступний урожай також буде зібрано, - резюмувала експерт. - Так що голод нам не загрожує у жодному разі.