22 листопада
Завантажити ще

5 важливих питань щодо пенсій в Україні

5 важливих питань щодо пенсій в Україні
Фото: REUTERS/Ueslei Marcelino

Пенсії в Україні виплачуються вчасно, незважаючи на те, що в країні третій місяць триває війна. Зокрема, розпочалося фінансування пенсійних виплат у травні 2022 року. Як повідомили у Мінсоцполітики, на пенсії вже направлено перші 1,3 млрд гривень. Загалом у травні на пенсійні виплати заплановано 49,1 млрд гривень. З них 37,6 млрд гривень – на виплату пенсій пенсіонерам, які обслуговуються в банках, 11,5 млрд гривень – на виплату пенсій пенсіонерам, які отримують пенсії через «Укрпошту».

Основні пенсійні новини останніх днів ми виклали у форматі запитань та відповідей.

1. Чи вистачить на всіх грошей?

Приводів для переживання в українських пенсіонерів – хоч греблю гати, а найголовніше питання: чи вистачить у держави грошей на виплату пенсій? Коли прогнози економістів говорять про падіння ВВП вдвічі, тут почнуть сумніватися навіть найбільші оптимісти. А таких серед українських людей похилого віку небагато.

У Мінсоцполітики запевняють, що грошей вистачить. У січні – квітні 2022 року сума доходів Пенсійного фонду України становила 171,8 млрд грн, що на 12,3 млрд грн більше, ніж за аналогічний період минулого року.

«За перші чотири місяці року від сплати ЄСВ до Пенсійного фонду надійшло на 11,5 млрд гривень більше, ніж за такий же період минулого року. Навіть у квітні доходи ПФУ на 400 мільйонів більші, ніж минулого року. Завдяки цьому держава має ресурси вчасно та в повному обсязі спрямовує фінансування банкам та «Укрпошті» для виплати пенсій», - прокоментувала ситуацію міністр соціальної політики України Марина Лазебна.

За словами міністра, незважаючи на війну, економіка країни працює, а соціально-відповідальний бізнес сплачує податки та соціальні внески.

2. Як отримати пенсію у зоні бойових дій?

Відповідь на це актуальне питання дали у ПФУ.

2 травня уряд ухвалив зміни у порядку виплати пенсій у разі неможливості доставити їх за місцем проживання отримувачів.

Рішення уряду полягає в тому, що якщо «Укрпошта» не має технічної можливості доставити пенсії до району проведення бойових дій, суми пенсій можна перерахувати на рахунки в Ощадбанку. Уклавши договір із Ощадбанком, гроші можна буде отримати в будь-якому безпечному місці України, пред'явивши паспорт та ідентифікаційний код у обраному відділенні.

Якщо пенсіонер не хоче укладати договір із Ощадбанком, можна відкрити рахунок в іншому банку. Крім того, можна просто все залишити як є. У цьому випадку пенсія зберігається та буде доставлена за місцем проживання після поновлення можливості доставки пенсій «Укрпоштою».

3. Як отримати пенсію у іншому регіоні України?

Якщо пенсіонер отримував пенсію через «Укрпошту» за місцем проживання, поїхав до іншого регіону та хоче отримувати пенсію на новому місці, йому необхідно звернутися до органу Пенсійного фонду (особисто, по телефону або через особистий електронний кабінет) або «Укрпошті» за телефоном 0 800 300545 (всі дзвінки безкоштовні), після чого натиснути кнопку 2 – розділ «Пенсії, соціальні виплати та субсидії».

Докладно про це ми писали тут.

4. Чи проводитимуться індексації пенсій під час війни?

Днями президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства », який, серед іншого, змінює умови індексації пенсій.

Зокрема, закон стосуватиметься всіх пенсіонерів, і, крім того, він називає фіксовану дату індексації – 1 березня. Саме цього дня щороку проводитиметься індексація виплат на коефіцієнт, який враховуватиме валютний курс валют, інфляцію та рівень середньої заробітної плати в Україні.

До речі, нагадаємо, що цього року, незважаючи на війну, що розпочалася, з 1 березня пенсії понад 10 мільйонів українців було проіндексовано на 14%.

5. Які зміни відбулися у достроковому призначенні пенсії?

Той самий закон №2040–IX, підписаний президентом, вніс зміни й у можливість дострокового виходу на пенсію.

Згідно з документом, українці, які мають необхідний стаж, можуть не чекати настання пенсійного віку та виходити на пенсію раніше. Зокрема, йдеться про ситуації, коли роботодавець розриває трудовий договір із співробітником не більш як за півтора роки до його потенційного виходу на пенсію. Причина може бути будь-якою – від скорочення штату до припинення діяльності компанії.

Також змінами передбачено, що передчасно піти на заслужений відпочинок можуть багатодітні батьки та люди, які виховують дитину з інвалідністю або дитину з рідким тяжким діагнозом, якому не встановлено інвалідність.

Про те, як оформити пенсію, якщо пенсійного віку було досягнуто вже під час війни і зараз людина перебуває за кордоном, ми писали тут.