22 листопада
Завантажити ще

Курс долара злетів: економісти прогнозують у серпні по 40

Курс долара злетів: економісти прогнозують у серпні по 40
Фото: Архів «КП в Україні»

22 липня, після зниження офіційного курсу гривні на 25%, курс долара на готівковому ринку зріс на 65 копійок у купівлі та на 1,40 грн у продажу. Європейська валюта зросла на 70 копійок та на 1,38 грн відповідно.

Середній курс в обмінках у п'ятницю становив 37,44/38,85 грн за долар та 37,83/39,33 грн за євро. На чорному ринку покупці та продавці в середньому сходяться на позначках 38,76 грн за долар та 39,16 грн за євро.

Незважаючи на різкий стрибок, українські економісти практично одностайно вважають рішення Нацбанку правильним.

– Останнім часом Нацбанк зливав міжнародні резерви зі швидкістю 1 млрд доларів на тиждень, і з цим треба було щось робити, – каже аналітик Данило Монін. - Не кажучи вже про спекуляції на різниці курсів. Зрозуміло, що за рахунок курсу 29,25 НБУ стримував інфляцію, даючи можливість частині імпортерів купувати товари за нижчим курсом. Але він не був доступний усім, особливо малому бізнесу. Крім того, такий курс вкрай бив по експортерах, які до того ж вже півроку не отримують відшкодування ПДВ.

Тому, вважає Монін, цей крок - вимушений захід із боку регулятора, який, з одного боку, призведе до зростання інфляції, а з іншого - у середньостроковій перспективі покращить фінансову стабільність держави. Тож крок, зроблений НБУ, цілком адекватний.

- Стрибкоподібне зростання офіційного курсу викликало паніку, яка одразу обвалила гривню, але, гадаю, скоро валютний курс стабілізується на вищому рівні, - резюмував Монін. - Не думаю, що наразі варто піддаватися паніці та бігти купувати валюту. За курсом ми сильно залежимо від міжнародної фінансової допомоги та дій самого НБУ, і логічно припустити, що Нацбанк спробує витрачати менше своїх резервів на підтримку курсу. Тому у серпні цілком може бути по 40. А ми будемо звикати до нових умов та додаткового зростання інфляції.