25 листопада
Завантажити ще

Наше сало знову подорожчало: свиней мало, а гурманів – багато

Наше сало знову подорожчало: свиней мало, а гурманів – багато
Фото: Марієнко Андрій/УНІАН

У пошуках відповіді на запитання, чому в Україні дорожчають головні національні ласощі – сало, можна згадати анекдотичний діалог: «Бабусю, чому склянка насіння так дорого коштує?» - «Так долар як виріс!» Так і наше українське сало надто гостро реагує на всі злети цін світового ринку м'ясопродукції, забуваючи про те, що існує цінове зниження.

Сало дешевше м'яса і менш прибуткове

Усі попередні рекорди зростання цін на сало повалені... Цифра у 140-160 грн за кіло, що жахала українців наприкінці 2021 року, стала буденною, а вартість солоного сала у 230-250 грн – начебто завелика, але вже не шокує. Бачили українці по-справжньому шокуючі речі, і ціни на сало сюди ніяк не входять.

Дані української статистики свідчать, що з серпня сало подорожчало на 30-50 грн. І ніхто не здивувався, якби подешевшало – тоді так. Статистичні ресурси пов'язують подорожчання продукту із дефіцитом свиней в Україні. Десятки свинокомплексів опинилися на окупованій території, українські поросята теж додали в ціні разом із витратами на свою відгодівлю, та й взагалі – українські свинарі вважають за краще розводити м'ясні, а не сальні породи свиней.

- Розведення свиней у домашньому господарстві зараз дуже затратне. Відверто скажемо: грошей не вистачає на те, щоб прожити, не те що на свиней. Ситуація нестабільна, ми всі живемо на пороховій бочці, тримаємо гроші на виїзд. Нових поросят не закуповували, знайти 2000-3000 доларів на це зараз важко. Закупівельні ціни на м'ясо взагалі ніяк не покривають витрати на відгодівлю свиней та їхнє утримання, ми навіть у нуль зараз не вийдемо. Тому залишили кілька голів м'ясної породи, сальної у нас немає. Знаю, що в домашніх господарствах сусіди мають до десятка сальних свиней, але це скоріше виняток, вони їх тримають на поодинокі замовлення або для себе, - розповів фермер із Донецької області, який попросив не називати його ім'я. – У реалізації сало дешевше за м'ясо і менш прибуткове. Але не переживайте: за сало в Україні тепер відповідають поляки, вони його імпортують нам тоннами.

Додамо до слів фермера: окрім поляків, Україну активно насичують салом Німеччина та Нідерланди. А знаєте, куди найбільше свого сала імпортує Україна? Ні за що не здогадаєтесь! У мусульманські Азербайджан та Казахстан (якщо вірити даним Державної фіскальної служби України). Йдеться, правда, про невеликі партії товарної позиції «Сало, свинячий жир і жир птиці», але і це не може не викликати посмішки. Також українське сало мало попит в Естонії, Канаді, Австралії, а ще в Камбоджі та Сінгапурі.

Хоч потроху, але сало купуватимуть

За даними Асоціації м'ясної галузі України, на початку жовтня прогнозується зростання закупівельних цін на свиней на 50% - до 76-77 грн за кіло живої ваги. Водночас ціни на корми в Україні падають (як мінімум у половину!), але цей факт ніяк не відбивається на вартості свиней та продуктів зі свинини. Тому що у світі корми дорожчають. Чому на світовому ринку так мало українських виробників – питання поки що без відповіді.

У тій же асоціації додають: за всіма прогнозами світовий дефіцит свинини триватиме ще як мінімум 10 років. Свинарі та переробники на Заході отримують надприбутки, оскільки у свинарстві кошти обертаються двічі на рік, і рентабельність інвестицій – 100% на рік та більше.

В Україні ж через перевитрати у свинарстві за останні 6-8 років закрито понад 2000 свинокомплексів, зменшилося поголів'я свиней і постійний дефіцит сировини. Тому й ціни зростають, зокрема, й на сало.

Але українці кажуть: хоч потроху, та сало брати будуть. Щиро вірять, що за 300 грн/кіло сало не перевалить (перевалило, вже є і по 330, але це поки що поодинокі випадки. – Ред.), хіба що «генеральське», але його ж не беруть кілограмами. Плюс імпорт не дасть зникнути. Лише за минулий рік до України з Данії, Польщі та Нідерландів завезли 31 329 тонн сала на 24,7 млн доларів. Ці б гроші, та на розвиток свинарства…

Засолив – і на пів року у морозилку

- Ми були в Польщі, там сало в півтора рази дорожче, ніж в Україні. Причому в магазинах просять саме «українське сало» – солоне або з часничком. Попит на сало взагалі дуже зріс останніми роками – запитайте бабусь, який найкращий засіб при застудах, бронхітах і зараз при коронавірусі. Сало вигідніше за ковбасу, ним можна наїстися навіть невеликим шматочком, а солоне – довго зберігається. А в наш час як прожити без продуктових запасів? – каже продавець на ринку в Івано-Франківську. – Засолили сало  – і в морозилку. Воно там пів року може зберігатись. Просто у холодильнику – тиждень, максимум 10 днів. 

Волонтер Галина М. із Харкова каже, що вже неодноразово відправляла засолене сало військовослужбовцям на передову. І як продукт, і як ліки.

– Нашим хлопцям треба добре харчуватися. Ми їздимо господарствами, закуповуємо сало, іноді беремо на ринку оптом. Знаю, що багато волонтерів перемелюють сало, розкладають по герметичних пакетах і везуть бійцям. У нас обсяги невеликі, ми по баночках розкладаємо, – каже волонтер. – Хотіли поекспериментувати, додати до солоного сала спецій, але хлопці попросили «чисто наше, без добавок».

До речі

Сало – сила

Дієтологи не втомлюються співати хвалу салові. Кажуть, у ньому є унікальна арахідонова кислота, яка бере участь у всіх відновлювальних процесах організму. Сало зміцнює кістки, допомагає загоєнню ран і травм, у ньому багато вітамінів, і взагалі - сало корисніше масла! Головне, вживаючи сало в їжу, вчасно зупинитися, інакше надлишок жирів може вдарити по печінці та серцево-судинній системі. Але як же зупинитися, коли так смачно!