25 листопада
Завантажити ще

Наскільки подорожчала комуналка в Україні та як оформити субсидію

Наскільки подорожчала комуналка в Україні та як оформити субсидію

Незважаючи на мораторій на підвищення тарифів, комунальні платіжки українців змінилися. Причому, якщо говорити загалом, на жаль, у більшу сторону. Чому ж, незважаючи на всі обіцянки, цифри у платіжках повільно, але впевнено зростають?

Якщо щось здається, то це вам не здається

– Я пам'ятаю, що тарифи в Україні залишилися на рівні лютого, тому думала, що мені тільки здається, що платіжки зростають, – каже подруга. – Зрештою зайшла до архіву платежів та перевірила, скільки я платила у жовтні минулого року і скільки – у жовтні цього. Виявилося, що подорожчали послуги ОСББ, вивіз сміття, з водою теж щось накрутили... Загалом сума всіх квитанцій зросла майже на 150 грн. Думаю, що взимку ця різниця буде ще більшою. Словом, вкотре переконалася: якщо вам щось здається, це вам не здається!

Днями Держстат опублікував свіжу статистику з динаміки цін і практично не залишив шансів на позитив. З початку року ціни на товари та послуги в Україні зросли майже на чверть, причому комуналка – на 5,6%. Це означає, якщо людина минулого року платила за комуналку загалом, наприклад, 2000 грн, то зараз за той же обсяг послуг заплатить 2112 грн.

Втім, насправді загальна сума платіжки цілком може і не зрости через віялові відключення, оскільки споживання електрики вимушено знижується.

Що і наскільки

Українці дивуються: як же мораторій на підвищення цін?

Справа в тому, що заморожені далеко не всі тарифи. Відповідно до Закону №7427, на час дії військового стану та шести місяців після його закінчення мораторій запроваджено на підвищення цін і тарифів на ринку природного газу та у сфері теплопостачання. Законом передбачено, що протягом цього періоду ціна на природний газ для побутових споживачів не підлягає збільшенню та залишається на рівні 24 лютого 2022 року – 7,96 грн за куб. Ціни на опалення, гарячу та холодну воду також залишаються без змін.

На цьому з мораторієм все. Навіть із тарифами на електроенергію було все не до кінця зрозуміло аж до кінця жовтня. Колишні тарифи (1,44 грн за кВт*годину, якщо споживачі використовують менше 250 кВт на місяць, і 1,68 грн на споживання понад 250 кВт) та після пролонгації діяли лише до 31 жовтня 2022 року, тобто вони цілком могли зрости з 1 листопада, зовсім не порушивши норми та закони.

Задля справедливості треба сказати, що експерти одностайно заспокоювали споживачів: з 1 листопада 2022 року тариф на електрику не зміниться, оскільки відповідні заяви неодноразово звучали в уряді. В результаті тарифи на електрику справді не підняли, але з рештою позицій у платіжці все не так райдужно.

Отже, згідно з даними Держстату, з початку року зросли ціни на утримання та ремонт житла (+23,8%), каналізацію (+14,9%), водопостачання (+12%), прибирання сміття (+11,9%), послуги з управління багатоквартирними будинками (+3,2%).

Ще більше не пощастило орендарям: оренда житла з початку року зросла на 16,6%.

Що із субсидіями

В умовах, коли доходи українців падають, а платіжки зростають, очевидно, що охочих отримати субсидії не стане менше. На сьогодні в Україні матеріальні виплати на оплату комуналки отримують 2,5 млн сімей, середній розмір субсидії – 1800 грн.

Головна умова для отримання субсидії у тому, що загальна сума комунальних платежів має перевищувати 20% сукупного доходу сім'ї. Різницю між витратами на комунальні послуги та цими 20% сплатять із державного бюджету. При цьому субсидію можуть отримати як власники житла, так і орендарі, і переселенці. Щоправда, для цього не має бути великої заборгованості з оплати за комунальні послуги: борги не можуть бути більшими за 3 місяці та розміром понад 40 неоподатковуваних мінімумів (тобто 680 грн).

Як ми вже писали раніше, з 1 грудня призначатиме і виплачуватиме субсидії Пенсійний фонд, оскільки він має найбільш повну електронну базу громадян. Крім того, таке рішення дозволяє застосувати екстериторіальний принцип, що вже діє при призначенні та виплаті пенсій, - цим алгоритмом користується ПФУ.

При цьому для одержувачів виплат жодних змін не відбудеться, оскільки повноваження та реєстри передаються поетапно, а умови та критерії видачі субсидії не змінилися.

З 1 грудня заяви на субсидію можна подавати:

  • до Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • у місцеві управління соцзахисту;
  • до органів Пенсійного фонду;
  • через електронний кабінет Пенсійного фонду;
  • через "Дію".

Тим, хто отримував субсидію минулого опалювального сезону, її перепризначать автоматично. Тобто жодних додаткових заяв, декларацій та інших документів подавати не потрібно за умови, що не відбулася зміна у складі сім'ї.

Якщо ж людина хоче оформити субсидію з нуля, вона може звернутися за її оформленням у будь-який момент. Щоправда, є один нюанс. Якщо це зробити не пізніше ніж протягом двох місяців з початку опалювального сезону, то субсидія буде призначена з початку опалювального періоду. Якщо ж заява надійде більш як за два місяці, субсидія буде призначена з того місяця, в якому людина за нею звернулася.

Загалом для оформлення житлової субсидії треба подати лише два документи – заяву та декларацію про доходи.​