Завантажити ще

Купувати чи продавати? Що чекає на долар в останній тиждень 2022 року

Купувати чи продавати? Що чекає на долар в останній тиждень 2022 року
Фото: УНІАН

Долар – великий майстер підносити сюрпризи, особливо напередодні довгих свят та після них. Щоправда, цього року довгих вихідних в Україні немає, але тривожне очікування щодо динаміки курсу зберігається. Чи девальвуватиме гривня, чи, навпаки, зміцниться? Про це kp.ua запитала економістів.

Ситуація на ринку

У п'ятницю, 23 грудня, курс долара на готівковому ринку для купівлі не змінився, а у продажу знизився на 2 копійки. Євро подорожчало у купівлі на 10 копійок, при цьому курс продажу залишився без змін. На готівковому ринку курс гривні до долара становить від 39,90 до 40,37 грн. Євро купують за 41,80 грн, а продають за 42,40 грн.

За даними валютного аукціону, на чорному ринку долар торгується за 40,21-40,37, євро - по 42,10-42,31 грн.

Як бачимо, ринок поводиться досить спокійно, і, здається, ніщо не віщує сплесків ні в один, ні в інший бік.

Днями голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев зазначив, що готівковий курс гривні зміцнюється другий місяць поспіль, і повідомив, що не бачить навіть ймовірних фінансово-економічних підстав, щоб у нас найближчим часом змінювався курс гривні до долара. За його словами, сигнали від Нацбанку свідчать, що офіційний курс до кінця року і в січні залишиться таким, як був.

Ми вирішили з'ясувати, що думають щодо цього економісти і які прогнози на найближче майбутнє. Чи варто зараз купувати, чи продавати долари?

«Стабільний як ніколи»

Аналітик Данило Монін вважає, що до Нового року курс залишиться без змін, тому купувати чи продавати валюту з метою трохи заробити на курсі немає сенсу.

– Якщо хочете заробити на перепродажі, нічого не вийде, – погоджується президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. – Курс зараз стабільний як ніколи, тож ні купувати, ні продавати сенсу немає. Можна купувати валюту лише у тому випадку, якщо ці гроші ви вирішили відкласти на тривалий термін – рік та більше.

Економіст Всеволод Степанюк додає: з огляду на те, що більшу частину бюджету України складають гранти та кредити США, ЄС та міжнародних фінансових організацій, і те, що ця допомога запланована на наступний рік, очікувати сильних змін курсу гривні до основних валют не можна. Та й формування грошово-кредитної політики НБУ, очевидно, залишиться без змін.

– Останній тиждень грудня буде періодом стабільності для гривні, – підсумував у розмові з kp.ua аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. - Є фактор сезонності, коли гривня зміцнюється через наближення свят. І під Новий рік, у зв'язку з тим, що українці продавали валюту, щоб витрачати на розваги та подарунки, гривня традиційно зміцнювалася по відношенню до долара та євро. Цього року ми також очікуємо на зростання споживчої активності, відтік грошей з банківського сектору та помірне зростання гривні.

Експерт прогнозує, що курс продажу американської валюти коливатиметься в рамках 39,40-40,8 грн на готівковому ринку. У зв'язку з тим, що в середині грудня курс долара перевищував 40 гривень, Болтян припускає утримання курсу поблизу цієї психологічної позначки. За його словами, накопичувати валюту українці не будуть, оскільки бізнес-активність грудня-січня не сприяє збільшенню прибутків та доходів.

Як впливають на курс емісія та блекаути

У багатьох виникає питання – чому на курс не впливають ні емісія, ні блекаути? Можливо, це якийсь відкладений вплив і через кілька тижнів може "рвонути"?

- По-перше, емісія зараз не дуже велика – у розмірі 15 млрд гривень на місяць. А судячи з Бюджету-2023, наступного року її взагалі може не бути, - пояснює Данило Монін. – По-друге, щоб зростав курс, потрібен попит на валюту та очікування девальвації. Але з огляду на те, скільки грошей нам дає Захід, девальваційних очікувань немає.

Щодо блекаутів, продовжує Монін, то вони лише скорочують імпорт, оскільки торгові центри менше працюють і, відповідно, продають менше товарів, у тому числі й імпортних. Крім того, блекаути не сприяють зростанню споживчих настроїв. Потенційні покупці вважають, що найгірші часи ще не настали, і зберігають запаси у гривні.

Тож, резюмував експерт, блекаути, скоріше, можна назвати фактором, який сприяє зміцненню гривні, а не навпаки.

Водночас, додає Олександр Болтян, на валютний курс в Україні впливають внутрішні чинники: рівень золотовалютних резервів, графік надходження нових грошей від кредиторів, активність бойових дій у країні. Руйнування інфраструктури, посилення бойових дій позначаються на гривні негативно. Але якщо різдвяно-новорічні свята стануть для нашої країни періодом відносного спокою, гривня не падатиме.​

Новини по темі: долар курс долара