22 листопада
Завантажити ще

Підвищення пенсій в Україні: кому та наскільки

Підвищення пенсій в Україні: кому та наскільки
Фото: УНІАН

Днями український прем'єр Денис Шмигаль повідомив про майбутню індексацію пенсій. За його словами, у березні пенсії зростуть на 20%, причому це підвищення торкнеться понад 10 млн одержувачів виплат. Враховуючи, що на 1 січня 2023 року в Україні налічувалося 10 687 920 пенсіонерів, можна зробити висновок, що принаймні мінімальний додаток до пенсії отримають усі.

KP.UA розібралася в підводному камінні цієї, здавалося б, гарної новини.

Трохи теорії

Індексація - це перерахунок, завдяки якому виплати стають конкурентоспроможнішими щодо інфляції. Всі ми бачимо, як зростають ціни та курс, і виживати в такій ситуації стає дедалі складніше. Водночас під час війни провести індексацію здавалося нереальним, та й чиновники натякали, що 2023-го вона цілком може не відбутися. Отже, ніхто й не сподівався, і тому заява прем'єра стала для пенсіонерів приємним сюрпризом.

Якщо порахувати арифметично, то індексація у 20% могла б означати, що мінімальна пенсія (сьогодні 2093 грн) зросте на 418,6 грн, а, наприклад, середня пенсія (4360 грн) – на 872 грн.

Проте раніше експерти зазначали, що далеко не всі пенсіонери можуть претендувати на такий відсоток. Насамперед для цього потрібно мати весь необхідний стаж. Також розмір доплати залежить від розміру страхових внесків. Тож, найімовірніше, реальний розмір індексації для більшості українців становитиме близько 5%.

Втім, і підвищення пенсій всім пенсіонерам на 20% також дуже віддалено нагадувало б про соціальну справедливість. Очевидно, що найбільше грошей і захисту потребують найбідніші, але саме їх при такому підході очікує мінімальна надбавка. Умовно, для пенсіонера, який отримує 2000 грн, розмір індексації становив би 400 грн, а хто має 10 тис. грн – 2 тис. грн.

Доплати збережуться

За словами Дениса Шмигаля, на пенсійне забезпечення витратять понад 700 млрд грн. Цієї суми буде достатньо для гарантування виплати пенсій, проведення їхньої індексації у березні, а також для збереження всіх доплат протягом 2023 року. Йдеться про щомісячні доплати пенсіонерам після 70 років.

Нагадаємо, що у 2020 році постановою уряду було підтримано найбільш уразливі категорії громадян, які досягли певного віку. На сьогодні людям, яким виповнилося 70 років, передбачено щомісячну доплату у розмірі 300 грн, громадянам 75-80 років – 456 грн, старше 80 років - 579 грн. Доплати органами Пенсійного фонду нараховуються автоматично.

Щодо того, як проводитиметься індексація, то днями трохи ясності до цього питання внесла міністр соціальної політики України Оксана Жолнович. За її словами, цього року планується забезпечити індексацію для всіх категорій пенсіонерів, а середня доплата складатиме від 400 до 800 гривень.

І, підкреслила міністр, формула, визначена чинним законодавством, передбачає підвищення пенсій лише тим категоріям, у кого пенсія вища за мінімальну. Так-так, вам не почулось. Складається враження, що основний принцип української пенсійної системи полягає в тому, щоб найбідніші ставали ще біднішими за будь-яких розкладів. А багаті – відповідно, багатші, навіть якщо вони на пенсії.

Додаткові виплати

Поряд із віковими доплатами та обіцяною індексацією пенсій деякі українці можуть розраховувати на надбавки залежно від обставин.

1 . За понаднормовий стаж

Ця доплата стосується українців, які мають більше страхового стажу, ніж потрібно для виходу на пенсію. Доплата становить 1% від пенсії за кожен рік трудового стажу понад норму, щоправда, розрахунок здійснюється не на підставі розміру пенсії одержувача, а на підставі мінімальної пенсії за віком (сьогодні це 2093 грн.). Тобто за кожен додатковий повний робочий рік до пенсії додається 20,93 грн.

2. За утримання дітей

Пенсіонери, які утримують дітей віком до 18 років, отримують по 150 грн за кожну дитину. Виплату додають до пенсії за віком, вислугою років та інвалідністю.

Щоб отримувати кошти, потрібно звернутися до відділення ПФУ за місцем отримання пенсії та надати пакет документів.

3. За донорство

Пенсіонерам нараховують 10% від прожиткового мінімуму щомісяця, якщо вони мають статус почесного донора крові. Статус, у свою чергу, надають українцям, які безоплатно здали 60 разових максимальних допустимих доз плазми або 40 доз крові. На сьогодні розмір цього збільшення становить 258,90 грн.

4. Учасникам бойових дій

Доплати у розмірі 523,25 грн (тобто 25% прожиткового мінімуму для непрацездатних) можуть одержати учасники бойових дій. При цьому загальний розмір пенсії для цієї категорії громадян не може бути меншим за 210% прожиткового мінімуму (4395,30 грн). Статус УБД може бути наданий як військовим, так і цивільним пенсіонерам.

Чоловіки, які мають статус учасника бойових дій, можуть виходити на пенсію у 55 років, а жінки – у 50 років. Для дострокового виходу на пенсію необхідно мати не менше 25 років стажу для чоловіків та 20 років – для жінок. І тут вислуга років військовослужбовців дорівнює страховому стажу.

В ТЕМУ

Нові правила виходу на пенсію

2023 року правила виходу на пенсію змінилися. Якщо минулого року 60-річні громадяни могли вийти на пенсію зі страховим стажем 29 років, то 2023 року доведеться ще трохи почекати, адже тепер потрібний стаж не менше 30 років.

Ті, у кого накопичилося 20-30 років стажу, можуть вийти на пенсію у 63 роки, а якщо набралося від 15 до 20 років стажу – у 65. Якщо ж у 65-річної людини менше 15 років стажу, то замість пенсії вона зможе отримати лише соціальну допомогу - 2093 грн.

Якщо не вистачає стажу, його можна докупити. Щоправда, доцільно це лише в тому випадку, якщо майбутньому пенсіонерові не вистачає буквально кілька місяців. Адже за кожен місяць доведеться заплатити 44% від мінімальної зарплати, що на сьогодні становить 2948 грн.