2024 став роком історичних максимумів і найважливіших змін для Bitcoin, а ось для долара він пройшов цілком спокійно. Чого очікувати на валютному та криптовалютному ринках наступного року, редакція Коротко про обговорила з експертами.
Рік, що минає, став урожайним для Bitcoin, хоча перевершити вражаючий результат 2023 року не вдалося. Минулого року криптовалюта подорожчала на 160%, тоді як приріст цього року склав 129%, констатувала Наталія Бойко, CO-CEO, засновник компанії SpiceProp. У той же час, каже експерт, у певному сенсі 2024-й виявився яскравішим, адже його досягнення не ґрунтувалися на ефекті низької бази, а історичний максимум був піднятий вище за відмітку $100 тисяч.
У розмові з Коротко про Наталія Бойко зазначила, що 2024 рік можна поділити на три ключові етапи.
У цей період Bitcoin активно зростав завдяки запуску спотових Bitcoin-ETF у США. Спотовий ETF - це інструмент, за допомогою якого учасники фондової біржі отримують можливість вкладати кошти в біткоїн. Головна відмінність спотових ETF від ф'ючерсних полягає в тому, що ф'ючерсні враховують очікувану ціну активу в майбутньому, а спотові – поточну вартість.
– Після десятирічного протистояння з Комісією з цінних паперів та бірж (SEC), американський регулятор у січні схвалив 11 фондів, – зазначила Наталія Бойко. - Ця подія відкрила американським інвесторам зручний та безпечний спосіб вкладень у криптовалюту. Мільярди доларів попрямували до нових фондів, що призвело до значного зростання вартості біткоїну: лише за два місяці, до 14 березня, він подорожчав на 73%, досягнувши історичного максимуму - $73 864.
Після досягнення нового рекорду розпочалася корекційна фаза. Торгова активність зосередилася довкола коридору $50-70 тис. в очікуванні результату президентських виборів у США. Політична повістка справила значний вплив ринку. Кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп обіцяв перетворити Сполучені Штати на криптостолицю світу, тому його перемога відкривала шлях до подолання рівня $70 000 і руху до $100 000. У той же час Демократична адміністрація, навпаки, зберігала жорстку позицію по відношенню до крип. Не дивно, що, як тільки стало відомо про перемогу Трампа, ринок миттєво відреагував.
- Перемога Дональда Трампа запустила потужне ралі на ринку криптовалют, що отримало назву "Трамп-ралі", - каже Наталія Бойко. - Всього за місяць, до 5 грудня, Bitcoin виріс на 56% і встановив новий історичний максимум - $104 498. Річний приріст на цьому піку досяг 146%.
Після завершення ралі Bitcoin знову перейшов у фазу корекції. У грудні його вартість знизилася до $92 154, а в січні, одному з найслабших місяців для криптовалюти, очікується можливе падіння в діапазоні $70-80 тисяч. Відкат від максимуму може сягати 25-30%, каже Наталія Бойко, що створює сприятливі умови для вигідних покупок.
А ось до літа 2025-го деякі аналітики прогнозують зростання BTC до $200 тисяч.
Основними факторами зростання стануть:
Біткоїн та іншу криптовалюту планують легалізувати в Україні вже в першому кварталі 2025 року, повідомив голова податкового комітету ВР Данило Гетьманцев на форумі ЕП "Перспективи для інвестицій усередині країни". Щоправда, за його словами, на пільгові умови оподаткування криптовалюти розраховувати не варто. Крипту планують обкладати податком з прибутку під час виведення активів у звичні валюти, тобто, за моделлю цінних паперів.
На відміну від біткоїну, долар жодних особливих сюрпризів у році, що минає, не приніс. За словами аналітика Андрія Шевчишина, весь рік курс долара поводився відповідно до давнього жарту: «він був непохитний, а якщо й вагався, то тільки разом з лінією партії».
– Головний девіз ринку – «керована гнучкість», – зазначив експерт у коментарі Коротко про. – Простіше кажучи, як Нацбанк встановить, як відрегулює інтервенціями, так і буде. Якщо Національний банк збереже у 2025 році таку саму політику, курс становитиме близько 45 грн за долар.
Нагадаємо, що до бюджету на 2025 рік закладено середньорічний курс саме 45 грн. за долар. І, незважаючи на те що експерти неодноразово пояснювали, що це суто розрахунковий «бухгалтерський» курс і він дуже рідко збігається з реальним середньорічним курсом, 2025-й – це саме той випадок, коли може й збігтися.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що курс долара за рік становитиме не менше 45 грн за долар. Але цілком може бути й більше: наступного року очікується сильніша девальвація, ніж цього.