У понеділок, 21 квітня, обвалився долар - довіра інвесторів до американської економіки була підірвана заявами Дональда Трампа. Цього разу йдеться про його намір змінити Федеральну резервну систему, що ставить під сумнів незалежність центрального банку, пише Reuters.
Результати не змусили на себе довго чекати. Курс долара впав до семимісячного мінімуму 140,615 до єни. Фунт стерлінгів зріс більш ніж на 0,5% - до $1,33855, досягнувши свого максимуму з 1 жовтня, а австралійський долар піднявся до чотиримісячного максимуму $0,6427.
Події останніх днів розвиваються дуже швидко.
Минулого тижня президент США Дональд Трамп розкритикував голову Федеральної резервної системи (ФРС) США Джерома Пауелла і закликав усунути його з посади, оскільки той не знижує відсоткові ставки. Це сталося наступного дня після того, як Пауелл різко розкритикував політику, яку проводить Трамп, зокрема масштабні мита, що вводяться.
Щодо відсоткових ставок, то ще в лютому Пауелл заявив, що ФРС не має наміру поспішати з пом'якшенням грошово-кредитної політики. З початку року Федеральна резервна система США зберігає ставки на рівні 4,25–4,5%, і, до речі, вона незалежна від адміністрації у визначенні своєї грошово-кредитної політики.
У той же час Трамп заявляє, що США відстають від Європейського центрального банку, який минулого тижня оголосив про зниження відсоткових ставок всьоме за останній рік.
Трамп безперечно назвав Джерома Пауелла «головою Федеральної резервної системи, який завжди занадто спізнюється і помиляється», звіт ФРС - «повною нісенітницею» і закликав усунути Пауелла якнайшвидше.
Це далеко не перша загроза Трампа усунути Пауелла з посади. Велика проблема американського президента полягає в тому, що Пауелл не підпорядковується безпосередньо президенту, і Трамп просто не може його звільнити. Сам Пауелл зазначає, що має намір залишатися на посаді до кінця свого терміну, який спливає лише через рік.
Теоретично Пауелл може бути знятий з посади за певними складними процедурами, але, як стверджує NYT, Трамп вже й сам не надто хоче педалювати ситуацію. Радники президента неодноразово говорили йому, що звільнення Пауелла пов'язане з юридичними та фінансовими труднощами, і невизначеність може спровокувати значний спад на фінансових ринках. А сам Трамп зовсім не прагне того, щоб у роки його правління почалися події масштабу Великої депресії.
Проте початок ланцюжку негативних подій Дональд Трамп уже поклав.
– Протистояння Трамп - Пауелл – це лише одна з причин поточного падіння долара, – каже фінансовий аналітик Андрій Шевчишин. - Початок поклали тарифи Трампа та відтік капіталу, насамперед, європейського та азіатського, зі Штатів. Це призвело до падіння і ринку акцій, і облігацій. І найяскравіший приклад витікання капіталу- з фондів ETF (біржові інвестиційні фонди. – Авт.). При цьому якщо американці йшли в кеш, то іноземці - у свої валюти, золото, а також швейцарський франк і японську ієну.
Загроза незалежності ФРС – це велика проблема, яка виходить за межі Сполучених Штатів через глобальне домінування долара, продовжує експерт. І через політику Трампа, високий рівень її непередбачуваності, світ починає говорити про ризики втрати цього домінування.
У той же час аналітик Данило Монін вважає, що погрози Трампа звільнити голову ФРС несуть ризики подальшого падіння фінансових ринків, але не мають нічого спільного з падінням курсу долара.
- Вважаю падіння курсу долара тимчасовим і пов'язаним із переведенням спекулятивного капіталу та виходу частини інвесторів з ринку США в інші країни, - зазначив Монін у коментарі Коротко про.
Враховуючи вищесказане, Данило Монін не радить панікувати та переходити в іншу улюблену українцями валюту – євро.
– Європейська економіка останні 17 років фактично перебуває в рецесії, а «тарифи Трампа» додають ще більше песимізму, – зазначив експерт у коментарі Коротко про. – На мій погляд, якраз навпаки: зараз гарний час міняти євро на долари за хорошим курсом, хоча, звісно, я нікого не закликаю це робити – просто ділюся своїми міркуваннями. Щойно ситуація стабілізується та з'явиться визначеність, ринок США знову стане привабливим і до нього повернуться капітали.
Водночас Андрій Шевчишин вважає, що альтернативи американській валюті є, хоч їх і небагато. Це традиційні «тихі гавані» – золото, швейцарський франк, японська єна. Раніше у цьому списку був і долар, але сьогодні інвестори вже не так довіряють Штатам.
На думку Шевчишина, якщо США повернуться до адекватної політики, ситуація з часом може знову увійти до нормального русла. А доти фінансові ринки переслідуватимуть волатильність.
Американська економіка залишається найбільшою у світі та глобально інтегрованою, яку обслуговує долар, каже економіст Олександр Гаврутенко. І навряд чи є інша валюта, яка найближчим часом зможе виконувати ту саму роль та замінити долар на глобальних ринках.
За словами експерта, тимчасова втрата довіри до американської валюти, яка пов'язана з непередбачуваністю наслідків рішень нової адміністрації США, є природним процесом: ринок завжди реагує на ризики задовго до настання небажаних подій. Причому найчастіше така реакція – це лише спроба уникнути ризику, який обертається втратами, якщо нічого катастрофічного не трапляється. Особливо це невиправдано, якщо ринок реагує не стільки на фундаментальні показники, а на емоційні заяви чи кадрові питання.
- Словом, якщо ви не є учасником глобальних валютних операцій, а просто намагаєтеся зберегти свої заощадження, то стратегія валютної диверсифікації залишається актуальною, і саме в такі моменти вона показує свою правильність, - підсумував для Коротко про Олександр Гаврутенко. – Пропорції – яку частину зберігати у доларах, яку – у євро, яку у гривні тощо – можуть бути різні, залежно від переваг та довіри до тієї чи іншої валюти.
А відповідаючи на майже філософське питання, чи є життя без долара, економіст упевнено зазначив: звичайно є! Це доведено всіма, хто не має доларів.