Схоже, непередбачуваний маятник симпатій американського президента знову хитнувся у бік України. Ціни на нафту знижуються за безпосереднього сприяння США, і як висловився Дональд Трамп після безпрецедентного обвалення ринку - «тепер ми знаходимося в хорошій позиції для врегулювання».
Що конкретно роблять США, як багато в цій ситуації залежить від Саудівської Аравії і чи справді падіння цін на нафту може зупинити війну? Про це – у матеріалі Коротко про.
Про те, що скорочення нафтових грошових потоків РФ – це добрий і швидкий спосіб завершити війну, американський президент каже не вперше. Але цього разу Вашингтон пішов далі і вдався до конкретних дій, щоб серйозно знизити основний потік фінансування російської агресії. Зокрема, Дональд Трамп розповів, що США змусили ОПЕК+ зняти скорочення видобутку у червні і тим самим підготували ринок до важливих подій.
«Я думаю, якщо говорити про Росію на тлі цін на нафту зараз, які знизилися, ми знаходимося в хорошій позиції для врегулювання», - зазначив Трамп на зустрічі з журналістами в Білому домі.
Нагадаємо, що наприкінці 2023-го вісім країн-членів ОПЕК+ (Саудівська Аравія, Ірак, ОАЕ, Кувейт, Казахстан, Алжир, Оман, Росія) домовилися штучно скоротити обсяги нафтовидобутку на 2,2 млн барелів на добу, щоб підтримувати стабільні ціни на світовому нафтовому ринку. Термін дії цього добровільного обмеження повинен був закінчитися в жовтні минулого року, але його кілька разів продовжували через падіння цін на нафту через слабкий попит з боку Китаю і зростання видобутку в країнах, що не входять до ОПЕК (США, Бразилія, Канада).
Ще одне скорочення на 1,65 млн барелів на добу, про яке учасники ОПЕК домовилися на початку 2023 року, діє до кінця 2026-го.
Новини 3 травня 2025 року гримнули як грім серед ясного неба: країни картелю ОПЕК+ домовилися збільшити видобуток нафти у червні на 411 000 барелів на добу, порівняно з травнем. У результаті вже тільки на тлі новин 5 травня ціна на нафту опустилася нижче за $60 за барель вперше з 2021 року: ф'ючерси (контракти на поставку у визначений термін за певною ціною. – Авт.) на Brent впали до $59,08 (-3,6%), а на WTI – до $56,00.
Учасники ринку не могли зрозуміти мотиви такого кроку. І річ навіть не так у тому, що картель поступово повертається до нормального рівня видобутку, а в тому, наскільки швидкими темпами це робиться. Аналітики Bloomberg припустили, що головною причиною зміни стратегії стало незадоволення Саудівської Аравії надмірним видобутком з боку Казахстану та Іраку. І це рішення – це «покарання» з боку саудитів: вони знижують світові ціни на нафту шляхом різкого збільшення пропозиції.
Так чи ні, але деякі міжнародні експерти одразу ж назвали рішення про відміну квот «бомбою для нафтового ринку».
Але тепер з'ясовується, що справа не лише у шахрайстві з квотами – не обійшлося без безпосередньої участі США. Трамп посприяв серйозному удару по російських доходах від нафти, і, судячи з того, як збудилися наші східні сусіди, він виявився дуже влучним.
Експерти, опитані Коротко про, одностайні: зниження цін на нафту, безумовно, зачепило Росію «за живе».
– Доходи від нафти є найважливішою складовою економіки та бюджету РФ, – зазначив у коментарі Коротко про аналітик Андрій Шевчишин. – Раніше це була головна складова, зараз – найважливіша. Чим дешевша нафта, тим менше доходів російський бюджет отримує, перерозподіляє і може відправити на фінансування війни. Саме тому падіння нафтових цін вигідне для України. Звісно, Росія має й інші механізми наповнення скарбниці – наприклад, та сама емісія. Але емісія негативно позначається на соціалці, оскільки призводить до інфляції, девальвації та зубожіння населення.
Економіст Владислав Банков також вважає, що падіння цін на нафту – це добрі новини для України. Але, каже експерт, все ж таки ключовим моментом є те, як довго вдасться ці ціни тримати.
– На сьогодні ми бачимо два основні чинники, – каже Банков. - По-перше, це наміри Саудівської Аравії, яку явно дістало шахрайство та недотримання квот іншими членами ОПЕК. По-друге, це рецесія, спровокована новими тарифами адміністрації Трампа. Зростання власного видобутку та тарифи – це саме те, що знижує ціни.
Роль Саудівської Аравії є вирішальною у картелі, уточнює Владислав Банков. Але саме експортери на кшталт Казахстану, поставляючи на ринок нафту понад встановлені квоти, штовхнули цей маятник у бік зниження цін.
– Заслуга США у зниженні цін на нафту є, – додав Шевчишин. – Зокрема, це дії Трампа, пов'язані з тарифами та спробами впливати на Центробанк, що призвело до глобального зламу на фінансових ринках та обвалило ціни на сировину. У результаті світова торгівля та економіка сповільнюються, і для цього треба менше нафти. Однак не забуватимемо про переговорний фактор і фактор Саудівської Аравії.
У рамках переговорного процесу нафта стала інструментом впливу на переговори з Іраном та РФ, продовжує експерт. Саудівська Аравія має резерви для швидкого доступу нафти на світовий ринок і заміщення російської та іранської нафти. Тепер саудити регулюють свої доходи не через ціну нафти, а через обсяги, принагідно додаючи собі частки ринку та споживачів.
- Думаю, що США домовилися із саудитами, і вони працюють синхронно з американцями, - погоджується аналітик Данило Монін. – При цьому враховують і свої інтереси щодо нарощування власного видобутку за більш низької середньої собівартості нафти.
Аналітик не впевнений, що ціни на нафту можуть зупинити війну. Але це, безперечно, серйозний важіль впливу на Росію, і це на руку Україні, зазначив Монін у розмові з Коротко про.