Завантажити ще

ТОП-10 порад від Нацполіції та СБУ, як уникнути вербування дітей російськими спецслужбами

ТОП-10 порад від Нацполіції та СБУ, як уникнути вербування дітей російськими спецслужбами
Фото: F1 Digitals з сайту Pixabay

Для українських школярів провели онлайн-урок, в рамках якого Нацполіція та СБУ розповіли, як запобігти вербуванню дітей російськими спецслужбами. Про це повідомляється на сайті Нацполіції.

- В Україні понад 12 тисяч шкіл, і такі заняття проводяться як онлайн, так і офлайн. Обов’язково розкажи своїм друзям і знайомим про небезпеку вербування, аби не стати інструментом гібридної війни. Адже поінформований – значить озброєний, - зазначають у поліції.

Корисні рекомендації для підлітків, як уникнути потрапляння в пастку російських спецслужб у випадку спроб вербування для організації підпалів, диверсій або терактів:

  • Не спілкуйтеся з підозрілими особами. 
  • Не давайте особисту інформацію про себе (адреса, місце проживання чи навчання, номери телефонів).
  • Припиніть одразу будь-яке спілкування і не відповідайте на повідомлення. 
  • Блокуйте підозрілих людей або контакти.
  • Перевіряйте інформацію або факти. Не довіряйте всьому, що пишуть у Telegram-каналах.
  • Не погоджуйтеся на підозрілі пропозиції.
  • Не ведіться на будь-які провокації та шантаж. Одразу повідомте про це до правоохоронних органів.
  • Не забудьте зафіксувати все це - зробіть скріншоти листування або повідомлення, контактів чи номерів телефонів.  
  • Обовʼязково повідомте про це батькам, дорослим, вчителям, працівникам поліції чи СБУ. 
  • Не робіть фото військового обʼєкта - це інструмент у руках ворога для завдання удару.

Для швидкого повідомлення про спробу вербування слід скористатися офіційним чат-ботом СБУ "Спали ФСБешника". Перейдіть за посиланням t.me/spaly_fsb_bot і розкажіть, який злочин вам пропонували здійснити. Не забудьте додати контактні дані вербувальника та інші важливі відомості, які допоможуть зупинити ворога. Усі звернення анонімні. 

У поліції додали, що російські спецслужби використовують дітей, щоб зробити фото якогось обʼєкту чи віднести якийсь пакунок, але обіцяних грошей за це діти не отримають. Крім того, ті, хто погодиться зробити щось на прохання "кураторів", стають співучасниками злочину та понесуть кримінальну відповідальність.

В Україні кримінальна відповідальність за вчинення терактів чи диверсій настає вже з 14 років. Покарання дуже суворе - позбавлення волі до 15 років або взагалі довічне увʼязнення залежно від статті Кримінального кодексу (Ст. 111 "Державна зрада", ст. 113 "Диверсія", ст. 194 "Підпал/вибух"). Якщо людина сама повідомить про те, що їй пропонують вчинити злочин, і при цьому не вчинить нічого протизаконного, вона зможе уникнути відповідальності.