22 листопада
Завантажити ще

Користь шапки на холоді: підтримає імунітет і врятує від мігрені

Користь шапки на холоді: підтримає імунітет і врятує від мігрені
Фото: Архів «КП в Україні»

Шапка спотворює людини, місце їй - в портфелі, виросту - ні за що не буду носити - ці шкільні закони напевно відомі багатьом з нас. Виросли, носимо, мами задоволені, а ми тими ж методами тепер боремося з власними дітьми - закони-то ніхто не відміняв. Правда, оскільки тепер люди надмірно начитані і на грунті пандемії коронавируса обтяжені знаннями про інфекційні хвороби, лякати менінгітом якось ніяково - всім відомо, що тут повинні «попрацювати» віруси або бактерії. Але і без цього доводів «за» носіння шапки набагато більше, ніж «проти». І коли на одній чаші ваг «я не мерзну», «мені це не йде», «шапка псує зачіску» - що ж на інший?

Чи не накопичувати в собі холод

З точки зору офіційної медицини, без головного убору можна ходити до -5 градусів, за умови, що повітря сухе, а вітру немає. В іншому випадку, а в наших широтах восени він найчастіше якраз противний - вологий і вітряний, шапку краще надягати навіть при невеликому плюсі. Хоча знову ж таки, все залежить від тривалості перебування на вулиці та особливостей кожного організму. Не можна забувати і про волосся, які служать своєрідним захистом голови, але тут кому як пощастило: власники розкішних шевелюр можуть і в мороз не мерзнуть, а ті, хто носить у вигляді волосся «пух-перо» і елегантні лисини, мерзнуть і при +5.

- Головним показником, що пора надягати шапку, є дискомфорт, - вважає сімейний лікар Ірина Лебідь. - У всіх різна чутливість до холоду, різний імунітет, тому потрібно чуйно прислухатися до себе. Починаєш мерзнути - утеплювати. І дуже важливо не допустити того, що в східній медицині називається «накопиченням холоду», коли людина регулярно перемерзає. Це проявляється безпричинної втомою, закладеним вранці носом, коли кілька годин важко продихатися, або нежиттю. Все це вірна ознака ослабленого імунітету, що, в свою чергу, загрожує різними захворюваннями.

Зниження імунітету може призвести до загострення всіх хронічних захворювань, особливо носоглотки, до розвитку гострих запальних процесів. Чутливими до переохолодження є і окремі органи.

Від отиту до мігрені

Отже, що в організмі відреагує на замерзлу голову під красивою і непошкодженій шапкою укладанням?

вуха

Це найбільш вразлива для холоду і вітру частина тіла - підшкірної жирової клітковини майже немає, шкіра дуже тонка, кровопостачання щодо убоге. Вуха не люблять контрасту температур, тому можуть давати гострий біль, якщо зайти з холоду і з замерзлої головою в тепле приміщення. Зв'язок з носом, горлом і лобовими пазухами «забезпечить» не тільки отит, якому особливо схильні діти до 7 років, а й гайморит і ангіну.

носоглотка

Перемерзнув, ми починаємо шморгає носом, в результаті слиз стікає в носоглотку, створюючи там добре середовище для розмноження бактерій. Через переохолодження голови в носоглотці може порушитися функція зігрівання повітря, а потрапив всередину холодне повітря - грунт для запалення горла і нежиті. Внаслідок того, що в носоглотці все поруч, через запалення одного органу інфекція швидко поширюється і за всіма іншими, і це небезпечно отитом, ангіною, ринітом, фронтитом, тонзилітом.

голова

Від холоду часто виникає відчуття «розламується» голови, викликане спазмом судин. У міжнародній класифікації головного болю це стан називається «головний біль через холодових стимулів», і вона знайома близько 40% людей в світі. До речі, жінки страждають нею частіше, ніж чоловіки.

Крім того, замерзла голова може стати причиною посилення або появи мігрені, а може спровокувати підвищення внутрішньочерепного тиску.

черепні нерви

Звуження судин і порушення кровообігу, викликане переохолодженням голови, можуть викликати дуже неприємні речі - запалення лицевого, потиличного або трійчастого нервів. Тут не можна затягувати з візитом до лікаря, оскільки наслідком може стати параліч лицьової мускулатури, порушення функцій щелепного апарату. А вже який болісної болем все це супроводжується - краще і не знати.

волосся

Переохолодження шкіри голови загрожує спазмом судин і, як наслідок, порушенням харчування волосся. Уповільнення кровообігу - пряма дорога до того, що ріст волосся зупиняється. І більш того, зниження кровотоку призводить до кисневого голодування клітин волосяної цибулини, а потім і до її руйнування. А немає цибулини - немає волоса. Додамо сюди дощ, сніг і вітер, що потрапили на непокриту голову - отримаємо тьмяність і ламкість. Тобто в непрезентабельний зачіски в холодну пору винні явно не шапки. Хоча і вони теж: випадання волосяних фолікул можуть викликати такі вже й теплі або тісні головні убори, що перешкоджають нормальному кровотоку в шкірі голови.

В ТЕМУ

Яку шапку вибрати, щоб не нашкодити

Часи, коли гардероб припускав наявність двох шапок - зимової і «легше», на щастя, давно закінчилися. Навіть у затятих антагоністів, які клялися у сьомому класі, що «більше ніколи», можна знайти в шафі з десяток цих аксесуарів - для різних сезонів, одягу і призначень. Змінюється мода на кольорову палітри і фасони, але не змінюються правила, за якими потрібно вибирати ті шапки, які не зашкодять шкірі і волоссю:

  • шапка повинна бути максимально натуральною, тобто мінімум синтетики і максимум - натуральних волокон,
  • головний убір повинен бути вентильований, з мікроотворами для провітрювання,
  • не можна, щоб шапка здавлювала віскі або потилицю, як це буває з шкірою або тугий гумкою, що проходить по лобі і потилиці,
  • кепки і бейсболки, що не закривають потилицю, краще залишити для теплої пори року,
  • волохаті «навушники» шапкою для холоду не рахуються, оскільки голову зовсім не захищають,
  • теплу шапку потрібно знімати в транспорті і в приміщенні, не допускаючи перегрівання - це призводить до проблем зі шкірою голови,
  • шапки-вушанки з-за занадто щільного облягання погіршують зовнішній вигляд волосся і швидко їх «бруднять»,
  • натуральна вовняна і колючий шапка може викликати роздратування шкіри, тому домішка синтетики все ж потрібна.
Новини по темі: Лікарі Поради Коронавірус