Завантажити ще

Українські вчені розгадали генетичний код унікальних латиноамериканських конячок

Українські вчені розгадали генетичний код унікальних латиноамериканських конячок
Фото: Just chaos/commons.wikimedia.org

У міжнародному науковому журналі Scientific Reports опубліковано результати дослідження, яке генетики біологічного факультету Ужгородського національного університету провели разом із колегами з Пуерто-Ріко та Швеції. Об'єктом інтересу групи вчених були дві популяції коней, що мешкають на острівній державі. Підсумки вивчення стали своєрідною сенсацією.

Порода коней Пасо Фіно вважається однією з найчистокровніших і найпрестижніших у світі завдяки неповторному алюру. Наші вчені у співдружності з іноземними колегами виявили та підтвердили, що предки цієї елітної породи колись були відібрані серед звичайних нечистокровних коней, що мешкають на Пуерто-Ріко. Це звані креольські коні, до яких тривалий час не було ніякого інтересу.

Доцент кафедри зоології Ужгородського національного університету генетик Тарас Олексик, який відомий своїми дослідженнями генетики українців, провів на острові загалом десять років. Вивчати особливості коней він почав шість років тому разом із своїми місцевими студентами.

Історики припускали, що креольські коні стали результатом суміші генофонду коней, яких завезли на Американський континент із Піреней іспанські конкістадори. На свої каравели завойовники вантажили андалузців, лузітано, меріземено, мангаланга та інших представників південно-іспанських порід, і навіть північних коней, зовні схожих поні.

Згодом породи змішалися з місцевими, створивши унікальну нагоду для селекції кращих якостей тварин.

Найціннішим у цій суміші виявився варіант гена DMRT3, відомий як «метрон ходи» (Gait Keeper). Одна з мутацій у цьому гені пов'язана з тим унікальним алюром, який назвали Пасо (ісп. Paso – одне з тлумачень цього слова означає крок). Пасо Фіно (щось типу «витонченого або прекрасного кроку» – Ред.) – це природна хода коня, яка характеризується чотирма рівномірними ударами копит і створює неповторний ритм, дуже комфортний для вершника.

Хода настільки рівна, що дозволяє навіть вершнику-початківцю спокійно витримувати довгі переїзди в сідлі або взагалі без сідла.

- Пуерториканські фермери вивели цю породу, щоб подорожувати верхи від плантації до плантації, смакуючи на ходу філіжанку кави і не розплескуючи її, - говорить про коней Пасо Фіно один з учасників дослідження та авторів статті Валтер Волфсбергер - випускник Ужгородського національного університету та університету Пуерто-Ріко. Нині він є аспірантом факультету біомедичних наук Оклендського університету в штаті Мічиган (США).

Креольські коні з Карибських островів були завезені в Перу і Колумбію, де стали основою місцевих порід Пасо, які також отримали високу оцінку. Сьогодні ринкова ціна одного Пасо може сягати кількох мільйонів доларів США. Окрім унікального кроку, конячки мають м'який, спокійний характер, лагідні та доброзичливі до людей.

У самому Пуерто-Ріко публікація статті в журналі Scientific Reports викликала такий резонанс, що місцевий парламент зареєстрував законопроект, щоб оголосити Пасо Фіно національним та культурним надбанням острова.

Новини по темі: коні вчені Дослідження