22 листопада
Завантажити ще

Флурон: чим небезпечний, як діагностувати та лікувати дует грипу та COVID-19

Флурон: чим небезпечний, як діагностувати та лікувати дует грипу та COVID-19
Фото: Bastian Riccardi із сайту Pixabay

Разом з активізацією грипу, про який ми даремно призабули, стали зростати ризики виникнення змішаних інфекцій. І коронавірус, і грип є вірусними контагіозними (тобто заразними) хворобами з однаковим шляхом передачі.

При цьому, вони не конкуренти один одному, навпаки, чудово сусідять і поєднуються, викликаючи тяжкий перебіг хвороби та неприємні наслідки.

Що таке флурон?

У назві криється якась гра слів: flu – грип і частина від coronavirus, що слід розуміти як одночасне зараження грипом та коронавірусною інфекцією.

"Одночасне" не варто сприймати буквально, це може статися просто в короткий проміжок часу. Інфікований одним вірусом пацієнт стикається з іншим вірусом – відбувається те, що називається коінфекцією.

І грип, і ковід передаються повітряно-краплинним шляхом, а флурон виникає за одночасної атаки обох вірусів, але не є ні новим штамом ковіда, ні зміненим варіантом грипу. Тобто віруси чудово «сусідують» в організмі, не заважаючи один одному і не штовхаючись, а той, кому не пощастило, переносить на собі всі принади обох захворювань.

До речі, глава Технічної групи підрозділу надзвичайних захворювань ВООЗ Марія ван Керкхове закликала відмовитися від поняття «флурон», як і від «дельтакрону», що виник наприкінці 2021 року. Вона заявила, що ці слова передбачають комбінацію вірусів, а насправді це не так.

Де та коли він з'явився?

У січні 2022 року Ізраїль заявив, що в країні зареєстровано перший випадок одночасного зараження коронавірусом та грипом, який може бути першим у світі. Насправді такі випадки фіксувалися в різних країнах уже на початку пандемії, навесні 2020 року, коли грип ще активно циркулював. Але тоді вони просто не називалися «флурон». Потім, коли грип «загубився» на тлі карантинів та локдаунів, про можливість поєднання вірусів усі забули. З приходом же «Омікрона» з його високою заразністю і зростанням захворюваності на грип коінфекція підбадьорилася, отримала ім'я і зажила ніби заново.

Поки що подібних випадків фіксується небагато, що може бути викликане, зокрема, і складністю діагностики. І всі вони, на щастя, мали легкий характер. В Ізраїлі флурон виявили у вагітної жінки, яка не була вакцинована ні від ковіда, ні від грипу. У Македонії – молодий чоловік, ревакцинований незадовго до хвороби. У Бразилії – у підлітка та двох дітей до року. Зареєстровані випадки у Сербії, Хорватії, Іспанії, Росії, США.

Чим небезпечний коктейль з інфекцій?

Насамперед непередбачуваністю та невивченістю. А з того, що зрозуміло, хорошого теж мало - подвійне вірусне навантаження на організм, більш агресивна поведінка обох вірусів і ризик, що збільшується вдвічі, не тільки потрапити в реанімацію і потребувати вентиляції легень, але й померти.

Зараження обома вірусами є небезпечним для судинної системи, оскільки вони розмножуються в клітинах внутрішньої оболонки судин і пошкоджують її. Крім того, воно здатне викликати важкі форми пневмонії та утворення тромбів.

Тяжко протікають ці дві інфекції і у разі, коли атакують людину один за одним. Ослаблена після ковіда імунна система та уражені легені збільшують ризик тяжчого перебігу грипу.

Які симптоми при одночасному зараженні?

Неприємність у тому, що специфічних ознак того, що організм зазнав мікст-інфекції, немає. Їй властиві як коронавірусні, так і грипозні симптоми. Більшість пацієнтів з позитивними тестами і на ковід, і на грип мали такі симптоми:

  • висока температура,
  • ломота, головний біль та почуття втоми,
  • кашель,
  • задишка,
  • біль в горлі,
  • нудота, блювання, діарея,
  • чхання.

Тобто повний «набір», який може виявитися і частково, і цілком. Якщо до появи «Омікрону», наприклад, біль у горлі та чхання вказували на грип або ГРВІ, то зараз ці симптоми можуть бути супутниками COVID-19. Або зміни смаку та втрата нюху, які раніше були незмінними і мало не головними симптомами коронавірусу, при зараженні новим штамом можуть і не виявитися.

Як діагностувати мікст-інфекцію?

За наявності симптомів "всього відразу" фахівці рекомендують робити подвійне дослідження, щоб не гаяти час. Для правильного діагнозу проводиться диференційна лабораторна діагностика.

Найпростіше зрозуміти, що інфекції наклалися одна на одну, коли першим «виступає» грип. Він відрізняється стрімким розвитком клінічної картини, і за пів дня у пацієнта може розвинутись і висока температура, і ломота, і головний біль. І якщо через час поступово розвивається ковід, який приєднує сюди ще, наприклад, смакові зміни, стає ясно, що це мікст-інфекція. А от якщо людина заражається грипом під час інкубаційного періоду коронавірусу, симптоми можуть розвинутись одночасно.

У чому специфіка лікування?

Головне – у негайності противірусної терапії, ефективність якої найвища у перші дві доби. Препарати, що застосовуються проти COVID-19, як правило, «працюють» і проти грипу, і симптоматичне лікування обох вірусів однаково. Медики просять не призначати собі антибіотики, а ось противірусні ліки приймати з перших годин хвороби після консультації з сімейним лікарем, дотримуючись всіх правил дозування і часу прийому.

Хто у зоні ризику?

Подвоєння вірусів, що вражають дихальну систему, стає подвійним навантаженням на імунітет, і збільшеним ризиком отримати більш важке і тривале захворювання. Погіршують його та інші фактори: відсутність щеплень, вік, хронічні хвороби, не розпочате вчасно чи неправильне лікування.

З щепленням все зрозуміло: його наявність полегшить та прискорить перебіг хвороби. Небезпечний вік у дітей до року та у людей похилого віку старше 60 років. Щодо супутніх захворювань, які можуть ускладнити перебіг флурону, це серцево-судинна хроніка, патології дихальної та центральної нервової системи, діабет. У зоні ризику і вагітні жінки – і грип, і ковід однаково небезпечні для майбутньої матері та плоду.

Як запобігти флурону?

Найкращий захист – вакцинація від обох інфекцій. Але навіть наявність щеплення хоча б від однієї з них допоможе уникнути і тяжкого перебігу хвороби та ускладнень після неї. Що, звичайно, зовсім не означає, що вакцина від ковіда вбереже від грипу чи навпаки.

І незалежно від того, щеплений ти чи ні, стає подвійно важливо дотримуватися запобіжних заходів. Насамперед, це стосується носіння масок та дотримання дистанції. Як ми пам'ятаємо, минулого епідсезону грипу не дали розгулятися саме антиковідні заходи, яких українці тоді ще дотримувалися. Зараз саме час повернути це все назад, не забувши про необхідність провітрювати будинки та офіси, обробляти руки та уникати переповнених та погано вентильованих приміщень.