25 листопада
Завантажити ще

Проведуть мультитест та повернуть гроші за пробне оцінювання - 10 питань про ЗНО-2022

Проведуть мультитест та повернуть гроші за пробне оцінювання - 10 питань про ЗНО-2022
Фото: УНІАН

Ще трохи – і закінчиться навчальний рік у школах, і, схоже, вступна кампанія в Україні відбуватиметься за умовами воєнного часу. «КП в Україні» зібрала відповіді на найчастіші питання абітурієнтів та розповіла, як цього року відбуватиметься зарахування до вузів.

- Як у 2022 році закінчуватиметься навчальний рік, чи будуть іспити у школах чи якесь тестування?

- Держава висловила довіру педагогам, які цього навчального року виставлять учням підсумкові оцінки без державної підсумкової атестації. За словами Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета, головним зараз є забезпечення максимальної безпеки учасників освітнього процесу. Завдяки цифровізації будуть створені належні умови для учасників вступної кампанії, а під час офлайн-процедур будуть витримані всі протоколи безпеки. Учні, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти у 2021-2022 навчальному році, звільнені від проходження Державної підсумкової атестації.

- Чи скасовано Зовнішнє незалежне тестування у 2022 році?

- Звичне ЗНО скасовано, але для вступу на перший курс вузу, на ступінь бакалавра необхідно скласти певний тест – Національний мультипредметний тест (НМТ).

- Який вигляд має НМТ, які в ньому завдання?

- У НМТ містяться завдання з української мови, математики, історії України. Після завершення тестування учасник отримує окремий результат за виконання кожної складової. Завдання НМТ відповідають змісту програм ЗНО з навчальних предметів. Завдань із відкритою формою відповіді, наприклад, написання власного висловлювання, у НМТ не передбачається. Замість результатів НМТ для вступу до вузу можна використати результати ЗНО 2019-2021 років.

- Чи будуть якісь доповнення до цього мультитесту?

- Одним із критеріїв вступу буде мотиваційний лист, запроваджений ще у 2020 році. Він має різну вагу для тих, хто вступає на бюджет і на контракт. Для вступу на бюджет мотиваційний лист застосовується лише для рейтингу абітурієнтів з однаковим конкурсним балом, а для вступу на контракт він стане основою рейтингу абітурієнтів.

- А якщо з певних причин (наприклад, повітряна тривога, обстріл) випускник не може скласти тест у призначений час?

- Буде зроблена значна кількість варіантів тестів, щоб протягом 10-15 днів діти могли скласти цей тест. Як повідомили у парламентському комітеті з питань освіти та науки, діти зможуть приходити до центру тестування та складати цей іспит, а його частину – навіть у форматі онлайн. Тобто якщо дитина не змогла скласти тест у перший день цього 10-15-денного періоду через повітряну тривогу або обстріл, то вона може зробити це в інший день. Щодня іспити будуть оновлюватися (мінятись завдання) для того, щоб не було можливості несумлінно скласти іспит.

- До якого числа можна зареєструватися на ЗНО?

- Реєстрацію учасників ЗНО-2022 продовжено до 9 квітня. Як мінімум до цього моменту потрібно створити реєстраційну картку на порталі Українського центру оцінювання якості освіти.

– Що робити випускникам на окупованих територіях?

- Найголовніше для тих, хто перебуває у зоні бойових дій, – берегти себе! Усі чудово розуміють, що є труднощі з доступом до інтернету, але, якщо є можливість, обов'язково треба створити реєстраційну картку на порталі ЗНО. Необов'язково, щоб її заповнювали саме випускники особисто, це може зробити хтось із друзів чи знайомих. Достатньо внести дані до реєстраційної форми (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дату народження та номер паспортного документа).

- Яка процедура вступу у загальному вигляді?

- Для вступу на бакалаврат необхідні результати НМТ+мотиваційний лист+заява. Подання документів та підтвердження місця навчання відбуватиметься через інтернет.

Для вступу до магістратури буде проведено спрощений аналог Єдиного вступного іспиту (ЄВІ) та Єдиного професійного вступного випробування (ЄПВВ) – магістерський комплексний тест (МКТ) для спеціальностей «Право», «Міжнародне право» та магістерський тест навчальної компетентності (МТНК) для кон'юнктурних спеціальностей, які будуть проводитись за зразком НМТ. Для інших спеціальностей вступ на магістратуру відбуватиметься за результатами професійного іспиту в закладі освіти.

У коледжі та на деякі інші спеціальності у вузах проводитиметься творчий конкурс.

- Що робити з грошима, які пішли на оплату пробного ЗНО?

– Усі, хто зареєструвався, до кінця року зможуть повернути кошти, які не були використані для підготовки до пробного ЗНО. Наразі Український центр оцінювання якості освіти розробляє відповідний механізм.

- Скільки заяв до вузів можна подавати?

- Поки що триває остаточне опрацювання всіх документів, що регламентують вступ цього року до українських ВНЗ, але на даний момент по можливості зберігаються всі встановлені раніше правила та схеми, зокрема, поки йдеться про подання 5 заяв на бюджетні місця та до 20 заяв у загальному обсязі. Більш детально все буде прописано в нормативних документах, а також терміни вступної кампанії можуть змінюватися залежно від розвитку ситуації в Україні.