25 листопада
Завантажити ще

Мешканка Нової Каховки: Ми не просто в окупації, ми в ізоляції від нормального світу

Мешканка Нової Каховки: Ми не просто в окупації, ми в ізоляції від нормального світу
Фото: tsn.ua

Місто Нова Каховка у Херсонській області знаходиться під окупацією з перших днів війни. Місцеві кажуть, що життя наче завмерло на одній точці, і лише зміна сезонів показує, що час минає.

На цінниках і рублі, і гривні

Телефонний зв'язок із окупованою Херсонською областю через українських мобільних операторів давно відключено. За паспортом продають сім-картки російських операторів, але люди скаржаться на проблеми з поповненням рахунку і на те, що «ловлять» ці сімки дуже погано. На них є інтернет, але він зовсім ніякий.

– Рублі, слава богу, у нас не ходять, але у магазинах вони є на цінниках поряд із гривнями, – розповідає місцева мешканка Олена. – Росіяни змусили всіх продавців перерахувати вартість. Продукти привозять із Криму та ліки теж. Але ліків дуже мало, вони дуже дорогі і не такі ефективні, як українські.

Олена, як і більшість городян, змушені заощаджувати не лише на ліках, а й на найнеобхіднішому.

- Ми виживаємо за рахунок бабусиної пенсії та допомоги у 860 гривень, яку я отримую на дитину. А упаковка памперсів коштує 750 гривень, стільки ж пачка дитячого харчування та пральні порошки. Шампуні та гелі для малюка – від 200 гривень та вище, для дорослих не менше 120 за невеликий флакон.

М'ясо для сім'ї велика розкіш, бо кілограм свинини тягне на 270 гривень, кілограм ковбаси – 250, вершкове масло – 450 за кілограм.

У дитсадках лише російська програма

- Влітку трішки стало легше – з'явилася робота на полях. Але їхати туди треба через блокпости, що для чоловіків небезпечно, особливо для колишніх учасників АТО. І фермери платять мало, вони розоряються, бо не можуть збути врожай. Вивозити на підконтрольну українську територію росіяни не дозволяють, у Крим везти немає сенсу – там все своє є, - продовжує Олена. – Тому ціни на овочі та ягоди у нас низькі. Кабачки по 10 гривень за кілограм, огірки по 8 гривень, помідори, щоправда, тримаються по 40 гривень, натомість полуниця по 20 гривень, і її стільки, що у нас навіть безкоштовно у розпал роздавали. Але для тих, хто не має своїх теплиць, все це теж дорого, бо на одних кабачках не проживеш, а рис та інші крупи 55 гривень за кілограм і вище.

Банкомати у Новій Каховці не працюють від слова зовсім. Гроші з картки можна отримати лише через обнальників, які беруть собі від 3% до 7% від суми.

- На громадському транспорті виїхати з міста можна лише до сусіднього з нами Херсона, автобуси ходять. Але добиратися туди сенсу немає, у Херсоні ціни такі самі, якщо не вищі. Що буде у школах із новим навчальним роком, зовсім незрозуміло. Ось зараз дитячі садки дозволили відкривати лише ті, які погодилися працювати за російськими програмами.

«Кримські» беруть лише у доларах

Олена каже, їй дуже прикро чути закиди на адресу тих, хто залишився у місті:

- А що було робити, якщо місто захопили стрімко? Безпечних коридорів немає, особистою машиною можна їхати тільки на свій страх і ризик – пропустять через блокпост чи не пропустять, розстріляють чи не розстріляють, жодних гарантій немає ні для жінок, ні для дітей. Є перевірені перевізники, які мають домовленості з росіянами, але за виїзд до Запоріжжя вони беруть від 3,5 до 12 тисяч гривень. І до «дешевих» ще треба в чергу записуватись.

Жінка каже, що деякі виїжджають через Крим, це вважається найбезпечнішим шляхом, оскільки не потрібно добиратися через зону воєнних дій. Але тут теж потрібно скористатися послугами перевізників зі своїми непомірними апетитами.

- «Кримські» гривнями не беруть, вимагають долари – $600 з дорослого та $500 з дитини. А з Криму шлях чи до Росії, куди мало хто хоче, чи до Туреччини, для якої теж гроші потрібні, – запевняє наша співрозмовниця.

Олена каже, що люди почуваються не просто в окупації – а в ізоляції від нормального світу. Скрізь крутять російські новини, інтернет працює вкрай погано, зайти до соцмережі, щоб поспілкуватися з рідними та друзями у вільній Україні, можна лише через ВПН.

Тим часом

Є із Нової Каховки і так звані культурні новини. У Палаці культури запрацювала виставка військово-історичного музею артилерії, інженерних військ та військ зв'язку, присвячена 350-річчю від дня народження імператора Петра Першого, привезена із Санкт-Петербурга, розповів у Фейсбуці археолог Максим Левада.

В експозиції відбито всі періоди життя самодержця, у тому числі пов'язані з Полтавською битвою, річниця якої припадає на 27 червня.