24 листопада
Завантажити ще

Мешканка окупованого Херсона: місто живе у страху, всіх відстежують

Мешканка окупованого Херсона: місто живе у страху, всіх відстежують
Фото: facebook.com/khersoncouncil

Жителька Херсона, яка змогла виїхати з окупованого міста, незважаючи на те що офіційних коридорів немає, каже, що люди там живуть у постійному страху за своє життя і чекають на прихід ЗСУ. Про це повідомляє ТСН.

Дівчина згадує, що тільки-но російська армія зайшла до міста, у Херсоні почалися так звані "зачистки".

- Зачистка розпочалася першого березня. У Бузковому парку у Херсоні росіяни розстріляли наших тероборонців. Десь сімдесят осіб там було. А потім зранку юрбами росіяни йшли і просто по вулицях стріляли всюди, стріляли по вікнах, будинках. Якщо люди були на вулиці, їх розстрілювали, дітей зокрема. Я коли це згадую, у мене пам'ять цей день повністю заблокувала. Я взагалі не пам'ятаю, що було, якщо не подумаю про це цілеспрямовано, - зізнається вона.

За словами дівчини, люди почали викладати фотографії вбитих у місцеві групи, щоб родичі та знайомі могли впізнати розстріляних.

– Після зачистки ми кілька днів узагалі не виходили з дому. А потім у нас почали закінчуватись продукти. У тебе все одно немає вибору. І тоді ми вийшли, і я вперше побачила російський БТР. Він стояв за 200 метрів біля дороги. Я не ризикнула. Розвернулась і пішла додому, – згадує вона.

Розстріли незабаром припинилися, але терор у місті продовжувався. Особливо після того, як у місто замість регулярної російської армії увійшла Росгвардія.

– Почали виламувати двері, забирати людей. Вночі вони їздять містом - БТР і кілька машин - і світять у вікна: не ліхтариком, а прожектором - незрозуміло для чого. Проблеми з постачанням у Херсоні почалися дуже швидко. Перші перебої почалися з ліками – їх не було вже за два тижні після початку окупації. Спочатку розібрали усе від тиску, перев'язувальні матеріали. Волонтери почали ввозити, але їх розстрілювали, на блокпостах росіяни відбирали ліки. Я теж замовляла у волонтерів, і наші ліки відібрали. Треба пробувати знову і знову, і не факт, що щось доїде. Росіяни відкривають коробки і забирають те, що хочуть.

Згодом деякі ліки в аптеках з'явилися, але з нюансами. Виявилося, що вони з Самари, і дівчина взагалі не була впевнена у їхній безпеці.

– У перші тижні березня стояли у черзі за хлібом по 5-6 годин. Ти йдеш до магазину і займаєш чергу, не знаючи, чи буде в магазині хоч що-небудь. У черзі стоїш 3 години, може, 4. Займаєш кілька черг, бігаєш між ними, щоб купити бодай щось. Потім українські продукти почали закінчуватись. Одного разу безкоштовно роздавали курей із чорнобаївської фабрики. Ми їх обскубували, - дівчина гірко посміхається. – Ніколи не їли такої смачної курятини. Люди ловили рибу, під'їжджали до черг та безкоштовно її роздавали. Десь за два місяці з'явилася ковбаса без розпізнавальних знаків. Коли люди почали обурюватись, що це ковбаса з Росії, наступного дня написали, що вона з Миколаєва, хоч ми знаємо, що на Миколаїв немає проїзду. Ті, хто брав її, сказали, що навіть собаки не їли. Наразі російська продукція вже всюди, а ціни – шалені.

Інформацію про "референдум", що готується, про створення так званої "ХНР" жителі дізналися з українських новин. Офіційно жодних повідомлень про нього не було, каже дівчина. Потім місцеві колаборанти заявили, що "референдум" буде одразу про приєднання до РФ.

На початку травня вона наважилася на виїзд із Херсона. Одним із факторів, який змусив дівчину наважитися на ризиковану поїздку, стало полювання на людей з активної проукраїнською позицією. Усіх відстежували. Другим чинником став проблемний зв'язок. Першого травня по всій області зникли мобільний зв'язок та Інтернет. Не було можливості з кимось зв'язатися, навіть викликати швидку у разі потреби.

Вирватися з окупованого міста дівчині з мамою вдалося з другої спроби. Вперше на блокпосту їх розвернули "кадирівці", сказавши, що у них обід і вони його їм зіпсували. На щастя, вже за день їм пощастило більше.

- Ми всі такі щасливі були. Одразу наче й повітря інше, спадає напруга, просто дихаєш інакше. Нас одразу зупинили наші українські хлопці, вони серйозні, не було жодних ніжностей, це військові, вони на роботі. Бо, – згадує вона, – з російської сторони нічого подібного не було, там усе дуже сумно як для "другої армії світу". А наші такі інтелігентні. Вони перевірили документи, побажали щасливої дороги і сказали волонтерам, що вони роблять добру справу. На іншому блокпосту ми вже самі зупинилися і поговорили з нашими військовими. Вони запитували, яка ситуація у Херсоні, чи ображають когось, чи є тортури, переслідування.

Наразі дівчина живе в Європі, але дуже мріє повернутися до рідного міста. У Херсоні в неї залишилося багато родичів, за долю яких дуже переживає. Каже, що багато людей навіть уявити не можуть, що таке життя в окупації, - це постійний страх, безвихідь. З її слів, у жителів Херсона назавжди зламана психіка, відчуття безпеки повністю зникло.