22 листопада
Завантажити ще

Астроном пояснив, що спричинило північне сяйво над Україною

Астроном пояснив, що спричинило північне сяйво над Україною
Фото: facebook.com/place.kyiv/

Північне сяйво, яке могли спостерігати українці в ніч на 24 квітня, було спричинено потужним спалахом на Сонці. Спалах спричинив викид у потік заряджених частинок, які зіткнулися із Землею та її магнітним полем, пояснив УНН астроном та випусковий редактор журналу The Universe Space TECH Володимир Остров.

- На Сонці стався спалах, через що у потік була викинута велика кількість заряджених частинок більшої густоти та потужності, ніж воно зазвичай є. Таке насправді відбувається постійно, але під час спалахів стаються надлишкові викиди. І одне зі згущень цих частинок зіткнулося із Землею. Оскільки ці заряди рухаються – вони несуть  магнітне поле, яке взаємодіє із магнітним полем Землі, викликаючи її коливання. Цього разу такі частинки залетіли глибше по магнітних лініях в атмосферу. При цьому виділяється енергія у вигляді електромагнітних хвиль видимого спектру, що в результаті видає таке випромінювання, - пояснив астроном.

Остров додав, що якщо спалахи на Сонці є не дуже потужними, то вони не перетинають полярне коло. А якщо сильні – вони можуть досягати навіть тропічних широт (тропічний кліматичний пояс — утворює два пояси на північ та південь від субекваторіального кліматичного поясу. – Ред.).

В Україні, та й взагалі на Північній та Східній півкулях, таке явище відбувається дуже рідко.

- Це явище можна побачити рідко, тому що немає таких потужних спалахів на Сонці. Власне, зараз йде зростання активності, а значить, їх буде більше, і, можливо, ми їх будемо спостерігати частіше. Але це тільки при максимальній сонячній активності, і це мусить бути потужний спалах, – наголосив астроном. 

За його словами,  наразі невідомо, через який проміжок часу та наскільки часто таке сяйво можна буде побачити на власні очі. Це залежить від кількості спалахів на Сонці. Зокрема, де саме вони відбуватимуться, чи долетить ця хмара заряджених частинок до Землі, та взагалі, чи трапиться на її шляху наша планета, а також від інших обставин, про які не можна казати однозначно.

Раніше повідомлялось, що ввечері 23 квітня в Україні зафіксували рідкісне північне сяйво. Попереднього разу кияни повідомляли про щось подібне ввечері 19 квітня.  За даними Державного космічного агентства це, скоріш за все, був метеорит з потоку Лірид. 

Новини по темі: астрономія Київ