Завантажити ще

Віртуальний парад до Дня Незалежності: від «Стрижа» до Patriotа

Віртуальний парад до Дня Незалежності: від «Стрижа» до Patriotа
Фото: Архів KP.UA

Традиційного військового параду на День Незалежності України цього року у Києві зі зрозумілих причин не буде. Ми ж уявили, як цей захід буде організовано тоді, коли настане час. А він обов'язково буде, нехай наступного Дня Незалежності, а може, набагато раніше...

Наші «пташки»

Плануючи парад, ми спочатку пішли б проти правил. Адже зазвичай як проходять такі заходи? Спочатку проходить техніка слабіша, потім танки, важка артилерія, ракетні установки... А завершальна частина - повітряна, завжди видовищна. Ми спланували б інакше. Насамперед показали б безпілотники. Занадто багато від них залежить на передовій, і не на порожньому місці з'явилося поняття «війна дронів».

Відкрив би ходу (або проліт) Ту-141 («Стриж»). Це перший безпілотний апарат, сконструйований у СРСР, а збирали його на ХАЗі (Харківський авіаційний завод). До останнього часу він перебував на озброєнні ЗСУ і, судячи з повідомлень у ворожих соцмережах, іноді небезрезультатно прилітав на їхні території (адже міг – дальність польоту машини до 1000 км). 14-метровий "дрон" сьогодні вже застарів, але свій слід в історії залишив.

Перший безпілотник почали збирати на Харківському авіазаводі ще 1974 року.

Перший безпілотник почали збирати на Харківському авіазаводі ще 1974 року. "Стриж" на фото зберігається у державному музеї авіації. Фото: commons.wikimedia.org

Далі слід віддати шану турецьким « Байрактарам » (довжина 6,5 м, розмах крил 12 м). «Прапороносців» Анкара надала Києву одразу після повномасштабного вторгнення 35 одиниць, і вони не лише суттєво посилили розвідку ЗСУ, а й стали символом протистояння для українців. З появою в Україні заводу з виробництва таких дронів кількість їх на озброєнні країни, напевно, збільшиться.

Розвідувальні безпілотники

Розвідувальні безпілотники "Байрактар" було поставлено Україні у перші дні повномасштабного вторгнення. Фото: armyinform.com.ua

Наступними «роєм» пролетять вітчизняні дрони « Сірко ». Невеликий апарат (розмах крил всього 93 см, вага близько 1,5 кг) простий у використанні та недорогий у виробництві (близько 300 доларів). Ці розвідники буквально затероризували супротивника, докопуючись до прихованих його секретів. Зараз у виробництво запускається нова версія дрона, а це означає – «Сірко» стане ще ефективнішим.

Дрон

Дрон "Сірко" вже стоїть на озброєнні ЗСУ. Фото: особистий архів Віктора Локоткова

Ну і куди на параді без «Бобра»? Дрон-камікадзе, здатний нести понад 20 кг вибухівки, – це реальний «головний біль» для супротивника. За однією з версій, саме вони не дають спокійно вранці прокидатися москвичам, і саме «Бобрів» чомусь так приваблює «Москва-сіті». І хай офіційні джерела це ніяк не коментують, українцям «Бобри» запам'яталися та сподобалися. Ця модель досить нова (про її існування стало відомо лише влітку 2023 року), час себе показати у неї точно буде.

Кажуть, саме

Кажуть, саме "Бобри" не дають спокою мешканцям Москви. Фото: t.me/serhiyprytula

До цієї зіркової компанії можна додати ще близько сотні моделей БПЛА, які допомагають бійцям. Усі вони гідні «пташки», без яких нинішню війну уявити не можна.

Танковий кулак

Після безпілотників пропонуємо вивести на асфальт Хрещатика важкі танки. Саме від них великою мірою залежить успіх наземних операцій, і їхню роль у цьому применшити складно. Від того, як глибоко вони вріжуться в оборонні рубежі, залежить успіх всього наступу. Саме тому Україна так довго просила їх у Заходу, і тому поява німецьких «Леопардів», а в перспективі й американських « Абрамсів » була зустрінута в нас з таким захопленням.

Відкриє парадний стрій група «Абрамсів». В обоймі ЗСУ їх поки що немає, але вони обов'язково з'являться у найближчій перспективі. Величезна машина при вазі майже в 60 тонн, довжині близько 10 метрів і висоті під 3 метри може злякати ворога одним видом, а своєю потужністю просто розтрощити будь-які ворожі редути. Чекаємо на них не тільки, щоб побачити, а й захопитися результатом.

Американські

Американські "Абрамси" мають з'явитися в Україні вже восени 2023 року. Фото: commons.wikimedia.org

Слідом пройдуть німецькі « Леопарди ». Саме на ці машини покладаються особливі сподівання, і головний танковий кулак українських сил складений із них. Загалом у світі понад 2000 таких танків, близько 300 з них (переданих різними країнами) вже у нас і мають бути задіяні у війні проти Росії. До речі, найближчим часом на території України відкривається завод із ремонту такої техніки.

Близько 300

Близько 300 "Леопардів" різної модифікації допоможуть Україні у війні проти агресора. Фото: commons.wikimedia.org

Англійський Challenger-2 - основний бойовий танк третього покоління сухопутних військ Великобританії. Україна стала третьою країною у світі (крім самої Великобританії та Оману), яка має їх у своєму активі. Загалом ЗСУ отримала їх 28 одиниць. Бійці говорять так про них: «Недаремно цей танк називають «машиною смерті», він дуже ефективний у бою».

Англійський

Англійський "Челленджер 2" називають "машиною смерті". Фото: commons.wikimedia.org

Patriot та інші

Що таке ППО, сьогодні точно знає кожен українець. Всі ракети і "Шахеди", що летять не тільки на лінію фронту, а й у заводи, порти, лікарні, школи та звичайні мирні будинки, здебільшого не долітають саме завдяки системам протиповітряної оборони. Колони систем ППО продовжують наш віртуальний парад.

Франко-італійська система протиракетної оборони SAMP/T (Mamba) заступила на бойове чергування в Україні у першій половині 2023 року. Сьогодні таких систем у країні 6. Вони не такі відомі, як Patriot, але свою роботу виконують відмінно. SAMP/T (Mamba) може знищити ворожий літак на відстані до 100 км, а балістичну ракету збити за 35 км від цілі. Конкурентна перевага SAMP/T – мобільність. Пускові установки можна розгортати на відстані до 10 км від командного пункту, а один ЗРК може одночасно відстежувати та відстрілювати до 16 цілей.

Франко-італійська система протиракетної оборони SAMP/T (Mamba) Фото: commons.wikimedia.org

Франко-італійська система протиракетної оборони SAMP/T (Mamba) Фото: commons.wikimedia.org

Німецька система IRIS-T - найсучасніша система ППО, що виробляється в Німеччині. Вона збиває практично все, що летить: літаки, гелікоптери, балістичні чи крилаті ракети. Модифікація SLM (поставлена ​​Україні) призначена для ближньої дії та дає можливість ураження цілі на відстані до 12 км. Цікаво, що Україна стала першою країною, з якою ФРН взагалі «поділилася» такими ЗРК. Так, закрити небо над великим містам сама вона не зможе, але на ближніх дистанціях бою зарекомендувала себе з найкращого боку. Той випадок, коли «німецька якість» гарантована.

IRIS-T – найсучасніша система ППО, яка виробляється в Німеччині. Фото: commons.wikimedia.org

IRIS-T – найсучасніша система ППО, яка виробляється в Німеччині. Фото: commons.wikimedia.org

Patriot - напевно, не потрібно нічого і розповідати про цю систему. Якщо він десь поруч, спиться і навіть у сховищах сидиться набагато спокійніше. Кияни чули про його епічну битву з «Кинджалом», коли було розвінчано ще один міф про непереможність російської суперзброї.

Американська система протиповітряної оборони - зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) ММ-104 Patriot - вважається однією з найкращих у світі. Комплекс призначений для прикриття великих адміністративних та промислових центрів, військово-морських та авіаційних баз від усіх існуючих засобів повітряного нападу в умовах потужної радіоелектронної протидії супротивника.

ЗКР Patriot - вважається одним з найкращих у світі. Фото: Mark Holloway/Сommons.wikimedia.org

ЗКР Patriot - вважається одним з найкращих у світі. Фото: Mark Holloway/Сommons.wikimedia.org

Подивитися в небо та помріяти

Повітряну частину параду повинні відкрити функціональні літаки Ф-16. Поки що обіцяні нам Нідерландами та Данією (а там, дивись, й інші країни підтягнуться). ВПС ЗСУ, та й вся країна, надто довго на них чекали. Зрозуміло – чому. Вони можуть стати тією силою, здатною досягти перелому у війні за небо. У ворога там поки що перевага. Вони можуть стати носіями дальнобійних ракет, що отримуються армією, і це змусить росіян відтягнути свої резервні війська далеко в тил, а стратегічні об'єкти противника перестануть перебувати в зоні безпеки. Вони здатні допомогти ППО у знищенні «Калібрів», «Кинджалів», «Іскандерів» та іншої нечисті, що летить на українську землю. І таких "вони" можна набрати ще з десяток. Перші 8 бойових машин чекаємо у нашому небі цього року. Дуже чекаємо.

Літаки Ф-16 точно з'являться в українському небі. Фото: REUTERS

Літаки Ф-16 точно з'являться в українському небі. Фото: REUTERS

Продовжать "небесну феєрію" літаки, що захищають небо з перших днів Великої війни. Це МіГ-29 та Су-27, які сьогодні є основою українських ВПС. Вироблені ще за часів СРСР, модернізовані останніми роками, вони не дають льотчикам супротивника відчувати себе в нашому небі як у себе вдома.

В очікуванні Ф-16 МіГ-29 – основа українських ВПС. Фото: commons.wikimedia.org

В очікуванні Ф-16 МіГ-29 – основа українських ВПС. Фото: commons.wikimedia.org

Су-27, незважаючи на вік, тримають удар. Фото: commons.wikimedia.org

Су-27, незважаючи на вік, тримають удар. Фото: commons.wikimedia.org

А завершити (чому б не помріяти?) парад треба вильотом нової «Мрії». Вона стане духопідйомною точкою та надією на мирне майбутнє.

"Мрія" повернеться, чи не так? Фото: Уніан