Завантажити ще

Золотий горішок: мигдаль стійкий до посухи та дає до тонни врожаю з гектара

Золотий горішок: мигдаль стійкий до посухи та дає до тонни врожаю з гектара
Фото: thepleasantdream.com

Батьківщина цієї рослини – далекий нам Близький Схід. Та вже більше 10 років агроном Володимир Балабан вирощує мигдаль на півдні України. Про секрети вирощування рослини в українському кліматі, різноманіття сортів мигдалю та його лікувальні властивості дізнавалася у фермера кореспондентка KP.UA.

Рятівний круг для фермерів

Сад із 16 сортів мигдалю займає 4 гектара в Ізмаїльському районі, що на Одещині. Як виявилося, екзотичній рослині до вподоби український клімат.

- Я вам більше скажу, мигдаль прекрасно росте майже по всій Україні, в 10 областях точно: це Закарпаття, Вінниця, Кіровоградщина, тобто не лише південь, - розказав KP.UA агроном Володимир Балабан.- Це невибаглива культура, стійка до посухи, як кактус. Врожай також «не горить» на сонці. Для того щоб мигдаль ріс та плодоносив, на рік йому необхідно 300 мл опадів. На Одещині, щоправда, буває і того менше – 100-150 мл на рік. Але, як бачите, врожай є.

І хороший! Залежно від сорту, сад Балабана дає приблизно 1,5 тонни ядра горіхів з гектара. А в магазинах і на ринках за кілограм мигдалю просять від 400 грн. Оптова ціна трохи менша. Вигідна справа?

- Я всім кажу, що мигдаль зараз може стати рятівним кругом для фермерів, для невеликих господарств, - стверджує Володимир Балабан. – Вирощувати цей горіх досить легко та вигідно. До мене приїздять фермери, цікавляться мигдалем, купують саджанці. Я обов’язково розпитую, де саме буде рости рослина, консультую, підказую, ділюся своїм досвідом вирощування цієї культури.

Якщо у вашому саду росте персик – буде рости і мигдаль. Тобто ця культура прекрасно себе почуватиме майже по всій Україні, крім північних областей (Волинь, Чернігівщина, Сумщина). Мигдаль витримує і посуху, і морози. Лише під час цвітіння дерева заморозки можуть нашкодити майбутньому врожаю. Дерево мигдалю починає давати врожай на 3-й рік після висадки. Зазвичай гарно плодоносить до 25 років.

Більше 10 років агроном Володимир Балабан вирощує мигдаль на півдні України. Фото: yug.today

Більше 10 років агроном Володимир Балабан вирощує мигдаль на півдні України. Фото: yug.today

«100 грамів горіхів вживаю щодня»

Мигдаль варто вирощувати, навіть якщо є тільки гектар землі. Ціна за саджанець (залежно від сорту, звісно) 150-200 грн. Якщо обійтися без додаткового зрошення і лише тричі на рік обробляти рослини від шкідників та проводити санітарну обрізку, можна вкластися в 20 тисяч гривень. Одне деревце при сприятливих умовах може дати до 6 кг мигдалю у шкаралупі. Очищеного – до 3 кг. Щоправда, горіх ціниться не тільки за величину ядра, а й за вміст олії. Наприклад, український мигдалевий сорт "Луїза" багатий на олію.

Вирощує "Луїзу" і Володимир Балабан. А ще вітчизняні сорти "Джорджію", "Алекс", "Борозан".

- В мене на ділянці три основних види: каліфорнійський, іспанський та український мигдаль, - каже Володимир Балабан. – Всі вони хороші, та мають певні відмінності. Але який би сорт ви не обрали, горіх надзвичайно корисний всім людям. На моєму столі мигдаль є завжди. Маю правило: щодня їсти хоча б 100 грамів мигдалю. Горіхи додають сили і енергії. Особливо раджу мигдаль людям похилого віку.

Дійсно, у цьому, без перебільшення, золотому горішку міститься:

  • вітамін Е,
  • вітаміни групи В,
  • каротин,
  • кальцій,
  • магній,
  • натрій.
  • залізо,
  • марганець,
  • мідь,
  • кислоти: олеїнова, лінолева, пальмітинова.

У квітучому навесні саду мигдалю можна влаштовувати фотосесії. Фото: lewildexplorer.com

У квітучому навесні саду мигдалю можна влаштовувати фотосесії. Фото: lewildexplorer.com

Мигдалева олія та молоко

Мигдаль лікарі радять вживати всім, хто хоче покращити стан шкіри та волосся. Також горіхи – корисний перекус для спортсменів та тих людей, які займаються фізичними навантаженнями, адже висока калорійність (600-700 калорій в 100 грамах мигдалю) «заряджає» організм енергією та витривалістю. У 100 грамах цих горіхів, крім калорій, міститься близько 30% денної потреби у залізі. Тому мигдаль полюбляють і вегетаріанці.

А ще мигдаль допоможе:

  • знизити високий тиск,
  • зменшити рівень «поганого» холестерину,
  • заспокоїти збуджену нервову систему,
  • покращити моторику кишківника,
  • поліпшити діяльність мозку,
  • підвищити рівень гемоглобіну.
  • Цей список мають доповнити і корисні властивості мигдалевої олії. Це чудовий засіб для живлення сухої шкіри та кінчиків волосся, а також при колітах та гастриті. А ще є мигдалеве молоко – альтернатива коров’ячому молоку для людей з лактозною непереносимістю. Кілька грамів мигдалевого молока покращать смак еспресо чи американо.

Не рекомендують вживати мигдаль:

  • при дерматитах;
  • при тахікардії;
  • при ожирінні;
  • схильним до алергії. 
  • Щоб відчути користь і не перебрати з кількістю калорій, достатньо з’їсти близько 30-40 г мигдалю на день, це 20-25 горішків.

Як обрати мигдаль

Якісний горіх має ледь відчутний приємний аромат. Форма горішків повинна бути ідеальною, а забарвлення однорідним. Якщо мигдаль у шкаралупі, то важливо, щоб вона була цілою, без тріщин.

Як зберігати мигдаль

Найдовше зберігаються неочищені горіхи - більше року. Якщо мигдаль без шкаралупи, то кращий варіант довгого зберігання в морозильній камері. Так мигдаль зберігатиметься рік. При кімнатній температурі горіхи можна тримати до пів року у скляній банці, яка щільно закривається. Не забудьте поставити банку у темне місце. І ніяких поліетиленових пакетів!  У такій упаковці мигдаль швидко згіркне.