25 листопада
Завантажити ще

Victory Drones: Новачок збере дрон за 8 годин. З досвідом - швидше

Victory Drones: Новачок збере дрон за 8 годин. З досвідом - швидше
Фото: victory-drones.com

Чи варто збирати дрони для ЗСУ в домашніх умовах? Думки щодо цього у фахівців розділилися. Ми ж звернулися за роз'ясненнями саме в ту організацію, куди "відправив" небайдужих громадян міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Команда навчального проєкту Victory Drones, благодійного фонду Dignitas і вітчизняного виробника дронів Vyriy Drone розробила інженерний онлайн-курс «Народний FPV». Цей курс є волонтерською ініціативою, його мета - розвивати сектор безпілотних технологій та допомогати українській армії.

Кореспондент «Коротко Про» поспілкувався з менеджером Victory Drones Вікторією (задля безпеки справжні імена та прізвища співробітників організації не розголошують) і дізнався більше як про сам проєкт «Народний FPV», так і про особливості FPV-дрона.

Найскладніше - підбір комплектуючих та ПЗ

- Чи кожен може зібрати робочий FPV-дрон правильно, щоб він допоміг нашим Силам оборони нищити ворога? 

- Виготовлення таких FPV-дронів, з якими ми працюємо на курсі, - специфічний, але по факту не дуже важкий процес. Найскладніше у ньому - підбір комплектації та програмного забезпечення, які б відповідали потребам військових. Цю частину роботи наша команда бере на себе, адже збирання відбувається за уніфікованою схемою, напрацьованою нашими кваліфікованими інженерами. Учасникам дістається більш механічна робота по складанню елементів у одне ціле, наче своєрідне збирання конструктора за інструкцією. За достатньої мотивації це може робити якщо не кожен, то більшість - точно, - каже Вікторія.

Багато складнощів, звісно, у новачків виникає з пайкою дронів, адже вона має бути дуже хорошою, щоб дрон правильно працював, тож тут потрібен час, аби “набити руку”. Ми рекомендуємо це робити на тренувальних платах.

Протягом навчання учасників на кожному етапі заохочують ділитися з інструкторами фото та відео своїх виробів, аби помилки можна було помітити та виправити ще в процесі збірки. Попри те, що наш курс - онлайн, ми намагаємося забезпечити контроль якості на всіх етапах процесу.

- Що треба знати, перш ніж приступити до цього діла? Яка матчастина? І чи потрібна вона?

- Всі необхідні знання ми надаємо в межах нашого курсу: знайомимо з будовою та основними принципами роботи дрона, вчимо пайці тощо. Навіть якщо у людини немає профільних знань чи попереднього досвіду, але вона достатньо мотивована та готова прикладати зусилля, цього буде достатньо для того, аби опанувати збірку, - роз'яснює Вікторія.

 - Які запчастини і де їх брати? 

- На курсі ми працюємо зі збиранням стандартного 7-дюймового FPV-дрона.

Актуальний перелік комплектуючих/інструментів є за посиланням.

Там також є лінки, де можна закупити необхідне, з альтернативними варіантами. Наборів, які б включали все необхідне і які б можна було придбати в одному місці, немає, тому учасники вибудовують логістику закупівель самостійно. Терміни доставки можуть варіюватися, залежно від попиту на ті чи інші комплектуючі. Наразі деякі з них можуть їхати кілька тижнів, тому ми рекомендуємо замовляти все завчасно, - каже Вікторія.

Військовим відправлять лише перевірені експертами дрони

- Скільки коштуватимуть запчастини? 

- Близько 15 тисяч гривень разом з батареєю. Детальний бюджет є за посиланням вище.

- Як зробити дрон так, щоб ворожа РЕБ його не знешкодила?

- На жаль, панацеї проти дії ворожих засобів радіоелектронної боротьби немає, дрони втрачаються і будуть втрачатися й надалі, оскільки ворог постійно розвивається у цьому напрямку. Однак і наші інженери не припиняють пошуку нових креативних рішень. На курсі ми поверхнево знайомимо учасників з основними методами протидії, однак у дуже загальних рисах, оскільки ця тема досить сенситивна, а наш курс розрахований на широку аудиторію. Необхідну модифікацію дронів пілоти зможуть зробити вже самостійно, відповідно до своїх індивідуальних потреб (це загальна практика).

- За скільки новачок може розібратись і зробити свій перший робочий дрон?

- Курс складається із 7 навчальних лекцій, плюс ми даємо на опрацювання текстові навчальні матеріали та проводимо Q&A сесії (питання і відповіді) з лекторами. Стандартно програма триває 2 тижні, цього цілком достатньо для опанування необхідних знань та виготовлення дрона, якщо всі комплектуючі вже у вас. Загалом сам процес збірки - це десь 8 годин інтенсивної роботи для новачка. З досвідом швидкість збирання зростає.

Важливо

Важливим етапом збірки також є тестування готового дрона. Наші фахівці пропонують з цим свою допомогу, оскільки тестувати дрон повинен лише досвідчений спеціаліст. Просто зібраний і не протестований фахівцем дрон НЕ МОЖНА відправляти військовим, оскільки будь-які технічні несправності можуть призвести до втрати контролю над технікою та нести серйозну загрозу життю та здоров’ю військових, що застосовують дрони у бойових умовах.

Довiдка "КП"

Victory Drones - проєкт технологічної підготовки Сил безпеки та оборони України. 

Основний фокус роботи команди - навчання військовослужбовців. Наразі практичні навчання за різними напрямками від Victory Drones пройшли 48 тисяч військових. На онлайн-навчання для військових зареєстровано вже понад 90 тисяч.

Для цивільних проєкт має дві онлайн-програми по інженерії. Це курс “Народний FPV” та базовий курс “Інженер БПЛА” на платформі "Прометеус". Всі програми навчання безкоштовні.

Проєкт реалізується в межах діяльності благодійного фонду Dignitas.

Vyriy Drone - київська компанія-виробник дронів.

Продукцію "Вирію" замовляє ініціатива "Армія дронів", з якою компанія активно співпрацює. По одному із контрактів вже ведеться робота з Мінцифровізації, і незабаром її буде набагато більше. Виробник працює з волонтерськими фондами, іноді військові купують БПЛА за власні кошти, а частину дронів компанія безкоштовно відправляє в навчальні центри і школи пілотів БПЛА.

Підписуйтесь на наші Телеграм та Facebook