Завантажити ще

Священник проти лелеки: на Львівщині мешканці села добилися повернення гнізда поблизу храму

Священник проти лелеки: на Львівщині мешканці села добилися повернення гнізда поблизу храму
Фото: ФБ Андріана Байло

У селі Розвадів за 40 км від Львова між жителями та місцевим священником ледь не почалася війна через вигнаного з гнізда лелеку. Мешканці вимагали повернути пташиний "дім" на старе місце, тим більше його господар уже прилетів з теплих країв і два дні кружляв над селом. Але оскільки гніздо було біля церкви, святий отець уперся: «Ні! Заважатиме віруючим і тягатиме вужів!».

Лелека-старожил

Жителі пояснюють, чому всією громадою встали на захист птаха. Цей лелека у Розвадові вже став місцевим символом та мало не почесним мешканцем села. Щороку на нього з нетерпінням чекали і раділи новому потомству.

– Він живе тут більше 30 років – з'явився навіть раніше, ніж цей священник, – розповідають Коротко про мешканці Розвадова. – Спершу жив у гнізді на дереві біля церкви, а коли старе дерево впало – його «дім» перенесли на опору електричного стовпа поряд. Сім'я лелек щороку повертається до цього місця і виводить пташенят.

Один і той же лелека-старожил прилітає, за словами людей, 30 років. На запитання, як таке може бути, адже лелеки живуть близько 20 років, місцеві не сумніваючись відповідають: їхній птах – довгожитель. А якщо раптом «ні», то прилітає замість нього хтось із наступного покоління їх лелеки! Для людей це значення не має.

Поки люди не могли домовитися, птах терпляче чекав у небі. Фото: ФБ Андріана Байло

Поки люди не могли домовитися, птах терпляче чекав у небі. Фото: ФБ Андріана Байло

Опору знесли разом із гніздом

Цього року лелеці не пощастило. Його "дім" на опорі зруйнували.

– Ще минулої весни з-під землі почали бити гейзери води та газу, – діляться місцеві жителі. – Потім з'явилися провали в землі, і невдовзі опора почала падати – сильно нахилилася…

Викликали енергетиків, щоб вони перенесли опору та гніздо трохи далі. Обрали те саме місце, де раніше росло дерево, на якому вперше оселилися лелеки – біля церкви. Але тут священник затупав ногами – лелеки йому не потрібні. І суворо заборонив повертати гніздо під церкву. Запропонував переселити птахів за село до річки.

- Лелека вже прилетів і два дні кружляв над цим місцем, не розуміючи, куди подівся його "дім", а люди намагалися розжалобити священника.

Голова Громадської організації

Голова Громадської організації "Зелена сила" Андріана Байло.

Але позитивної реакції, за словами місцевих, так і не дочекалися. Жаліючи розгубленого птаха, звернулися до захисників природи – голови Громадської організації «Зелена сила» Андріани Байло. Хоч вона не з місцевих, проблему вислухала і перейнялася. І почала писати у всі інстанції – від екологічних інспекцій та поліції до Блаженнішого Святослава та УГКЦ. І це… спрацювало. Невідомо, що злякало більше – можлива реакція «начальства» на скандал через лелеку чи відповідальність, може, й кримінальна. Правозахисники про всяк випадок нагадали про статтю 16 Закону України «Про тваринний світ», згідно з якою заборонено знищення тварин, довкілля та погіршення умов розмноження.

А це означає, що є склад порушення кримінальної статті 299 «Жорстоке поводження з тваринами», зазначають у Громадській організації «Зелена сила».

Чекає на "дружину" з теплих країв

Так чи інакше, але невдовзі священник змінив гнів на милість і погодився дозволити лелеці прописатися знову біля церкви.

– Цей лелека давно став символом для села, люди звикли до нього, – зазначає Коротко про голова «Зеленої сили» Андріана Байло. - Це його дім - треба шанувати природу. Священник - це не Бог, щоб порушувати закони природи, його функція в іншому. Мені здається, батюшка першим повинен це розуміти та підтримувати. У християнстві лелека є символом чистоти та розважливості і вважається божественним обранцем. Його асоціюють із благочестям та воскресінням. Тим більше, лелеки нічим нікому не шкодять – вони навіть у дворах живуть. Вважаю, що священники, навпаки, мають розповідати парафіянам, наскільки важливо шанувати природу і хоча б не руйнувати її.

Після того як священнослужитель дав добро, селяни побігли до місцевої ради – щоб голова повторно викликав електриків. Незабаром біля церкви з'явилася опора, люди нанесли сіна – і лелека, що здалеку спостерігав за «будівництвом» його нового "дому", одразу приземлився на нове-старе місце. Трохи згодом до нього приєднається «дружина» - самки лелек прилітають пізніше, коли «чоловік» вже обладнає житло для їхньої сім'ї.