В українських освітніх закладах постійно порушується академічна свобода вчителя. Також наші школи перенавантажені культурними заходами. Про це в інтерв’ю «Українській правді» розповіла уповноважена з питань захисту прав в освіті Надія Лещик.
- Я інколи заходжу на сайти шкіл, і дивуюся: у нас не школи, а якісь культурні організації. Коли ці педагоги ще встигають вчити дітей? Я б хотіла змінити цю ситуацію, тому що не має бути примусу до цих заходів,- зазначила Лещик.
На її думку, школам можна надсилати пропозиції, а вчителі вже мають право обирати, який захід чи олімпіаду проводити, брати участь чи не брати. В Україні ж подібні «речі роблять у наказовому порядку і вимагають звітності».
- Це радянська система. Я збираю колекцію таких листів, тому, педагоги, надсилайте мені такі листи, вони порушують ваші права, - звернулась освітній омбудсмен до вчителів.
Лещик зазначила, що всі конкурси, олімпіади і подібне – велике навантаження, якого не має бути, особливо під час війни.
- Через це ми маємо перевантаження вчителів – вони, крім своїх прямих обов'язків навчати дітей, мають робити ще дуже багато всього, а під час війни навантаження лише збільшилося. Це стресова робота. Вчителів навпаки треба розвантажувати, - наголосила омбудсмен.
Вона додала, що проблемою є також те, що в Україні фактично заблокований процес проведення конкурсів на посади директорів шкіл.
- Під час воєнного стану громади обирають – проводити конкурс чи ні. Більшість громад, на жаль, обирають не проводити конкурс і призначають директорів одноосібним рішенням керівника органу управління освітою. Інколи виникають запитання, чому та чи інша людина взагалі опинилася в кріслі директора. У нас дуже багато років одні й ті ж люди обіймають посаду директора, немає припливу молодих людей, у яких горять очі щось змінити в освіті, - підсумувала Лещик.