3 сiчня
Завантажити ще

Точкова повітряна тривога в районах і зонах: що думають про оптимізацію сповіщень експерти

Точкова повітряна тривога в районах і зонах: що думають про оптимізацію сповіщень експерти
Фото: соцмережі

Скоро виповниться третій рік, як країна живе під постійними ворожими нальотами і в режимі повітряних тривог. Хтось вимушений реагувати на всі «червоні» сигнали, наприклад, працівники підприємств та офісів, медики і пацієнти лікарень, педагоги та учні шкіл і дитячих садків. Хтось вільніший у своєму ставленні до безпеки. Однак ритм життя порушується за будь-яких умов, бо вночі чи рано-вранці вже не до сну, вдень зупиняється громадський транспорт, людей виставляють на вулицю з торгових центрів, та й просто нерви – вони не безкінечні.

У більшості випадків, коли лунає сирена, ми хапаємось за телефон, щоб дізнатися що й куди летить, з каналів Повітряних сил або навіть з анонімних телеграм-каналів. Один із найпопулярніших серед таких – канал «Николаевский Ванёк». Днями саме цей тг-канал порушив тему, яку вважають актуальною багато українців: чи потрібно покривати тривогою територію, значно більшу за зону можливого ураження?

Чи можливо це технічно і чи необхідно - своєю точкою зору з Коротко про поділилися експерти.  

Коли тривога оголошується по всій Україні, а коли - по областях

На мапі повітряних тривог "червоніє" вся Україна, коли ворог підіймає у небо літаки стратегічної авіації та літаки-ракетоносії або є інформація про виведення морських ракетоносіїв.

- Це виправдано, бо чекати на пусків ракет не можна. Балістична ракета в середньому летить до цілі 5 хвилин, і людина, яка живе на 5-му поверсі, не встигне одягтися, спуститись і дістатися укриття, - каже експерт з авіації Валерій Романенко. – Але, на мій погляд, підкреслюю - на особисто мій погляд, тотальна тривога не завжди доцільна. Я маю на увазі випадки, коли вона оголошується через зліт одного літака, наприклад, МіГ-31К (є носієм гіперзвукових ракет типу "Кинджал». - Ред.). Літаки здійснюють пуски, коли злітають по два й більше. А в нас сполохують людей при кожному одиничному підйомі, хоча це, як правило, тренувальні польоти.

Під час атаки дронів-камікадзе, які сьогодні ворог застосовує і вдень і вночі, тривога може бути оголошена не в усіх, а лише в кількох областях.

- Я працюю у Бориспільському районі Київської області, до підприємства з Києва є розвозка. Увечері, коли оголошується тривога, автобус не приїздить, доки не буде відбою. Один раз доводилося взагалі ночувати на роботі, бо настала комендантська година, - розповідає аудитор Надія Тимошко. – І все це через те, що у Білій Церкві, яка знаходиться від нас по інший бік великої столиці, запеленгували дрон. У Києві в цей час тривоги зовсім не було. Чому ми мусимо переживати незручності, якщо загроза нас також не стосувалася?

 На ТГ-каналі адмін порушив тему, яка хвилює багатьої українців. Скрін Николаевский Ванек

 На ТГ-каналі адмін порушив тему, яка хвилює багатьої українців. Скрін Николаевский Ванек

Хто візьме відповідальність?

Подібний приклад наводить і канал «Николаевский Ванёк»: один дрон крутиться десь на перетині Київської, Чернігівської, Черкаської та Полтавської областей, і тривога оголошується по всіх чотирьох регіонах. Автор каналу висловлює думку багатьох жителів України, що сирену доцільно вмикати по районах. «Зробили тривогу такою, як вона є (із закриттям закладів і так далі), - будьте ласкаві адаптуватися і міняйте ваші «протоколи» та «правила», - ставить питання руба «Ванёк».

- Як правило, дрони крутяться в районі, де мають завдати удар і де однозначно їх треба збивати. У тому, щоб звузити площу повітряної тривоги, власне, я бачу резон. Але  все залежить від системи оповіщення. Вона може бути централізованою, тобто включатися одразу в усіх районах області, - зазначає Валерій Романенко.

У Повітряних силах ЗСУ наголошують, що їхнє головне завдання – це дати сигнал про повітряну тривогу.

- Ми постійно відстежуємо обстановку над територією України та на кілька сотень кілометрів за її межами і передаємо інформацію до регіонів, над якими нависає загроза. Оперативне й повноцінне оповіщення населення – це відповідальність місцевих органів влади та ДСНС. А рішення про, власне, оповіщення, його види та обсяги ухвалюється на державному рівні, - розповів один із  військовослужбовців ПС. – Я знаю, що були наради, були пропозиції змінити підходи до оголошення тривоги, але наразі все так, як є.

Наш співбесідник зазначає, що з дронами не все так просто, як може видатися.

- Останніми місяцями ворог запускає разом з «Геранями» («Шахед-136») все більше «Гербер». Це імітація «шахедів» із пінопласту та картону. Легка конструкція летить низько і не завжди фіксується радіолокаційними приладами, доводиться застосовувати додаткові акустичні методи, простіше кажучи, ловити за звуком. «Гербера» може бути хибною ціллю для виснаження ППО, а може й нести заряд вибухівки. Крім того, усі дрони можуть губитися з радарів в одному районі і виринати в іншому.  Хто візьме на себе відповідальність за те, що стався вибух, а люди не були оповіщені про небезпеку?

Окремо – місто, окремо - село: як це вираховують в Ізраїлі

- Якщо не по районах, то область можна розділити на зони. Бо в тій самій Київській, давайте подивимося по карті, від райцентру Таращі до райцентру Іванкова понад 200 кілометрів. Середня швидкість дрона - 120 кілометрів на годину, фактично це рух автомобіля на швидкісній трасі. Відстежити, як рухається небезпечний об'єкт по секторах, цілком реально, - ділиться своїми міркуваннями експерт з цивільної оборони, ексрадник голови МНС Костянтин Гринчук. – У більших областях умовно можуть бути чотири зони тривоги, в менших – три або дві. Зробити автономну сигналізацію у зонах також цілком реально. За три роки війни чисто технічно все можна було прорахувати.

У листопаді цього року під час Kyiv Jewish Forum посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук повідомив, що дружня держава передала Україні все необхідне для впровадження системи раннього оповіщення. Її запуск - на фінальній стадії, і певні сегменти вже використовуються українськими бійцями. Наш експерт нагадує, що ізраїльська система – це не лише сучасні надчутливі радари, але й розрахунки, які дозволяють увільнити більшість людей від незручностей, пов’язаних з повітряною тривогою.

Ізраїль, який перебуває у стані війни від свого існування і має площу у 22 072 кв/км (для порівняння: Київська область – 28 131 кв/км), розділено на 1700 «зон тривоги». Окремими зонами можуть бути:

  • місто,
  • географічна частина великого міста - схід, захід, північ, південь,
  • село,
  • промисловий район,
  • військові заводи, заводи хімічного виробництва,
  • госпіталі, інші об’єкти.

Тривалість сирени у кожній зоні різна і враховує  максимальний час, за який необхідно перейти у безпечне місце. На більшості територій це 90 секунд, поруч з Сектором Гази - 30, 45, 60 секунд, біля Сектору Гази - 15 секунд (за матеріалами розділу «Системи оповіщення в Ізраїлі» з Мапи повітряних тривог України).

 

Новини по темі: Війна бойова тривога