2025 рік обіцяє українським користувачам мобільного інтернету довгоочікуваний перехід на 4G. Відбудеться це в результаті рефармінгу (процедура заміни радіотехнології, що використовується на виділених оператору зв'язку радіочастотах), під час якого мобільні оператори відключать для користувачів 3G мережі для збільшення ємностей під 4G.
Поступово це почне відбуватися вже на початку цього року. У регіонах, де це почнуть робити, оператори мобільного зв'язку зобов'язані повідомляти мешканцям про відключення цього виду зв'язку. Але відсутність 3G не повинна ніяк впливати на можливість здійснення дзвінків, надсилання повідомлень та використання інших базових послуг. Коротко про відповідає на основні питання, пов'язані з цим переходом.
Почнемо з очевидного: G (generation) означає "покоління". Відповідно, 3G – мережа третього покоління, її швидкість передачі даних від 1 до 3 Мбіт/с. Вона з'явилася в Україні у 2015 році, на 7-8 років пізніше, ніж у країнах Європейського Союзу. Швидкість від 1 до 3 Мбіт/с дозволяє користуватися соціальними мережами або слухати музику із застосунків. Але перегляд відео онлайн вже дещо проблематичний.
4G – це новіша технологія, що дозволяє виходити на швидкісний діапазон від 100 Мбіт/с до 1 Гбіт/с. Тобто кіно йтиме без пауз та «підвисань». Причому високої якості.
4G - дорожча технологія, ніж 3G. Тому не виключаємо, що найближчим часом заплановано зростання цін на використання мобільного інтернету (хоча офіційно оператори про це поки що не заявляли).
Україна, переходячи на 4G, стане в один ряд із 170 країнами-користувачами, щоб не відставати технологічно.
Перевірити підтримку 4G телефону та сім-карти можна, скориставшись спеціальними комбінаціями цифр, які надають мобільні оператори зв'язку.
Щоб здійснити перевірку, потрібно набрати:
П'яте покоління мобільного зв'язку наразі не має стандартів розгортання 5G-мереж. Якщо простими словами, то під цю технологію немає інфраструктури. Але, за різними оцінками та прогнозами, до 2035 року 5G буде не менше ніж у 22 мільйонів користувачів.
До речі, у Китаї вже ведуться розробки щодо розвитку технології 6G.