Завантажити ще

Вірусолог: Можна говорити про епідемію грипу у західних областях

Вірусолог: Можна говорити про епідемію грипу у західних областях
Фото: Поліна Танкілевич/pexels.com

В Україні значно похолоднішало, люди хворіють – у МОЗ повідомляють про зростання захворюваності на ГРВІ та перевищення епідпорогу в західних областях країни, школи закриваються на карантин.

Чи загрожує нам епідемія простудних захворювань, які штами вірусу зараз курсують і які можна вжити методи профілактики, Коротко про розповіла доктор медичних наук, професор, вірусолог Центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України Алла Мироненко.

"Більше половини учнів молодших класів сьогодні не ходять до школи"

- Алло Петрівно, які хвороби зараз загрожують українцям? У МОЗ говорять про зростання захворювань на ГРВІ – наскільки це серйозно?

Алла Мироненко. Фото: Архів Коротко про

Алла Мироненко. Фото: Архів Коротко про

– Так, зараз по всій Україні зросла захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції, але у західних областях – Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Хмельницькій та Чернівецькій – рівні зростання захворюваності більш критичні.

У зв'язку з хворобами багато дітей не ходять до школи. Думаю, можна говорити про те, що у західних областях – епідемія грипу. Чому важко сказати про це впевнено? Через те, що ми точно не знаємо чисельність населення, коректно розрахувати, перевищений епідпоріг чи ні, дуже складно.

Епідпоріг розраховувався, коли ситуація була невійськова і нековідна – тоді кількість населення була іншою. Зараз людей поменшало, але складно сказати точно - наскільки.

Щодо рівня захворюваності, минулий тиждень у порівнянні з позаминулим показав приріст захворюваності на 22%. Якщо говорити про школярів, більше половини учнів молодших класів сьогодні не ходять до школи: усі лежать вдома, хворіють. Близько 30% старшокласників відсутні на уроках. За відчуттями, ми перебуваємо на піку захворюваності.

- А вже зрозуміло, на що захворіли діти?

- З огляду на ПРЛ-зразки, взяті із респіраторного тракту хворих із амбулаторій та госпіталів, половина всіх зразків – це віруси грипу. За останній тиждень вірусу грипу B побільшало, ніж А. Хоча присутній і той, і інший вірус.

Також зустрічаються аденовіруси та риновіруси. Але вони, на відміну від грипу, зазвичай не викликають епідемію.

Зважаючи на те, що в Україні дуже мало людей, які зробили щеплення, ситуація сумна. Адже цього року, як ніколи, збіглися штами, які були у складі вакцин зі штамами, що зараз циркулюють між людьми. Це вдалося з'ясувати ще наприкінці грудня – на початку січня завдяки закордонним партнерам. Тому тим, хто щеплений, боятися не треба.

- Тобто зараз переважно циркулює штам грипу В?

- В останній тиждень грипу B було більше, ніж А. Але до цього превалював грип А H1N1 (найпоширеніший тип грипу, який спричиняє масштабні епідемії. – Ред). Але зустрічалися два типи вірусу А – H1N1, H3N2 та так званий вірус грипу В Victoria.

"Маска допомагає не захворіти, поки її носиш"

- Які профілактичні заходи допоможуть не захворіти на грип?

– Що стосується профілактики, добре допомагають щеплення. Але їх треба було робити ще у жовтні-листопаді. Зараз, якщо людина не щеплена, хворіти їй дуже небажано. Потрібно стежити, щоб не заразитися у громадських місцях.

Як і з ковідом, потрібно носити маску, але при цьому розуміти, що маска захищає лише тоді, коли ви її носите. А якщо у вас вдома є школяр, який може принести грип зі школи, і люди похилого віку, це великий ризик.

- Чи є сенс, якщо не зробив щеплення, для профілактики пити вітаміни чи протизастудні чаї з медом та імбиром?

– Вітаміни підтримують організм. Коли їх вистачає, є ймовірність, що хвороба протікатиме не так важко, але прямого захисту вітаміни не дають. Залишається маска, ретельне миття рук і при перших симптомах захворювання звертатися до лікаря.

- А є якась різниця між симптомами грипу А та В, як вони переносяться?

– У симптомах нічого особливого немає. Звичайна реакція організму - підвищення температури, біль у м'язах, суглобах, слабкість, головний біль, всі симптоми інтоксикації. Також ще кашель – спочатку сухий, потім може бути вологий.

Потрібно стежити, щоб захворювання не переросло у пневмонію. Щоб це зрозуміти, вас повинен послухати лікар - не телефоном, а на особистому прийомі.

- Про грип кажуть, що він небезпечний своїми наслідками. Якими саме?

- Насамперед, ускладнення з боку дихальної системи – пневмонії, бронхіти, бронхіоліти. При грипі В у дітей можуть бути отити, синусити та інше.

Особливо небезпечний грип для людей похилого віку, які мають хронічні захворювання: найчастіше вони загострюються. Це може бути серце, легені, нирки... Як казав наш учитель: грип – така хвороба, де тонко, там і рветься.

- До речі, чи є ризик нової епідемії ковіда?

- Ось ковід значно зменшився. Наприклад, у Дніпрі за тиждень у лабораторії не виявили жодного випадку захворюваності на коронавірус. Минулого тижня через нашу лабораторію пройшло понад 100 зразків - було лише 4 ковіди.

Таким чином, зараз превалює грип, ковід трапляється епізодично.

На тему

Вірус грипу A здатний заражати як людину, так і тварин. До нього, наприклад, належать гучні свого часу «пташиний грип» і «свинячий грип». Епідемії, викликані цим типом вірусу, відбуваються приблизно раз на 2-3 роки. Вірус грипу A легко піддається мутаціям.

Вірус типу B передається лише від людини до людини. Він також може змінюватися. Спалахи захворювань менш масштабні і трапляються раз на 4-6 років.

Є й третій вірус типу C, він вивчений недостатньо. Він передається серед людей, не викликає тяжких форм хвороби.

Інфекція у всіх випадках поширюється повітряно-крапельним шляхом.

Новини по темі: Грип Карантин епідемія