Увечері в понеділок, 17 лютого, Ілон Маск пообіцяв представити світу своє нове творіння, яке він скромно назвав «найрозумніший штучний інтелект на Землі» - чат-бот Grok-3. Терміни випуску чат-бота були змінені - Маск говорив про дату релізу приблизно в 20-х числах лютого, бо йшла завершальна стадія розробки ШІ. Схоже, впоралися раніше – навряд чи світу презентують сиру версію «найрозумнішого ШІ». У чому його унікальність – у матеріалі Коротко про.
Як розповідає видання Decoder, Ілон Маск анонсував появу свого дітища у липні минулого року. За словами бізнесмена, ця модель ШІ навчалася в дата-центрі Gigafactory на суперкомп'ютері Colossus, в якому використовувалися 100 000 чипів Nvidia. Власне, Nvidia, а також інші великі інвестори (AMD і BlackRock) вклали в стартап Маска xAI $6 млрд, при цьому в травні 2024-го було отримано аналогічну суму. І це не все: йдуть переговори щодо фінансування проєкту ще на $10 млрд.
- Grok-3 має дуже потужні можливості для міркувань, тому в проведених нами тестах Grok-3 перевершує всі відомі випущені моделі, - заявив Маск на відеозв'язку, виступаючи на Всесвітньому саміті урядів у Дубаї.
Звичайно, впевненість Маска в собі та своїх виробах – приклад для всіх. Ось у вівторок світ і дізнається, чи вдалося «Гроку-3» обійти, наприклад, той самий OpenAI, який навчився логічно міркувати, або голосно заявлений китайцями Deepseek-r1.
- Іноді мені здається, що він страшно розумний! – запевняє Ілон Маск.
Страшенно розумним виглядає і пояснення слова grok, що дало ім'я новому чат-боту. Це слово вигадав американський письменник-фантаст Роберт Хайнлайн у своєму романі «Чужак у чужій країні» (1961 р.). У романі "грок" - це слово з лексикону марсіан. «Грокнути» для марсіан - значить, зрозуміти до самої основи, вникнути в суть об'єкта, як то кажуть, аж до злиття з ним. Марсіани у Хайнлайна «грокали» будь-який об'єкт, причому цим словом позначали все, що вони робили з цим об'єктом – від «любити» до «знищити»… Загалом, пояснити це поняття дуже важко, краще прочитати книжкуу та згадати ніжну любов Ілона Маска до Марса та можливих марсіан.
Втім, є трохи простіше пояснення, але все одно зав'язане на Хайнлайні. У 80-ті роки минулого століття слово grok увійшло до лексикону програмістів і стало означати «професійне володіння комп'ютерним кодом». Тобто IT-фахівці займаються саме «гроканням». А найвищий ступінь "гроку" – це створення штучного інтелекту. Так що тут все простіше і зрозуміліше.
Прабатько третьої версії чат-бота – Grok – побачив світ у листопаді 2023 року як продукт для обраних – платних користувачів Х Premium. Менше ніж за рік з'явилися версії Grok-1.5 та Grok-2 з Grok-2 mini. Поступово чат-бот освоював як відповіді на запитання, так і генерацію зображень, вебпошук, розпізнавання PDF-файлів, перетворення тексту на зображення тощо.
Чат-бот у своїх перших версіях вирізнявся веселим характером із ноткою бунтарства. Тож коли його попросили відповісти на запитання «Коли доречно слухати різдвяну музику?», він відповів у вульгарній манері: «Коли завгодно, чорт забирай», додавши, що ті, хто не згоден, повинні «засунути собі в дупу льодяник і займатися своїми справами». Пізніше цей режим «дотепності» був вилучений, хоча в пресі звучали претензії, що Grok видає дещо агресивні відповіді на запит користувача.
Розробники кажуть, що третя версія «Гроку» і розумніша, і інтелігентніша, ніж її попередні версії. Однією із ключових особливостей Grok-3 стало запровадження циклів зворотного зв'язку з людьми та контекстного навчання. Тобто модель отримує прямий зворотний зв'язок від рецензентів-людей – це допомагає покращувати її відповіді, а також адаптує реакції чат-бота залежно від контексту попередніх взаємодій та намірів користувача. За словами Маска та представників xAI, ці покращення дозволять Grok-3 значно скоротити кількість помилкових відповідей та підвищити логічну точність.
Маск вважає, що Grok-3 може стати останньою моделлю, яка перевершить всіх своїх попередників у галузі штучного інтелекту.
Водночас нагадаємо, не хто інший, як Ілон Маск неодноразово виступав із попередженнями, що штучний інтелект становить небезпеку для людської цивілізації. Однак залучені Маском мільярдні інвестиції в його проєкт «найрозумнішого ШІ» та його ж, Маска, наполегливе прагнення ці інвестиції збільшити, говорять про переважання у бізнесмена фінансового інтересу, а не етичних дилем. Та й усю свою кампанію з розробки ШІ він запустив у липні 2023 року - відразу після того, як підписав відкритий лист, у якому закликає призупинити розробку потужних моделей штучного інтелекту.