2 квiтня
Завантажити ще

Сказати «привіт» і «допоможи» очима: як працює застосунок EYA для тих, хто не може розмовляти

Сказати «привіт» і «допоможи» очима: як працює застосунок EYA для тих, хто не може розмовляти
Фото: з архіву сім’ї Рильських

Є люди - і дорослі, і діти, які з певних причин не можуть спілкуватися або мають з цим великі труднощі. Як же тоді порозумітися? Наприклад, за допомогою вітчизняного застосунку для будь-яких девайсів EYA. Про сам застосунок, особисту історію його розробників Сергія та Іванни Рильських, а також те, де можна завантажити програмку і як вона працює - читайте в матеріалі Коротко про.

«Для нас це особиста історія»

Засновника стартапу Сергія Рильського на розробку надихнула його донька, яка має церебральний параліч. Фото: з архіву сім’ї Рильських

Засновника стартапу Сергія Рильського на розробку надихнула його донька, яка має церебральний параліч. Фото: з архіву сім’ї Рильських

Уявімо ситуацію: раптом зникло усне мовлення. Тепер не можемо сказати «привіт» друзям, обговорити останні політичні події у світі з колегами чи прокоментувати нові меми. На жаль, це не страшилка, а реальність дорослих і дітей з аутизмом, ДЦП, тих, які пережили інсульт, військових, які втратили здатність використовувати мову для спілкування після важких поранень на фронті. І список таких людей величезний.

В таких випадках на допомогу приходить альтернативна і додаткова комунікація (АДК). Це текстові повідомлення, жести, вираз обличчя, дотик, жестова мова, піктограми, малюнки, додатки з символами та пристрої для генерації мовлення тощо. Тобто АДК може мати різні форми.

АДК надзвичайно популярна за кордоном. Там вже існує чимало застосунків для смартфонів і планшетів, за допомогою яких людина з аутизмом чи інсультом може спілкуватися. Та є значний мінус – вартість такої програмки. Ціна стартує від кількох тисяч доларів США. Нещодавно з’явився такий застосунок і в Україні. Але безкоштовний. Розробники EYA – Сергій та Іванна Рильські.

Іванна Рильська. Фото: з архіву сім’ї Рильських

Іванна Рильська. Фото: з архіву сім’ї Рильських

- Для нас це особиста історія, - розповідає Коротко про Іванна Рильська. – Наша 5-річна донька Яринка має ДЦП. Саме той вид, коли дитина інтелектуально збережена, але має хаотичні рухи. Вона не говорить. Лікарі нам порадили використовувати альтернативну комунікацію. Ми почали шукати варіанти АДК.

Через деякий час Яринка отримала спеціальний айтрекер, за допомогою якого можна спілкуватися очима. Це виглядає так: дитина дивиться на картинку, і картинка озвучується.

Та все ж пристрій має чимало програмних недоліків, до того ж габаритний, його неможливо взяти з собою на прогулянку, потребує додаткового обладнання. А ще шалено дорогий: приблизно 15 тисяч доларів США. Щоправда, Яринка отримала його безкоштовно в рамках проєкту ЮНІСЕФ разом з Львівським центром соціальних послуг та реабілітації «Джерело».

- Мій чоловік Сергій – програміст, запропонував зробити власний застосунок для АДК, і через деякий час з’явилася наша сімейна розробка EYA, - розповідає Іванна. – Наш стартап навіть переміг в бізнес-акселераторі WinWin Deep Tech Accelerator від Фонду ефективного керування уряду Великої Британії, отримав грант у 10 тисяч доларів США на розвиток, щоб розширити тестову базу пристроїв і прискорити впровадження ШІ-функціоналу.

Спілкуватися очима

Застосунок не потребує спеціального девайсу, його можна завантажити на смартфон, планшет чи стаціонарний комп’ютер. Серед сотень картинок користувач може обирати тему розмови. Наприклад, «допоможи», «хочу гуляти» або «мені болить».

Картинки можна обирати, натискаючи на них пальцями. Або ж очима. Щоправда, тут є нюанс: спілкуватися поглядом з допомогою EYA можна лише на гаджетах, які мають вісімнадцятий випуск операційної системи iOS від Apple. Працювати очима так само легко, як звичайні людині натискати на кнопки комп’ютерної миші. Тобто дорослий чи дитина з особливостями пильно дивиться на картинку і йде озвучка. Також очима можна гортати малюнки на екрані.

І все це безкоштовно. Так вирішило подружжя. А от додаткові функції будуть платними.

- Ми навіть провели опитування і з’ясували, що люди готові платити приблизно 300 грн в місяць за певні додатки, - уточняє Іванна. - Наприклад, за кращі голоси, озвучку. Сюди ж відносимо можливості штучного інтелекту, який може скласти якийсь набір слів в правильне речення. Або той же ШІ підбиратиме слова під певну тему. Наприклад, дитинка прокинулася, і ШІ вже підготував список слів для ранку: доброго ранку, сніданок, прогулянка і т.д. Такий собі помічник.

Програма проста та максимально доступна у використанні. Фото: Інстаграм стартапу EYA

Програма проста та максимально доступна у використанні. Фото: Інстаграм стартапу EYA

Математичні приклади з EYA

Рильські отримують чимало запитів щодо EYA. Найчастіше, звісно, від батьків дітей з інвалідністю. Часто тати і мами просять навчити їхніх малюків користуватися застосунком. Сергій та Іванна такі навчання не проводять, але деякі моменти користування пояснюють на своїй сторінці в Інстаграм. Окремо радять батькам дітей-аутистів проконсультуватися щодо EYА зі спеціалістом, тому що така малеча має зрозуміти, в якій послідовності виводити картинки на екран.

- Ми відповідаємо на всі запитання, стараємося допомогти з технічної сторони, - уточняє Рильська. - Маємо дуже багато запитів про застосунок від українців, які мешкають за кордоном. Там альтернативна комунікація більш розвинута, аніж в нас. Наш застосунок «спілкується» українською мовою. Були запити додати до застосунку польську, щоб дитина могла вдома українською спілкуватися, а в садку польською. Зараз EYA має ще й німецьку, італійську, іспанську мови. Але ми продовжуємо щодня вдосконалювати застосунок.

- Яким чином можна завантажити ваш застосунок? - запитуємо.

- Поки що через посилання на нашій інстаграм-сторінці - відповідає Іванна. – Там є пояснення, як це зробити. Але, знову ж таки, розробляємо мобільний застосунок, який можна буде скачати на тому ж PlayMarket.

Саме зараз подружжя оформляє авторські права та іншу документацію на EYA.

А тим часом донька Рильських, Яринка, активно користується розробкою батьків.

- Донька готується до школи, і їй дуже подобається складати математичні приклади з EYA, - каже Іванка. – Керувати очима поки не хоче, старається робити це рукою. Тут вже я допомагаю, підтримую її руку. До речі, вже думаємо про навчальну тематику в застосунку. Наприклад, в школі дитина проходить якусь тему, а вдома зможе повторити матеріал за допомогою тестів, які склав той же ШІ.

Яринка першою тестує усі ноу-хау EYA. І, як обіцяє Іванна, вже через деякий час дівчинка з допомогою застосунку сама робитиме замовлення в кав’ярні. Звісно, відеозвіт буде на сторінці стартапу EYA в інстаграмі.