18 квiтня
Завантажити ще

Голубовська попередила про ріст кількості випадків ятрогенного ботулізма

Голубовська попередила про ріст кількості випадків ятрогенного ботулізма
Фото: facebook.com/ogolubovska

В Україні та світі все частіше фіксується зростання кількості хворих на ятрогенний ботулізм внаслідок косметологічних процедур. Діагноз встановити не так просто (багато атипових симптомів), лікування остаточно не розроблено, реконвалесценція буває дуже тяжка та тривала, повідомила завкафедрою інфекційних хвороб у Національному медичному університеті ім. Богомольця, заслужений лікар України Ольга Голубовська.

- Зазвичай цей стан спровокований застосуванням неякісних препаратів сумнівного походження в косметології, іноді навіть не лікарями. Тож звертайте увагу, друзі, чим проводяться відповідні процедури та хто їх робить, - зазначила Голубовська.

Вона наголосила, що клінічні симптоми можуть зʼявлятись протягом декількох місяців після процедури, коли хворі «вже навіть забувають та не повʼязують свій стан з косметологічними або, рідше, лікувальними процедурами».

- Окрім офтальмоплегічного, дисфагічного синдромів та мʼязевої слабкості може бути тривожність, дратливість, безсоння, - наголосила лікар.

За її даними, зафіксовані випадки «хвилеподібного» перебігу захворювання після повторного введення ботулотоксину. Також був випадок, коли ін'єкції ботулотоксину сприяли виявленню субклінічного міастенічного синдрому Ламберта-Ітона (рідкісного аутоімунного захворювання, пов'язаного з порушенням нервово-м'язової передачі).

Голубовська наголосила, що оскільки рішення про введення сироватки/імуноглобуліну вирішується індивідуально, то на момент встановлення діагнозу токсин часто вже може бути недоступним до нейтралізації.

Ятрогенний ботулізм виникає внаслідок медичних процедур, пов'язаних із введенням ботулінічного токсину (ботокса) в терапевтичних або косметичних цілях. Серед симптомів захворювання – невиразна мова та утруднення ковтання, задишка та слабкість у кінцівках. Випадки захворювання пов'язані насамперед із перевищенням дози введення, порушенням умов зберігання та використання несертифікованих препаратів.