У військових вищих навчальних закладах (ВНЗ) України на 20% збільшено держзамовлення – держава потребує військових фахівців. Поточна війна змушує профільні військові заклади переглядати умови прийому, залишивши без змін вимоги до показників здорового тіла та здорового духу. Коротко про - про те, як проходить набір абітурієнтів, які побажали пов'язати своє життя із захистом Батьківщини.
Міністерство оборони заявило днями не тільки про зростання кількості бюджетних місць у військових навчальних закладах, а й про збільшення грошового забезпечення майбутніх курсантів (8000 гривень для курсантів 1-2-х курсів і до 20 000 грн - для 3-4-курсників з відмінними оцінками), що має залучити абітурієнтів будь-якої статі до лав захисників Батьківщини.
До речі, минулого року жінки склали майже п'яту частину всіх зарахованих на навчання, причому вступали на абсолютно рівних правах на ті самі спеціальності, що й чоловіки.
Процес вступу до військового закладу має свої особливості, оскільки, крім академічних знань, абітурієнти мають продемонструвати фізичну підготовку, психологічну стійкість та відповідність суворим вимогам. Для початку: вік – від 17 до 30 років, повна загальна середня, професійна або вища освіта (це випускники коледжів, професійних училищ та університетів), а також відсутність військових звань офіцерського складу.
Окрім документів про закінчення навчальних закладів, кандидати мають надати довідки про медогляд військово-лікарської комісії, пройти психологічне тестування та скласти тести на рівень фізичної підготовки.
Останніми роками у військових навчальних закладах стає дедалі більше дівчат-курсантів. Фото: dnuvs.ukr.education
Подати документи до вищих військових навчальних закладів та ліцеїв України у 2025 році можна або через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) або безпосередньо до ВНЗ.
До 1 червня можна було подати документи через ТЦК (вони приймалися з 1 січня). Абітурієнти писали заяву на ім'я начальника ТЦК, в якій вказували особисті дані, назву ВНЗ, код спеціальності, спеціалізація та предмети НМТ, які на той момент тільки-но планував здавати абітурієнт (або вже здав, оскільки зараховуються результати НМТ 2022-2025 рр.).
Крім заяви, до пакету документів входять:
ТЦК зазвичай проводить попередній відбір кандидатів, перевіряє документи та оформляє особову справу. Після цього документи передаються до приймальної комісії ВНЗ, яка до 15 липня ухвалює рішення про виклик на вступні випробування або про відмову.
Для тих, хто не може подати документи через ТЦК (наприклад, особи з тимчасово окупованих територій чи прифронтових зон) або терміни подачі пропущені, є можливість звернутися до приймальної комісії ВНЗ безпосередньо. Практично всі із 18 установ військової освіти України проводять вступну кампанію до початку чи середини липня.
Абітурієнт подає такий же пакет документів, що й через ТЦК, особисто, поштою або електронною поштою. Тільки до списку додається ще один пункт – результати НМТ. ВНЗ самостійно проводить оформлення особової справи, а також видає направлення на медичний огляд та психологічне обстеження. З цього року направлення на військово-лікарську комісію можна отримати через додаток «Резерв+», що значно спрощує та прискорює процес.
Після проходження медогляду та психологічного тестування документи розглядаються приймальною комісією.
Для вступу до військових ВНЗ абітурієнти обов'язково проходять тестування з фізичної підготовки відповідно до нормативів ЗСУ.
Точні нормативи можуть змінюватися залежно від ВНЗ та спеціальності. Абітурієнтам рекомендується заздалегідь заглянути на сайт обраного закладу та дізнатися про вимоги з фізкультурних тестів.
Абітурієнти мають право обрати спосіб складання вступних іспитів: подавати результати НМТ 2022-2025 років або скласти вступні випробування з конкурсних предметів безпосередньо у навчальному закладі. Точний час та місце проведення випробування повідомлять у ТЦК або у приймальній комісії навчального закладу, оскільки значна частина інформації про абітурієнтів, вступ та навчання у військових закладах України засекречена зі зрозумілих причин.
На підставі результатів НМТ можуть вступати військові строкової служби, резервісти, цивільна молодь. Військові-контрактники - за результатами випробувань. На заочну форму навчання за цивільними спеціальностями на бюджетні місця приймаються особи рядового, сержантського та старшинського складу, які служать за контрактом.
Кожен ВНЗ самостійно визначає мінімальний конкурсний бал, але однозначно він буде не меншим за 100+. Графіки проведення вступних випробувань можна дізнатися на сайтах ВНЗ. Зарахування абітурієнтів буде проведено не пізніше 1 серпня. Рейтингових списків у відкритому доступі не буде – вся інформація буде надіслана на електронну пошту або її нададуть телефоном.
Після 1 серпня абітурієнт подає оригінали документів до ВНЗ та підписує контракт на проходження військової служби (на навчання) з Міністерством оборони України. Відтепер усе буде по-справжньому: проживання у казармах, суворий розпорядок дня, відпрацювання практичних навичок поведінки зі зброєю, тактики, фізпідготовки тощо. Після закінчення навчання випускники отримають звання молодшого лейтенанта чи сержанта (залежно від рівня освіти) та будуть відправлені на службу до відповідних силових структур.