5 липня в Україні - День звільнення Краматорська та Слов'янська від російської окупації. Віряни вшановують пам'ять святого преподобного Атанасія Атонського. До Нового року залишилося 179 днів.
5 липня в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Афанасія Афонського. Народився 920 року в місті Трапезунті над Чорним морем у Малій Азії. Після закінчення навчання він став професором у Царгороді. Коли Атанасій познайомився зі святим Михаїлом Малеєном, то вступив до монастиря до Кимінаса, що в Бітинії. Незабаром він потайки втік на гору Афон, де 961 року збудував перший монастир і став настоятелем 58 спільнот ченців. Афанасій вів строге життя, суворо відокремившись від світу, Афанасій Афонський, батько упорядкованого чернечого життя на Афоні, заснув 1003 року.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день. Наприклад, дивилися, який сьогодні день: місяць на небі яскравий — осінь буде теплою і сухою; вранці веселка — піде дощ, вдень — до сильного вітру; місяць світить наче зеленуватим світлом — дощитиме; крапельки вологи з'явилися на листі клена — чекайте на затяжні дощі через два дні.
Цей день в давнину був пов'язаний з Місяцем, тому практично всі традиції стосувалися цього небесного тіла. Наприклад, ввечері виходили надвір і спостерігали за ним, щоб дізнатися, якою буде погода чи урожай.
Сьогодні іменини святкують Афанасій, Василь, Сергій, Степан, Ганна, Варвара та Єлизавета. Талісманом людини, народженої 5 липня, є корал. Органогенні мінерали, скелети колоній деяких морських організмів. В давнину вірили, що корал є символом щастя та безсмертя.
1054 — в сузір'ї Тельця вибухнула зірка, створивши величезну супернову, видиму на Землі протягом 23 діб вдень і 633 діб вночі. Явище викликало величезну паніку в різних країнах.
1439 — підписано Флорентійську унію про об'єднання Православної та Католицької Церков під владою Римського Папи. Її підписали на Флорентійському соборі, Православну церкву представляв митрополит Київський Ісидор.
1687 — опубліковано першу фундаментальну працю Ісаака Ньютона «Прінсипа».
1809 — Битва під Ваграмом.
1841 — Томас Кук відкрив перше у світі туристичне агентство.
1865 — у Лондоні засновано благодійницьку організацію «Армія Спасіння».
1866 — Від холери помер Йосип Гладкий — останній кошовий Задунайської Січі.
1919 — після 9-годинного бою війська УНР зайняли Жмеринку. Червоноармійці, відступаючи, підірвали тунель і зіпсували 36 паровозів.
1939 — у Миколаєві здано в експлуатацію міську каналізацію — на будівництво важливого для міста об'єкта витрачено 4 млн руб.
1941 — у Кракові німецькою поліцією заарештований і депортований до Берліна провідник Організації Українських Націоналістів Степан Бандера.
1946 — вперше показали людям купальник-бікіні.
1954 — Елвіс Преслі записав свою першу пісню That's All Right, Mama.
1965 — у м. Калуш (Івано-Франківська область) став до ладу хімічно-металургійний комбінат.
1965 — у м. Києві розпочато будівництво нового житлового масиву Оболонь.
1974 — у м. Лозанна (Швейцарія) Українська РСР підписала Всесвітню поштову конвенцію.
1978 — в Москві відкрилась дев'ята сесія Верховної Ради СРСР дев'ятого скликання, на якій було прийнято Закон СРСР про Раду міністрів СРСР, Закон СРСР про порядок укладання, виконання і денонсації міжнародних договорів СРСР, Закон СРСР про вибори до Верховної Ради СРСР.
1985 — Сергій Бубка переміг на міжнародних змаганнях з легкої атлетики у стрибках з жердиною у Брюсселі з результатом 580 см.
1991 — Верховна Рада УРСР ухвалила заяву про безпідставність територіальних претензій Румунії до України стосовно Північної Буковини та Подунав'я.
1994 — в Інституті підготовки кадрів Служби безпеки України відбувся перший випуск слухачів.
1994 — 809 населених пунктів у семи областях України залишилися без електропостачання внаслідок урагану. Завдано значних збитків населеним пунктам і посівам.
2014 — українські війська звільнили місто Краматорськ та звільнили місто Слов'янськ від бойовиків маріонеткової ДНР.