У Британії народилося вісім здорових немовлят за допомогою експериментальної методики, яка використовує ДНК трьох людей, щоб допомогти матерям уникнути передачі своїм дітям рідкісних, важких захворювань. Про це пише CNN.
Основна ДНК людини знаходиться в ядрі клітини, але частина ДНК є також у мітохондріях. Мутації мітохондріальної ДНК можуть викликати серйозні захворювання у дітей, такі як м’язова слабкість, судоми, затримка розвитку й навіть смерть. Під час екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) зазвичай виявляють такі мутації, але іноді вони залишаються непоміченими.
У 2023 році вчені розробили метод, що дозволяє уникнути проблеми - здорові мітохондрії беруть із донорської яйцеклітини, куди переносять генетичний матеріал матері, видаляючи при цьому основну частину ДНК донорської клітини. Перші діти, зачаті таким способом, вже народилися.
Цей метод означає, що ембріон має ДНК від трьох людей - яйцеклітина матері, сперматозоїд батька і мітохондрії донора. Його використання стало можливим після зміни законодавства у Великій Британії у 2016 році. Метод також дозволений в Австралії, але заборонений у багатьох інших країнах, зокрема у США.
Експерти з британського Університету Ньюкасла та австралійського Університету Монаша опублікували в журналі New England Journal of Medicine результати свого дослідження. Вони застосували нову техніку у запліднених ембріонах 22 пацієнток, вісім із яких народили здорових дітей без мітохондріальних хвороб. Одна жінка ще вагітна.
У Великій Британії кожна пара, яка хоче народити дитину за допомогою донорських мітохондрій, повинна отримати дозвіл на це від національного регулятора у сфері фертильності. Станом на цей місяць, 35 пацієнтам було офіційно дозволено скористатися цією методикою.