25 листопада
Завантажити ще

Україна - частина плану "Глобальної Британії": що чекати від візиту Зеленського до Лондона

Україна - частина плану
Фото: президент.gov.ua

Посол України в Великобританії Вадим Пристайко заявив, що президент Володимир Зеленський в кінці поточного місяця здійснить офіційний візит до цієї країни.

«Найближчим часом ми очікуємо делегацію на чолі з президентом. В кінці цього місяця », - сказав глава дипмісії. За словами Пристайко, в ході візиту заплановано засідання, на якому відбудеться «стратегічний діалог» між двома країнами.

Відносини зміцнюються

Після виходу Британії з Євросоюзу у неї склалися успішні зв'язки з Україною. Під час візиту Володимира Зеленського в Британію в минулому році було підписано Угоду про політичну співпрацю, вільну торгівлю і стратегічне партнерство, яка замінить Угоду про асоціацію в торгівлі з Британією після Brexit. І тепер обидві країни будуть реалізовувати її на практиці.

Ця угода встановить стратегічне партнерство між Україною і Великобританією. В Англії з'явилася посада спеціального посланника прем'єр-міністра з питань торгівлі з Україною. Одним з результатів цієї домовленості став кредит на 1,25 млрд фунтів стерлінгів, який Київ отримав на розвиток збройних сил, зокрема ВМС.

Британія посилює український флот

Лондон став відчутно більше допомагати Україні, щоб підвищити її обороноздатність, особливо на морі. Великобританія передає нам ракетне озброєння і військові кораблі. Країни уклали угоду про спільне будівництво бойових кораблів для українських Військово-морських сил. Угода також передбачає участь Великобританії в будівництві двох баз для українських ВМС - «Очаків» і «Бердянськ», яке планується завершити до 2024 року.

Надалі українські корабельні отримають британські технології з будівництва кораблів. «Найближчим часом буде придбано два вже діючих кораблі, вони відразу підуть до складу ВМС, буде розпочато роботу з будівництва двох військово-морських портів, буде розпочато будівництво кораблів меншого класу в Україні і Великобританії», - пояснив посол Пристайко.

- Британія зараз - один з найближчих союзників України. У нас вирішене питання про будівництво двох військово-морських баз, які будуватиме Великобританія. Вона ж дає нам кредит на це. Будуються катери для нашого москітного флоту, ідею якого, до речі, Києву запропонували британці. У нас дуже широкий спектр співпраці з Британією. Вони беруть участь в наших навчаннях. І в питаннях допомоги Україні Британія вже навіть конкурує з США. На відміну від тих же Німеччини і Франції, які схиляють Київ виконувати Мінські угоди за алгоритмом Москви, - пояснив «КП в Україні» експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов.

Лондон прагне повернути собі статус світового гравця

Ця допомога є частиною стратегії «Глобальна Британія», яку Борис Джонсон озвучив ще напередодні виходу з ЄС. Лондон хоче собі повернути позицію впливового світового гравця.

Сьогодні в Європі формується нова вісь впливу - Британія - Туреччина

Основні конкуренти і противники Британії - це Росія і Китай. Тому зближення між Лондоном і Києвом в сфері оборонного співробітництва посилюватиметься. Багаторічні програми будівництва флоту для України - найяскравіший тому приклад.

- Сьогодні в Європі формується нова вісь впливу - Британія - Туреччина. Ці держави намагаються впливати на країни пострадянського простору. Україна вписується в цей тренд. З обома країнами у нас є військові контракти. Тому на порядку денному візиту Зеленського до Лондона буде сфера військово-морського співробітництва та інвестиції. У Британії після виходу з Євросоюзу, на відміну від Німеччини і Франції, розв'язані руки в плані військового співробітництва з Україною. Це влаштовує Київ, так як британська альтернатива є певною противагою осі Німеччина - Франція, які останнім часом збайдужіли до України і схиляються до співпраці з Росією. А Британія, навпаки, вважає Москву своїм опонентом, - пояснює експерт-міжнародник Антон Кучухідзе.