25 листопада
Завантажити ще

Навіщо серби-сепаратисти Боснії та Герцеговини хочуть власну армію

Навіщо серби-сепаратисти Боснії та Герцеговини хочуть власну армію
Фото: facebook.com/EUFORBiH

Як повідомило британське видання The Guardian, верховний представник у Боснії та Герцеговині (БіГ) Крістіан Шмідт у доповіді ООН попередив, що країні загрожує неминуча небезпека розпаду та існує реальна перспектива повернення до конфлікту.

Це, за його словами, спричинено тим, що сербські сепаратисти хочуть створити свою власну армію, розділивши національні збройні сили Боснії та Герцеговини на дві частини. А це означає, що треба буде відкликати миротворців ООН.

Нині міжнародні миротворчі обов'язки у Боснії покладено сили ЄС Eufor чисельністю 700 людина. НАТО зберігає офіційну штаб-квартиру в Сараєво.

У документі Крістіан Шмідт застерігає, що Боснія стоїть "перед найбільшою екзистенційною загрозою за повоєнний час".

«Якщо збройні сили БіГ поділяться на дві чи більше армій, рівень міжнародної військової присутності слід переглянути. Недостатня реакція на поточну ситуацію поставить під загрозу Дейтонську угоду, а нестабільність у БіГ матиме наслідки для регіону загалом. Перспективи подальшого розколу та конфлікту дуже реальні», - каже представник Заходу.

Сербія та Росія підтримують сепаратистів

У вересні-жовтні 2021 року голова президії Боснії та Герцеговини від боснійських сербів Мілорад Додік заявляв, що має намір створити армію Республіки Сербської та вивести її із загальнодержавних установ Боснії та Герцеговини. За його словами, армія може бути створена «протягом кількох місяців».

Додік також пригрозив, що якщо Захід спробує втрутитися військовим шляхом, він має «друзів», які підтримають Республіку Сербську, і це Сербія та Росія. Москва також відмовляється визнати мандат Високого представника Крістіана Шмідта та його висновки.

А поліція боснійських сербів уже провела «контртерористичні» навчання на горі Яхоріна, звідки сербські сили бомбардували Сараєво під час облоги 1992-95 років. Високий представник заявив, що можливі сутички між національними правоохоронними органами Боснії та поліцією боснійських сербів.

США стежать за розвитком ситуації

Після закінчення конфлікту на Балканах в 1995 Боснія складається з двох напівнезалежних частин - керованої сербами Республіки Сербської та Мусульмано-хорватської федерації. Вони пов'язані центральними установами, у тому числі спільною президією та об'єднаною армією.

Спільна президія Боснії та Герцеговини складається з православних сербів, хорватів-католиків та боснійських мусульман. Президія є командувачем збройних сил країни. Боснійська армія налічує близько 10 000 військових та цивільного персоналу. Це формування сприймається як життєво важливий крок шляху до територіальної цілісності Боснії.

Лідер боснійських хорватів Желько Кошміч назвав плани Додіка «злочинним актом повстання». А заступник помічника держсекретаря США Габріель Ескобар заявив минулого тижня, що Штати працюють із ЄС, щоб «забезпечити наслідки будь-яких незаконних чи дестабілізуючих дій» у Боснії.

Серби почуваються ущемленими, але конфлікту не буде

- Я не бачив загрози нового конфлікту у цій країні. Йдеться про спробу законодавчого врегулювання можливості створення сербської армії. Її піднімає місцевий лідер сербів Додік, який зараз входить до спільної президії країни, що складається з представників сербів, хорватів та боснійських мусульман, - розповів «КП в Україні» політолог Кость Бондаренко, який днями повернувся з Боснії та Герцеговини.

Але питання протистояння, за його словами, таки залишається гострим.

- Серби почуваються досить ущемленими в Боснії та Герцеговині, а мусульмани набагато активніші у політичному та суспільному житті, - пояснює експерт. Тому питання створення сербської армії деякі європейські експерти розглядають як перегляд Дейтонських угод. - Усі сторони переговорів розуміють, що вони мають тимчасовий характер і не вирішують усіх питань міжнаціональних відносин у країні.

Довідка Коротко про

Дейтонська угода (загальна рамкова угода про мир у Боснії та Герцеговині) - угода про припинення вогню, поділ ворогуючих сторін та відокремлення територій, що поклала край громадянській війні в Республіці Боснія та Герцеговина 1992-1995 рр. Узгоджено 21 листопада 1995 року на військовій базі США у Дейтоні (штат Огайо). Підписано 14 грудня 1995 року в Парижі президентом Боснії та Герцеговини Алією Ізетбеговичем, президентом Сербії Слободаном Мілошевичем та президентом Хорватії Франьо Туджманом.

Передбачалося, що держава Боснія та Герцеговина має складатися з двох частин – Федерації Боснії та Герцеговини та Республіки Сербської. Столицею залишилося місто Сараєво.