29 листопада
Завантажити ще

Співзасновник «Азова» Сергій Коротких: Із Шереметом ми були друзями. Він єдиний, хто чесно писав про мене

Співзасновник «Азова» Сергій Коротких: Із Шереметом ми були друзями. Він єдиний, хто чесно писав про мене
Фото: Григорій Константинов

Якщо почитати у Вікіпедії про Сергія Коротких – то дух перехоплює. У Росії його називають «нацистом», «націоналістом» і навіть «вбивцею». В Україні звинувачують – ні багато ні мало  – у роботі на російські спецслужби. Незважаючи на такі «ярлики», Коротких не затримано, вільно ходить вулицями та дивується журналістам, на чиї статті посилається Вікіпедія: мовляв, пропонував їм дати коментар, але ті відмовилися. Може це інтерв'ю проллє світло на деякі факти з біографії Сергія Коротких.

Під Маріуполем потрапили в засідку та взяли в полон міністра

- Сергію, ви народилися в Росії, потім переїхали до Білорусі, зараз перебуваєте в Україні. Чому так покидало?

- У Білорусі я опинився з дуже буденної причини: батьки розлучилися, мама поїхала додому до своєї мами – моєї бабусі.

Покидало мене, швидше, у дорослому віці. Білорусь у якийсь момент стала для мене маленькою та нудною країною, я хотів розширити свої можливості. А в Україну приїхав і залишився тут у 2014-му – на хвилі Майдану.

Щоправда, спочатку я приїхав до Києва восени 2013 року. На Майдані все тільки розпочиналося, і це мене не вразило. Вирішив податися на Кубу на кілька місяців.

З інтернетом на Кубі тоді були великі проблеми, доступу до новин майже не було. Пам'ятаю, як 20 січня я купив за якісь божевільні гроші дві години доступу до Wi-Fi, зайшов у мережу та прочитав новини з України. Відразу почав збиратися, прилетів до Мінська, а звідти вже до Києва.

– І які були враження?

- Дія, подія, соціально-психологічний феномен, масове піднесення... Вражень було багато. Зрозуміло, що країна змінюється, і я вирішив залишитися. Весною зблизився з Андрієм Білецьким – політичним ув'язненим за Януковича. Нас познайомив якийсь кумедний хлопчина з Майдану, зараз він байкер… Не пам'ятаю вже навіть, як його ім'я.

– Вас називають одним із творців добровольчого батальйону «Азов».

- Так і є. Ми почали спілкуватися з Білецьким, їздили до Харкова, Одеси. Наприкінці квітня поїхали до Маріуполя. На той момент я був більше у ролі спостерігача, військового туриста - писав щось у фейсбуці.

А 5 травня ми потрапили до засідки, довелося відстрілюватися. І якось так вийшло, що за одним ходом захопили в полон тодішнього міністра оборони «ДНР» Ігоря Хакімзянова.

- Звідки у вас була зброя на той момент?

- У мене її не було. Зброю видали «Азову», коли оформляли його як міліцейський підрозділ. За пару днів до 5 травня я пояснював хлопцям, як поводитися, якщо потрапили в засідку. І ось несподівано вийшло «практичне заняття».

Наша машина у колоні була першою. Зі мною були два «азовці» - співробітник міліції зі зброєю та водій Алекс, у якого теж був автомат. Нам удалося проскочити, але напали на другу машину. Водій трохи розгубився, я вихопив у нього автомат і говорю: треба відбивати хлопців! Ми вдарили їм у фланг і, як бачите, вдало. Навіть міністра захопили у полон. Потім його по всій країні возили, а у 2016 році обміняли.

- Але ж питань не виникало на той момент, що іноземний громадянин робить у зоні бойових дій?

- На той момент у країні був хаос, державні інститути нічого не представляли. Ми потрапили в засідку тому, що на нас навів супротивника пост міліції.

- За однією з версій, вам особисто тоді  протегував Арсен Аваков.

- Ні. Авакова я вперше побачив у грудні 2014 року. А з його сином познайомився під Слов'янськом. Олександр також був у складі міліцейського добробату, здається, «Київ-2». Він перший підійшов до мене, привітався, сказав, що чув. Я тоді не знав, чий Сашко син.

Сергій Коротких до подій Революції Гідності приєднався у січні 2014 року. Фото: Григорій Константинов

Сергій Коротких до подій Революції Гідності приєднався у січні 2014 року. Фото: Григорій Константинов

Свинки для Порошенка – моя ідея

– Про «Азов» багато розмов. Що дуже жорстка дисципліна, жорстокі покарання за порушення, суворі іноземні інструктори. І взагалі це «машина для вбивства».

- А що в цьому поганого? Це військовий підрозділ. Чи має бути у військовому підрозділі дисципліна? Так. Чи мають бійці проходити навчання? Так. Чи повинні каратися порушники? Так. А у воюючій Україні немає навіть штрафбатів.

Докір у чому? Це має бути гордістю. « Азов » – наші найкращі військові. Або як мінімум одні з найкращих.

Про іноземних інструкторів – це брехня. А щодо іншого… Ну так, кістяк «Азова» складали люди такого плану, як я – футбольні хулігани, праві радикали. Але ви візьміть спецназ будь-якої країни, тих самих американських «морських котиків». Теж виявиться, що хтось із свастикою колись фотографувався. В молодості чого не бувало.

У мене немає фотографій зі свастикою, а так би тикали. Але я не засуджую тих, хто має. Сфотографуватися зі свастикою – це виклик суспільству. А піти помирати за це суспільство – це виклик самому собі.

- Ходять чутки, що на заводі "Атек", де базується "Азов", роблять нелегальні танки...

- На «Атеку» танків ніколи не було і немає. Там було конструкторське бюро «Арей», яке під час активних бойових дій розробляло сучасну бронетехніку. Зараз там для "Азова" виготовляють баггі – легкі каркасні автомобілі. Так це добре, що є конструкторське бюро, яке робить необхідні для фронту речі. Баггі є у всіх арміях. Вони малопомітні, легкі та швидко стартують. Дуже зручні для розвідки, пересування, вивезення поранених.

– У складі «Азова» є іноземні громадяни?

Добровольці – це подарунок будь-якій країні, їм потрібно спрощувати життя і давати можливість робити військову кар'єру. А у нас із цього намагаються створити монстроподібне явище.

- Ну, і в чому питання? Українським законом це дозволено. І це є прогресивна практика. Найпростіший спосіб отримати громадянство в Америці – піти за неї повоювати. Бажано у «гарячих точках». Якщо тебе вбили, жодна американська мати не заплаче. Плакатиме гватемальська чи філіппінська мама, для них це горе. Але для Америки – добре.

Так кожна українська мама має спасибі говорити іноземним добровольцям. Ці люди вмотивовані до війни. А хтось невмотивований за фізичними чи психологічними показниками нехай краще залишиться у тилу.

Добровольці – це подарунок будь-якій країні, їм потрібно спрощувати життя та давати можливість робити військову кар'єру. А в нас із цього намагаються створити монстроподібне явище. До того ж, багато іноземців навчені, а це економія величезних коштів для держави.

– Що зробили добровольці, ми знаємо. Але, на жаль, вони іноді стають героями кримінальних історій.

– І я вам можу три сотні добровольців назвати, які мають незрозумілий статус. Порошенко не давав їм громадянства. 3еленський нарешті дав, але це громадянство – не паспорт, паспорта немає. Щоб його отримати, треба їхати до Росії та відмовлятися там від громадянства. А в Росії чекають арешт та в'язниця.

У нашому колективі ми таким допомагаємо. А інші? З формального погляду – на роботу влаштуватися не можна, квартиру зняти теж, нічого не можна. Навіть вакцину від коронавірусу не можна отримати.

Я можу познайомити вас із білорусом, який отримав сім поранень у боях за Україну, втратив ноги і досі не має нормально оформленого українського громадянства. Він тримається, але, з іншого боку, є всі передумови, щоб збожеволіти від голоду або йти когось грабувати.

Я не виправдовую відхід у кримінал. Але якщо люди за державу воювали, вона їм трішки винна. Хоча б просто документи про надання громадянства.

– Деякі джерела називають вас організатором Національних дружин.

- Не маю взагалі жодного відношення.

- Можливо, тоді знаєте, чи правда, що дружини створювалися під вибори президента для кампанії проти Порошенка? Мітинги, метання рожевих свинок.

– Це була моя ідея. Національні дружини у ній брали участь, але не тільки вони. Там були інші організації. Я вважаю Порошенка корупціонером, його оточення, всіх Свинарчуків корупціонерами.

Більше того, я звинувачую його в незрозумілому веденні слідства, знищенні речових доказів у справі Шеремета, у спробі мене звинуватити у вбивстві.

Навіщо мені щось робити з Пашею, якщо на той момент це був єдиний журналіст, який пише про мене добре? А у Порошенка мотив був. Шеремет знімав його будинок в Іспанії, готував ще якесь розслідування.

«У 2009 році я став першою російською, яку офіційно - по суду - визнали екстремістом». Фото: Григорій Константинов

«У 2009 році я став першою російською, яку офіційно - по суду - визнали екстремістом». Фото: Григорій Константинов

З Павлом Шереметом товаришували

- Вас офіційно не звинувачують у вбивстві Павла Шеремета, але прив'язують до цієї трагедії. Ви справді зустрічалися з Павлом напередодні вибуху?

- Завдяки тому, що я зустрівся із Шереметом, я витяг наяв СБУшників, які за ним стежили. Дізнавшись про вбивство, я одразу набрав тодішнього голову Нацполіції Сергія Князєва і говорю: не хочете мене опитати, чому я зустрічався з Пашею? Він відповідає: а є що сказати? Зустрічаємось. Я розповідаю, що стояла Шкода, були люди, вони стежили. За два дні справу відбирає СБУ. І зникають ключові камери відеоспостереження.

- Ви знали, що стежили люди із СБУ?

– На той момент я не знав, хто стежить. Камери, які вдалося врятувати, показали, що було 5 людей. Встановили лише одного – майора СБУ Ігоря Устименка. Але й досі не сказано, що СБУ там робила. Вибуховий пристрій закладали, як мінімум, під їхнім мовчазним наглядом, а можливо, під їх керівництвом.

Поки органи слідства не дадуть відповіді, що там робив майор СБУ в компанії ще чотирьох людей, я відмовляюся вірити в непричетність СБУ. А справа перебувала на контролі у Порошенка... У будь-якій іншій країні полетіли б генеральські голови чи президент пішов із поста.

- А ви давно були знайомі із Шереметом?

- Із Павлом у нас довга історія. Були й розбіжності. Це справа про зникнення одного з його операторів – Завадського. Навіть до поліграфа дійшли. Паша написав, що багато в чому зі мною не згоден щодо життєвих установок, але претензії стосовно Завадського знімає повністю.

- Хочете сказати, що із Шереметом на момент його загибелі у вас не було конфлікту?

- Більше того, ми товаришували. Обидва в іміграції допомагаємо влаштовуватися іншим білорусам. Для Паші я ще цікавий як джерело інформації, інсайд. Він був людиною небайдужою, справжній журналіст. Якщо копав, то діставав душу, чіплявся за кожну дрібницю.

- А ви вірите, що до вбивства Шеремета причетні ті, хто зараз є під судом?

– Мені це навіть нецікаво. Якщо й причетні, це просто виконавці. Мені цікаво, хто замовник. СБУшники коментарі з цієї теми відмовляються давати. Вони намагалися спочатку зробити крайнім мене, але не пощастило. Там, де я живу, є відеокамери, які показали, коли заходив у будинок і коли виходив.

У Вікіпедії про мене дві тисячі куплених посилань

– У серпні цього року Басманський районний суд Москви взяв вас під заочний арешт за статтею про вбивство двох і більше осіб. Ці справи відносяться до якого періоду?

- У 2009 році я став першим росіянином, якого офіційно - судом - визнали екстремістом і покарали за це у фінансових правах. Але посадити у в'язницю не могли – нема за що. Щоб були підстави для арешту, я мав брати участь у якійсь організації, а на той час я вже ніде не був.

У 2009 році я став першим росіянином, якого офіційно - судом - визнали екстремістом і покарали за це у фінансових правах. Але посадити у в'язницю не могли - нема за що.

І з'явилася знаменита історія з двома вбитими таджиками. Мене нібито упізнали серед убивць на відео. Але якщо ви знайдете його в інтернеті, то побачите, що там два величезні типи щось роблять. Мій зріст нижче середнього, я досить широкоплечий, моя фігура ніяк не збігається з тими амбалами.

- Звідки взялося це відео?

- У 2007 році міліція затримала людину, яка його поширювала. Чоловік розповів якусь немислиму історію, ніби відео йому надіслали, і я отримав за статтею 283 КК РФ (дії, спрямовані на збудження ненависті або ворожнечі...) два роки колонії-поселення - максимально короткий термін. Зауважте, кримінальної справи щодо вбивства не було. У 2007-2009 роках міліція, і це теж можна знайти в інтернеті, мала впевненість, що це взагалі не вбивство, а інсценування. Після 2015 року мене почали «розпізнавати на цьому відео». Досі мене до нього не прив'язували. Тоді мене навіть до інсценування не прив'язували, я не мав до цього жодного стосунку.

- То були смерті, були трупи?

- Трупів немає досі. У справі, за якою мене заочно заарештували у Росії, є дендрологічна експертиза, яка показує, що зйомка відео проходила у лісах Калузької області. І є свідчення покійного Максима Марцинкевича – Тесака, що нібито ми вбивали таджиків на Лосиному острові. А це Московська область, різниця у 300 кілометрів.

Більше у справі матеріалів нема. А з огляду на те, що Тесак помер за дивних обставин, і на тлі скандалів про тортури в Росії легко здогадатися, що це були силою вибиті свідчення.

- В окремих ЗМІ висловлювалася версія, що заочний арешт у Росії – це прикриття вашої роботи на російські спецслужби. Інакше, який інтерес відкривати справу зараз, коли ви для російського суду недоступні.

- Так дуже просто. Спроба витягти мене через Інтерпол означає просто ускладнити життя. В Україні довкола мене зібрано достатню кількість росіян, які всі в опозиції до Путіна. Путіну це точно не подобається.

Росіяни розглядають мене як людину досить авторитетну, щоб мобілізувати енну кількість тисяч людей на якісь дії. Але я не воюю проти Росії, мені конкретно не подобається режим Путіна.

В Україні я теж комусь не подобаюсь, хтось мене хейтить, але, якщо я щось говорю, викладаю в мережу відео – це дивляться та обговорюють. Свою позицію проти Путіна я довів і словом, і ділом, і чим завгодно. Але натомість мене звинувачують у тому, що я працюю на російські спецслужби. Логіка де?

- Ви казали, що інструктували бійців «Азова», як поводитися. А де самі здобули бойовий досвід?

- Я служив у армії, мав підготовку як спеціаліст технічних засобів розвідки. Їздив подивитися, що у Чечні відбувалося. Був у Югославії в 1999 році.

- Чому вас звільнили зі школи білоруського КДБ? Тут також є різні версії.

- Я не служив у школі КДБ, не вступав, не складав іспити. Я був вільним слухачем з кількох предметів

- А Вікіпедія різне розповідає, її укладачі вас не шанують…

- Ви ж розумієте, що то замовуха.

Коли я востаннє дивився, там було більше двох тисяч куплених посилань. І в цих двох тисячах жодного мого інтерв'ю.

Коли я востаннє дивився, там було понад дві тисячі куплених посилань. І у цих двох тисячах жодного мого інтерв'ю. Це при тому, що я на деяких журналістів виходив сам і говорив: ви пишете про мене, а коментар взяти не хочете? Вони уникали розмови.

- А як вийшло, що ви стали одним із лідерів НСС – Націонал-соціалістичного суспільства Росії?

– Моя умовно громадська діяльність починалася з БНФ – Білоруського народного фронту. Після активної участі у подіях 1996 року «Чорнобильський шлях» я був позбавлений можливості відвідувати лекції у школі КДБ, ледве не сів, і моя кар'єра в Білорусі взагалі виявилася перекресленою.

Власне, через це я увійшов у конфлікт із БНФ, який насправді виявився «грантоїдською» структурою. Отримували гроші, але не хотіли допомагати своїм, якщо ті потрапляли у біду.

На тлі розчарування я прийшов у РНЕ – Російську національну єдність. Перші листівки, які я клеїв, говорили: «Українці, білоруси, росіяни – об'єднуйтесь!». Нам тоді хотілося вільної Білорусі, хотілося руху до Європи.

Але лідерів організації цікавив не результат, а процес. Вони теж сиділи на фінансуванні закордонних фондів та отримували гарні гроші. Досі зараз сидять десь у Голландії чи Німеччині. Попивають каву і набивають одним пальцем текст, як важко живеться білорусам в еміграції.

– Ви теж могли б стати успішним «грантоїдом».

– Я був молодий, про це навіть не думав. Я не хотів отримувати гроші від своїх ідей. Я хотів вкладати у них зароблений капітал. РНЕ не була шовіністичною організацією, як її зараз подають. Вона була панславістською, базувалася на християнських цінностях. Націоналізму як такого не було. Це стало розвиватися після 2000 року, коли РНЕ почала розпадатися і виникли інші організації.

Якщо брати саме мою історію, то перебування у різних організаціях стало основою трансформації поглядів та досвіду. Що, власне, і зробило мене таким, який я зараз.

- Все-таки чому виїхали з Білорусі до Росії?

- Це було у 2002 році. У Білорусі на той момент уже все зщулилося, а в Росії здавалося вільно та легко дихати. Я поїхав до Росії через банальну причину – заробляти гроші. Це вже потім через свою невгамовність вплутався в те, що називається НСС - Націонал-соціалістичне суспільство.

У 2003 році ми з приятелями створили військово-патріотичний клуб, займалися туризмом, альпінізмом, грали у страйкбол та хардбол. Восени 2005 року один журналіст запросив нас на лекцію Дмитра Румянцева. Він малював графіки, як побудувати політичну організацію, яка буде легальною, незалежною і зможе йти до Думи.

Ми підійшли до лектора та запитали: що потрібно, щоб така організація відбулася? Із цього, власне, і почалося НСС. Як проект його вигадав Румянцев. А за три роки він же все й розвалив.

У білоруській школі КДБ Сергій Коротких був вільним слухачем. Фото: Григорій Константинов

У білоруській школі КДБ Сергій Коротких був вільним слухачем. Фото: Григорій Константинов

Країні потрібна жорстка рука, але центристська рука

- Зізнайтеся, чи Ви приїхали в Україну на час чи назавжди?

– За останні 20 років я щороку бував в Україні. Мені подобається ця країна, подобається клімат, подобаються люди. Білорусь теж хороша, але там клімат важчий. І мені зовсім не подобається Москва, там люди злі, тяжко з ними психологічно. Тут комфортніше.

І що мені ще подобається, українці мають елементи громадського суспільства. Я розумію, що це побиті фрази, проте вірю, що в Україні згодом відбудуться достатні зміни. Можливо, у наступному виборному циклі створиться нормальна парламентська республіка.

- Як ви вважаєте, чи є в Україні зростання радикальних настроїв? Радикал – це добре чи погано?

- Добре. Це людина, яка гостро реагує на проблеми. Звісно, радикалізм буває різним. Для мене, припустимо, мусульманський не прийнятний. Але я розумію, що це таке, і не засуджую.

Якщо брати зростання моїх поглядів, то для мене зараз націоналізм у якомусь вигляді взагалі нецікавий. Я вважаю навіть, що це погана річ із банальної причини – я зараховую себе до європейської цивілізації та вважаю, що націоналізм їй шкодить.

- Є теорія, що після такого легкого хаосу українці хочуть радикальних дій та жорсткої руки.

- Зважаючи на все, до цього йде. Тому що держава в стані не стагнації навіть, а розпаду. Я маю на увазі державу не як територію, а державу як інституцію.

Я вважаю, що країні потрібна жорстка рука, але центристська рука. Яка не ділитиме Україну на Західну та Східну, а виступить із позиції національної єдності.

- А з ким має ця жорстка рука боротися?

- Багато є з ким та з чим. Наприклад, Зеленський підписав у Глазго відмову від вугільної енергетики. Ви не назвете жодної країни першого світу, яка стала б такою без вугілля. Її просто не існує. Навіщо нам треба було підписуватись? Щоб знищити тут тяжку промисловість? Так її й так не вистачає, нема робочих місць.

Таких прикладів дуже багато. Жорстка рука потрібна, щоб боротися не за право прокачування газу трубою з Росії, а за створення своєї водневої промисловості та прокачування цією трубою водню до Європи.

- Чи є передумови для появи такого лідера?

- Рано чи пізно він має з'явитися. Іншого шляху немає. Швидше за все це буде не одна людина, а сильний парламент.

- Питання руба: як повернути Донецьк?

– «Мінські формати» не працюють, потрібно максимально заморожувати, зводити до мінімуму втрати з нашого боку та збільшувати з того боку.

- Тобто продовжувати воювати?

- Воювати розумно, як Ізраїль. Якщо є можливість знищити терориста, вони його знищать і не казатимуть, що у нас припинення вогню. Але при цьому цінність ізраїльського військового для них неймовірно велика. Не дай боже загинув військовий чи поранений, там проводиться розслідування, як не допустити втрат наступного разу.

От і нам треба так воювати. Плюс будувати сильнішу економіку. Коли ми станемо сильними економічно, посилиться деморалізація влади з того боку, посилиться інтерес простих людей до України.

Прості люди голосують насамперед холодильником. Їм треба запропонувати економічно вигідні умови, а не накидатися на них, що такі, мовляв, сякі.

Є ще один, на мій погляд, важливий момент. Потрібно пропонувати молоді Донбасу навчатись за гранти, стипендії, місця у гуртожитках у Львові чи Львівській області. Потрібно витягувати звідти молодь, щоб вона не залишалася там як мобілізаційний ресурс.

І за рахунок цієї молоді збільшувати свій потенціал, якість людського матеріалу та економіки.

Там, ми знаємо, життя не цукор. Прості люди голосують насамперед холодильником. Їм треба запропонувати економічно вигідні умови, а не накидатися на них, що такі, мовляв, сякі.

Підсумовую: війна як захоплення території – ні! Війна як утримання існуючих кордонів та економічні реформи – так!

- Цієї осені всі чекали масових виступів, але таких немає.

– Що означає масові виступи? 3 – 5 тисяч людей – це не масовість, це заявки якихось політичних сил. Масовість буде, коли станеться якийсь конфлікт. Тому що представники умовно лівого крила ОПЗЖ або представники вкрай правого крила Порошенка не є носіями національної єдності як такої. А якщо брати простого українця, він має запит на середину, яка не зайнята.

Коли середина з'явиться і з'явиться від неї пропозиція, тоді й станеться те, чого хочуть. Україна почне змінюватись у хорошому сенсі слова. Але це будуть жорсткі рішення. І, швидше за все, народу знову доведеться певний час потерпіти, хоча запасу міцності як такого не лишилося.

Усі розповідають, що у нас криза енергетики. Так, у нас криза мізків! Україна – вугільна країна від Донбасу до Львова. А все не працює. Тому що зараз це державна політика – закуповувати, а не виробляти. А має бути навпаки.

- Чи може Володимир Зеленський стати такою «золотою» серединою?

– Я проти того, щоб у нас був новий президент. Президент повинен мати декоративні представницькі функції та не мати влади. Має бути сильний прем'єр-міністр.

Передбачаю питання: чи хотів би я, щоб Білецький став таким сильним прем'єром? Так. Або хтось подібний до Білецького. Або щоб Білецький працював у парі із сильним прем'єром.

Чи бачу я себе у такій політиці? Допомагати – так. Брати участь у ролі активного політика – ні.

Мені хотілося б бути поруч із силою, яка росте і йде до результату. У якій політики послідовні.

- Чому не хочете брати участь особисто у великій політиці - вік підходящий, балакучість хороша...

- Мені не цікава політика. Я не бачу себе ні депутатом, ні кимось іншим. Я досить доросла та сформована особистість, щоб мати власну думку. Якщо я вважаю Порошенка корупціонером, то говорю, що він корупціонер. Якщо я вважаю, що Лукашенко ґвалтує Білорусь – я відкрито про це заявляю.

– Це теж по-своєму політика.

– Не зовсім політика. Мені від цього нічого не потрібне, ні грошей, ні лаврів. Ось чому Порошенко називається підприємцем, який чесно заробив гроші, якщо всю історію свого успіху він був у політиці та отримував від цього зиск? Порошенко у чистому вигляді олігарх.

Багатим на себе Сергій не вважає. Говорить, йому просто вистачає на життя. Фото: Григорій Константинов

Багатим на себе Сергій не вважає. Говорить, йому просто вистачає на життя. Фото: Григорій Константинов

- Сергію, ви теж відомі як багата людина...

- Що означає – багата? Багатий не той, хто має багато, а той, кому вистачає. Чи вистачає мені? Так, вистачає.

- Йдеться про ту вашу гучну декларацію за 2015 рік. Працюючи в поліції Київської області, ви засвітили дуже великі суми грошей, коштовності та літак.

- Я вам можу показати розслідування журналістів ще у 2006 – 2007 році, коли газетяри копалися по суті. Ви можете дізнатися з тих публікацій, що я під Москвою будую котеджі, маю будівельні бригади, і логічно припустити, що вже в 2007 році у мене були якісь гроші. Ну, напевно, більше 160 тисяч доларів, хоч би тому, що я їздив на Ягуарі за 160 тисяч євро.

Знову ж таки, якщо ви покопаєтеся у матеріалах 2007 – 2008 років, ви знайдете, що у мене заарештували рахунки на 8 мільйонів доларів.

Так, у мене було багато, але дещо залишилося. Після 2007 року я займався тим самим, чим і зараз – будівництвом. У мене з приятелем є три промислові 3D-роботи, ми робимо меблі, модульні будинки. Влаштувавшись працювати в поліцію у 2015 році, я, як чесна людина, вказував усі свої активи. У чому претензії? У тому, що в мене є?

- У середнього члена нашого суспільства ставлення до людини, яка має особистий літак, не може бути байдужим.

- З'їздіть до Харкова, подивіться на цей літак, попросіть розповісти історію. Я опинився на цьому аеродромі випадково. Там стояв убитий, зарослий бур'яном апарат. Я у директора аеродрому питаю: а що це? Він каже: хочеш – купи ремкомплект, а я допоможу відновити.

Я цей літак рік відновлював.

- Ви на ньому літаєте?

- Пару разів літав. Я просто для нього став надто старим, навантаження дуже великі. Я купив цей літак з жалощів, з жалощів відновив і зараз продаю. Що я поганого зробив? Можете знайти сюжет із Білорусі за 2002 рік, коли я сам збудував з нуля яхту. Ну, є в мене звичка щось робити руками.

- У яку суму зараз оцінюєте свій бізнес?

- Ну, не знаю, кілька мільйонів, напевно.

Сергій Коротких
Сергій Коротких
Досьє Коротко про

Сергій Коротких народився 1974 року в Тольятті. У дитинстві разом із матір'ю переїхав до Білорусі.

У 1992-1994 роках. служив у армії - у розвідувальному батальйоні. 1996 року був затриманий за участь в опозиційному мітингу «Чорнобильський шлях», але незабаром звільнений.

Наприкінці 90-х приєднався до білоруської регіональної організації Російської національної єдності, де став керівником служби безпеки. Переїхав до Росії, де став одним із лідерів Націонал-соціалістичного суспільства.

2014-го перебрався до України. У грудні того ж року набув українського громадянства. У 2015-2017 роках. керував відділом охорони об'єктів стратегічного значення у Департаменті Державної служби охорони при МВС України.Нині підприємець.

Новини по темі: Інтерв'ю націоналісти Азов