22 листопада
Завантажити ще

У НАТО відповіли РФ: хочуть діалогу, але поки що посилюються в Балтійському та Чорному морях

У НАТО відповіли РФ: хочуть діалогу, але поки що посилюються в Балтійському та Чорному морях
Фото: REUTERS/Йоганна Герон/Фотофайл

НАТО (Організація Північноатлантичного договору) передала Росії письмову відповідь на пропозиції щодо гарантій безпеки, оскільки хоче досягти у діалозі прогресу. Про це на своїй прес-конференції в Брюсселі повідомив генсек Північноатлантичного Альянсу Єнс Столтенберг.

Столтенберг повідомив, що напруга на кордоні з Україною продовжує наростати. Росія має вивести війська з України, Грузії та Молдови, оскільки вони присутні у них без дозволу цих країн. Водночас Альянс підвищив боєздатність сил на тлі загрози вторгнення Росії в Україну, а також посилює присутність у Балтійському та Чорному морі.

– Передові сили реагування НАТО складаються з 5000 військовослужбовців, які можуть бути розгорнуті протягом кількох днів, – повідомив Столтенберг.

НАТО не відмовиться від принципу відкритих дверей і поважає рішення Грузії та України стати членами альянсу, а Швеції та Фінляндії залишатися партнерами.

Генсек НАТО запропонував Росії відновити роботу своїх представництв у Москві та Брюсселі та встановити пряму лінію зв'язку для уникнення інцидентів. Столтенберг закликав відновити діалог, включаючи Раду Росія-НАТО, та обговорити проведення навчань, питання роззброєння, розміщення ракет, контролю над озброєннями.

Пропозиції, які НАТО передало Росії, підтримали всі 30 членів альянсу, запевнив генсек. Столтенберг заявив, що НАТО не прагне конфронтації, оскільки є оборонним альянсом.

Довідка

Наприкінці 2021 року Росія опублікувала проекти договору зі США та угоди з НАТО щодо гарантій безпеки. Москва зажадала від західних партнерів юридичних гарантій відмовитися від подальшого розширення НАТО на схід, від приєднання до блоку України та створення військових баз у пострадянських країнах. Ініціатива має пункт про нерозміщення ударних озброєнь НАТО біля кордонів РФ і відведення сил Альянсу у Східній Європі на позиції 1997 року.

12 січня 2022 року у Брюсселі відбулося перше за 2,5 роки засідання Ради Росія – НАТО через зосередження російських військ біля кордонів України.

Новини по темі: НАТО Україна і Росія