22 листопада
Завантажити ще

Відтягнуть частину військ від України: Швеція та Фінляндія хочуть вступити до НАТО

Відтягнуть частину військ від України: Швеція та Фінляндія хочуть вступити до НАТО
Фото: REUTERS

Росія своєю агресією досягла прямо протилежного результату тому, на який очікувала від війни в Україні. Як відомо, Москва всіма силами намагалася добитися недопущення розширення НАТО до своїх кордонів. Але отримала зворотнє. Ще два сусіди РФ – Фінляндія та Швеція – готові приєднатися до НАТО вже влітку.

Членство Фінляндії та Швеції в НАТО спричинить передислокацію на кордоні Росії

Як повідомляє видання The Times з посиланням на джерела в Білому домі, американські офіційні особи заявили, що членство в НАТО для обох скандинавських країн було "темою розмов та кількох сесій" під час переговорів між міністрами закордонних справ Альянсу минулого тижня, в яких взяли участь Швеція та Фінляндія.

"Як це може бути чимось іншим, окрім масштабної стратегічної помилки Путіна?" - сказав один високопоставлений американський чиновник. Вашингтон розраховує на цей крок, який розширить західний Альянс із 30 до 32 членів та є прямим наслідком вторгнення Росії до України. Очікується, що Фінляндія подасть заявку у червні, а за нею і Швеція.

Генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг заявив, що дії президента Путіна спровокували "фундаментальну трансформацію" військової коаліції, що відображає довгострокові наслідки війни в Україні.

«Членство Фінляндії та Швеції в НАТО спричинить передислокацію на північно-західному фланзі Путіна, ще більше розтягнувши його постраждалу від опору України армію», – зазначає видання. Європейські дипломати наголошують, що обидві країни значно розширять можливості НАТО, особливо щодо збору розвідувальних даних та повноважень ВПС.

Прем'єр-міністр Фінляндії Санна Марін заявила, що будь-яке рішення про членство країни в НАТО має бути ухвалене швидко, і краще - цієї весни. 28 березня президент Фінляндії Саулі Ніїністе обговорив із Генсеком НАТО Йєнсом Столтенбергом "принципи та процедури" прийняття до Альянсу нових членів.

Прем'єр-міністр Швеції Магдалена Андерссон заявляла, що її країна самостійно визначатиме свою безпекову політику, і повідомила, що у Швеції проведуть аналіз можливості вступу до військового блоку НАТО.

Скандинавські військові - за вступ до НАТО

Опитування, проведене Фінською асоціацією офіцерів, показало стрімке зростання популярності вступу країни до НАТО. Фінська асоціація офіцерів є профспілкою, члени якої - майже всі офіцери армії Фінляндії. Асоціація проводить регулярні опитування своїх членів, у тому числі щодо НАТО.

Традиційно рівень підтримки ідеї вступу до Альянсу серед офіцерів був вищим, ніж у цілому по країні. Проте останніми місяцями стався справжній перелом. Попереднє опитування, проведене у листопаді 2021 року, демонструвало підтримку членства в НАТО у 65% фінських офіцерів. Проте останнє опитування показало, що ця ідея підтримується вже 91% офіцерів.

Більше того, третина респондентів заявила, що за останній рік їхнє ставлення до НАТО змінилося. "Через війну в Україні було очікувано, що підтримка вступу до НАТО зросте. Однак і в попередніх опитуваннях російська загроза розглядалася як найбільша з усіх. Безумовно, офіцери більше думають про воєнні дії, а не про політику", - зазначає голова Асоціації. офіцерів підполковник Вільлі Віта.

Росія погрожує

Перший заступник голови міжнародного комітету Ради Федерації РФ Володимир Джабаров загрожує, що вступ Фінляндії до НАТО зробив би її метою для російських заходів у відповідь.

За словами Джабарова, якщо Фінляндія вступить до НАТО, Росія одразу відповість на це. "Вступ Фінляндії до НАТО зробив би її мішенню для російських заходів у відповідь", - заявив російський сенатор.

Думка експерта

Сергій Грабський, військовий експерт:

- Імовірність вступу цих двох країн до НАТО стовідсоткова. Незважаючи на нейтральний статус, Фінляндія та Швеція, на відміну від України, повністю відповідають усім вимогам НАТО та всім його військовим стандартам. І їхній вступ до Альянсу займе стільки часу, скільки потрібно буде, щоб підписати необхідні документи.

Вступ цих країн до НАТО дасть те, що Росія тепер буде ще більше відволікатися на захист своїх північних кордонів і знімати своїх військових з інших напрямів, наприклад, українського. Окрім того, НАТО підійде до кордонів Росії і зможе проводити свої розвідувальні польоти біля неї. Зона спостереження НАТО за Росією збільшиться до Санкт-Петербурга, і вона має відволікати свої ресурси на це, які й так зменшуються через війну в Україні.

Новини по темі: НАТО Швеція Фінляндія