25 листопада
Завантажити ще

Юрист: Навіть якщо Медведчука обміняють, кримінальні справи проти нього не будуть закриті

Юрист: Навіть якщо Медведчука обміняють, кримінальні справи проти нього не будуть закриті
Фото: Прес-служба СБУ/Роздатковий матеріал через REUTERS

Новинні канали та соцмережі жваво обговорюють затримання Віктора Медведчука, хоча всі подробиці затримання втікача невідомі. Голова СБУ Іван Баканов розповів про «блискавичну та небезпечну багаторівневу операцію», президент Володимир Зеленський повідомив, що депутат від "ОПЗЖ" збирався виїхати за кордон, переодягнувшись для відведення очей у військову форму.

Судячи з фотографії, камуфляж для Медведчука явно завеликий, а сам він виглядає дуже схудлим та змарнілим. "КП" в Україні" розглянула варіанти подальшого розвитку подій.

Електронний браслет зняли ще восени

За однією з версій, таємно залишити свій будинок на вулиці Медвінській у Києві Віктор Медведчук міг ще до початку війни. 21 лютого біля особняка спостерігався рух машин та мікроавтобусів, у які вантажили якісь речі.

Офіційною датою втечі вважається 26 лютого, коли співробітники Солом'янського управління поліції прийшли до нардепа з візитом і не знайшли його вдома. Електронний браслет, який на Медведчука надягли у травні минулого року, зняли минулої осені, оскільки термін санкції минув.

Чи велося за домашнім арештантом зовнішнє спостереження, ніхто не каже. 4 березня Личаківський районний суд Львова дав дозвіл на затримання втікача, а 18 березня, як повідомляло ДБР, змінив йому запобіжний захід на утримання під вартою. До цього часу документи на політика було подано до міжнародного розшуку, що й дало право розглядати питання без участі підозрюваного.

– Якщо є таке рішення, то приводити Медведчука до суду після затримання не потрібно, він уже під арештом, – каже адвокат Ростислав Кравець. – Проте через два місяці в'язень може клопотати про зміну запобіжного заходу. І висувати свої аргументи.

Адвокат говорила про загрозу

Після зникнення Віктора Медведчука всі вважали, що він переправився до Білорусі або вже навіть возз'єднався у Росії із дружиною, яка залишила Україну за п'ять днів до вторгнення. Водночас адвокат Лариса Чередниченко 27 лютого написала у Фейсбуці, що її підзахисний нікуди не втік, навіть не виїжджав із Києва, а лише перемістився у безпечніше місце, оскільки існувала загроза його життю.

Водночас наш експерт дає 99% ймовірності, що арештанта залишать у слідчому ізоляторі (найімовірніше, він уже перебуває в СІЗО СБУ), якщо не буде ухвалено рішення про обмін Медведчука на наших полонених, про що говорив президент Зеленський.

Як такої узаконеної процедури обміну немає, з 2014 року використовується механізм, коли вже засуджені отримують президентське помилування, а для підслідних або підсудних змінюють арешт на особисте зобов'язання.

– Навіть якщо обмін відбудеться, це не означає, що кримінальні справи щодо Медведчука будуть закриті, – каже Ростислав Кравець. – Слідство, швидше за все, офіційно призупинять, щоб не пропустити терміни.

Проти швидкого обміну Медведчука на полонених уже висловились у МВС. За словами радника міністра Вадима Денисенка, арештованого насамперед потрібно допитати, щоб він здав «усі явки та паролі», і провести «максимально швидкий судовий процес». Враховуючи обсяг підозр нардепу, швидким процесом не вийде.

Віктор Медведчук, очевидно, сподівався втекти за кордон. Але СБУ його випередила. Фото: facebook.com/zelenskiy.official

Віктор Медведчук, очевидно, сподівався втекти за кордон. Але СБУ його випередила. Фото: facebook.com/zelenskiy.official

Нової підозри немає. Затриманий у старих справах

Після санкцій РНБО та обшуків у травні минулого року Віктору Медведчуку та ще одному народному депутату, Тарасу Козаку, висунули підозри у державній зраді та розкраданні державних надр. Офіційно було оголошено про три епізоди, за якими ведеться розслідування.

Перший стосується газового родовища "Глибока" в Азовському морі. Права на його розробку у 2012 році отримала компанія «Нові проекти». У 2015 році Медведчук та Козак перереєстрували її за російським законодавством, передавши таким чином усю документальну та матеріальну базу окупантам. Вартість газових запасів у «Глибокій» оцінюється у 38 мільярдів гривень.

Висуваючи підозру, слідство, зокрема, базувалося на перехопленнях розмов Медведчука з Дмитром Козаком, який до січня 2020 був заступником глави уряду РФ.

Другий епізод відноситься до серпня 2020 року, коли Медведчук в електронному листуванні розповів Тарасу Козаку про розташування та озброєння одного із секретних українських військових підрозділів. Козак, який був на території РФ, передав цю інформацію російській владі.

Третій епізод стосується проекту «Промінь», який замислювався Медведчуком під виглядом агенції для тимчасового працевлаштування та навчання українців у Росії. Насправді, як вважають у СБУ, з наших співвітчизників збиралися робити агентів впливу на вирішення «внутрішньополітичних завдань» в Україні.

Незважаючи на клопотання прокуратури про арешт Медведчука або заставу у 300 мільйонів гривень, Печерський суд Києва відправив політика під цілодобовий арешт.

Таке ж рішення було ухвалено у жовтні, коли Віктору Медведчуку вручили ще одну підозру у держзраді та пособництві тероризму. Це знаменита «вугільна справа» про закупівлі у «ЛНР» та «ДНР», які нібито відбувалися за змовою Віктора Медведчука з Росією.

У грудні до списку підозрюваних приєднали Петра Порошенка, проте міру обрали найм'якшу – особисте зобов'язання. Наразі термін її закінчився, клопотання про подовження прокуратура не подавала.

ВЕРСІЇ

У соцмережах обговорюються різні варіанти, де міг увесь цей час переховуватись Медведчук. Одні пишуть, що його затримали нібито у Чернівцях, інші стверджують, що він ховався на Київщині, де має родичів.

Цікаву версію розповів анонімний російський телеграм-канал «Незыгарь»: окупанти планували вивезти Віктора Медведчука із Гостомеля силами приватної військової компанії, але не склалося.

А В ЦЕЙ ЧАС

Телеведуча Оксана Марченко звернулася до президента України із вимогою звільнити її чоловіка - народного депутата Віктора Медведчука.